Bildirimler
Hepsini Temizle

Msn Log Tutma  

 Anonim

Değerli Arkadaşlarım hocalarım sizlere bişey danışmak istiyorum bir öğrenci yurduna kablosuz ağ sistemi kurduk yaklaşık 70-80 kullanıcı  var bu öğrenci yurduna firewall alınacak benim önerim üzerine. sorum şu olacak burada msn yazışmalarının log lanması yasalmıdır doğrumudur. fikirlerinizi alabilirsem daha iyi bir sonuca varacağım. Teşekkürederim.

Alıntı
Topic starter Gönderildi : 02/10/2011 18:04
Rafet S. AYATA
(@rafets-ayata)
Saygın Üye Forum Yöneticisi

Merhaba,


Msn konuşmalarının loglanması yasal değildir. Kişisel hak ve hürriyetlere müdahale ettiğinden bu yasal değildir. Ancak her öğrenci kullanacağı internette msn v.s. tüm işlemlerinin loglanmasını kabul eden yasal bildirimi olan bir yazıyı imzalarsa o zaman yasal olur.


Fakat siz hangi msn bağlantı kurmuş şeklinde kayıt tutabilirsiniz. Ama görüşmeleri tutamazsınız.

CevapAlıntı
Gönderildi : 02/10/2011 19:29
Uğur BURMA
(@ugurburma)
Kıdemli Üye Forum Yöneticisi

Bir öğrenci yurdunda msn neden loglanmak istenebilirki? Hadi şirket olsanız şirket dataları, gizli bilgiler ve rekabet vs. dersiniz. Yurtta ne olabilirki: dedikodu, aşk hayatı, okul hayatı veya aile ilişkileri..... Bunların loglanması gereksiz diye düşünüyorum. Loglasanız bile tamamen kişisel hayata müdahale olacaktır.

CevapAlıntı
Gönderildi : 02/10/2011 19:57
 Anonim

Arkadaşlar bunu isteyen ben değilim cihazda böle bi özellik var onu kullanmak veya kullanmamak bende sizin düşüncelerinizi katılıyorum o yüzden böle bişeyyi sizinle paylaştım.

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 02/10/2011 20:06
Ugur DEMIR
(@ugurdemir)
Onursal Üye

Eğer yurt içinde bir loglama yapmak istiyorsanız 5651 için gerekli aksiyonları alabilirsiniz. 5651 için portalımızda arama yapabilirsiniz.

CevapAlıntı
Gönderildi : 03/10/2011 17:07
Uğur BURMA
(@ugurburma)
Kıdemli Üye Forum Yöneticisi

[quote user="sirius"]Arkadaşlar bunu isteyen ben değilim cihazda böle bi özellik var onu kullanmak veya kullanmamak bende sizin düşüncelerinizi katılıyorum o yüzden böle bişeyyi sizinle paylaştım.[/quote]

Neden loglanmaması gerektiği ve yasak olduğu hakkında fikir yürütüyoruz zaten. Kullanıcıya yazılı beyan imzalatmadığınız takdirde artık hiçbir yazılı, sesli ve görsel bilgiyi kanıt olarak kullanamıyorsunuz diye biliyorum. TV lerde bir zamanlar gizli kamera görüntülerinden geçilmiyordu fakat şimdi çeken kişi suçlu duruma düşüyor. Herhangi bir firmayı aradığınızda bile ses kaydı yapıyorsa bunu size telefon görüşmesine başlamadan önce söylüyor. 

CevapAlıntı
Gönderildi : 03/10/2011 19:02
CengizFilizler
(@CengizFilizler)
Üye

Maliyet acisindan bir zorluk icinde degilseniz Fortinet urunlerine bakin derim.

CevapAlıntı
Gönderildi : 03/10/2011 19:43
Paylaş: