Forum

Firewall Cihaz Se&#...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Firewall Cihaz Seçimi

5 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
698 Görüntüleme
(@ramazanmergen)
Gönderiler: 109
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

43 kullanıcılı bir sistemi yönetiyorum. Şuana kadar herhangi bir güvenlik tehdidi ile karşı karşıya kalmadım. Fakat gün geçtikçe kullanıcı sayımız artıyor. Güvenliğe daha bir önem verip şimdiden önlemlerimi almak istiyorum. Server 2003 üzerinden yönetiyorum sistemimi. Donanımsal olarak bir firewall cihazı eklemek istiyorum. Daha önce bu konuda bir deneyimim yok. Tavsiye edebileceğiniz kullanımı kolay ve güvenli bir cihaz var ise paylaşıp, bu konuda biran önce harekete geçmeme yardımcı olursanız sevinirim.

Şimdiden teşekkür ederim.

Gönderildi : 14/01/2012 14:37

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Ürün tavsiyesi istenildiğinde genelde herkes kendi kullandığı ve kurduğu ürünleri tavsiye ediyor. Makaleler bölümünde Güvenlik kısmına girin Juniper, Watchguard, Fortigate makalelerine bir göz atın. Kullanımını beğendiğiniz ve arayüzleri size kolay gelen gelen ürünlera bakın. Neler yapmak istediğinizi (internet kısıtlama, loglama vs.) belirleyin. Firmalardan demo isteyerek kullanın ve önceliklerinize göre (Fiyat, performans veya kullanım) kararınızı kendiniz veriniz.

Gönderildi : 14/01/2012 17:44

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Merhaba,

43 kullanıcılı bir sistemi yönetiyorum. Şuana kadar herhangi bir güvenlik tehdidi ile karşı karşıya kalmadım. Fakat gün geçtikçe kullanıcı sayımız artıyor. Güvenliğe daha bir önem verip şimdiden önlemlerimi almak istiyorum. Server 2003 üzerinden yönetiyorum sistemimi. Donanımsal olarak bir firewall cihazı eklemek istiyorum. Daha önce bu konuda bir deneyimim yok. Tavsiye edebileceğiniz kullanımı kolay ve güvenli bir cihaz var ise paylaşıp, bu konuda biran önce harekete geçmeme yardımcı olursanız sevinirim.

Şimdiden teşekkür ederim.

Üstadım şahsi kanaatim,

0 ila 100 kullanıcıya kadar Draytek marka UTM ürünlerini tercih edebilirsiniz, üstü kısım için Sonicwall, Fortigate, Juniper gibi cihazlar tavsiye ederim.  Bahsi geçen markaların hepsi kendisini kanıtlamış piyasada sıkça kullanılan markalardır.

Gönderildi : 15/01/2012 06:56

(@alienli)
Gönderiler: 248
Reputable Member

Network ölçeğinize göre uygun olan çözümler Watchguard, Fortigate,draytek ürünleri olabilir.

Her markanın giriş seviyesi ürünleri var.Burada dikkat edilmesi gereken bu sistemden beklentiler.Ve ürünlerin teknik desteği, kurulum için aradığınızda karşınızda bir mahtabınızın olması ve sizi yönlendirmesi.Kurulum kitapçıkları herşeyin sihirli anahtarı olmuyor.Tüm sistemin kilitlendiği bir anda belki bir kutucuğun tiklenmesi sorunu giderebilir.

Sistemde loglama yapacakmısınız,kullanıcı inbound-outbound trafiğinde monitörleme,kullanıcı bazlı kısıtlamalar yapacakmısınız.

Tüm bunlarıda içine katarak ve yıllık upgrade maliyetlerinide göz önüne alarak bir cihaz seçimi yapmanızı öneririm.

Gönderildi : 26/01/2012 03:36

(@anonim)
Gönderiler: 1779
Famed Member

Öncelikle yapman gerekenin sadece güvenlik duvarıyla bitmeyeceğini unutmamalısın. Tek işi güvenlik duvarı olan ürünler yerine UTM cihazlarını kullanman çok daha iyi olacaktır. Ayrıca seçeceğin üründe ssl filtering gibi bir duruma destek varmı yokmu bundan cok iyi emin olmalısın. Malum hemen hemen her sitenin https bağlantısı mümkün geleneksel içerik filtreleme sistemleri bu konuda hiçbir etkisi olmuyor. Ayrıca cihazı aldıktan sonra destek alabileceğin firmaları tercih et. Ve unutma güvenlik hiçbir zaman satın alınan bir şey değildir. Sistemini her zaman yönetip güncellemen gerekiyor yoksa ne utm cihazları nede firewall cihazları seni koruyamazlar.

Sağlıcakla. 

Gönderildi : 06/02/2012 00:23

Paylaş: