Forum

Hyper-V Pfsense Uyu...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Hyper-V Pfsense Uyumsuzluk sorunu

9 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
855 Görüntüleme
(@MuratYaman)
Gönderiler: 104
Estimable Member
Konu başlatıcı

Herkese iyi günler;

Elimde bulunan HP ML350 G6 serverda Windows Server 2008 R2 Std. kullanıyorum bu servera iki adet HP NC 112T ethernet kartı takıp bunları hyper-v network manager dan external network seçip oluşturduğum sanal makinaya legacy network adapter olarak atadım. Bu sanal makinaya pfsense firewall kurmak istediğimde iki tane ethernet kartını interface olarak görüyor ben bunları WAN ve LAN olarak ayırıyorum fakat bu iki interface de ağ kablosu takılı olmasına ve her iki tarafdada bir DHCP sunucusu olmasına rağmen oto ip almıyor her iki ağ kablosunuda başka bilgisayara taktığımda oto ip alıyor pfsense üzerinde ip yi elle girmek istediğimde ise ip adresini alıyor fakat dahil olduğu networkle hiçbir iletişimi yok bu konuda yardımcı olabilicek var mı ?

Gönderildi : 27/06/2011 16:09

(@FiratDONMEZ)
Gönderiler: 156
Estimable Member

Merhabalar muhtemelen Pfsense surumunuz ve Hyper-V uzerine yapmis oldugunuz kurulumda bir sikinti oldugunu dusunuyorum.

http://translate.google.com/translate?hl=en&sl=ru&u=http://blogs.technet.com/abeshkov/archive/2008/12/15/3169299.aspx&ei=-u2wSe72KeTSjAeN1rjYBQ&sa=X&oi=translate&resnum=1&ct=result&prev=/search%3Fq%3Dhttp://blogs.technet.com/abeshkov/archive/2008/12/15/3169299.aspx%26hl%3Den

Makaleyi incelerseniz cozumunuzude bulabilirsiniz..

Gönderildi : 27/06/2011 17:00

(@MuratYaman)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Okuduğum ve anladığım kadarıyla burada sunduğu tek öneri Legacy Network Adapter ben zaten onu yaptım yukarıda da belirtmiştim.

Gönderildi : 27/06/2011 18:05

(@FiratDONMEZ)
Gönderiler: 156
Estimable Member

Kullandiginiz Pfsense veriyonu nedir acaba ?

Gönderildi : 27/06/2011 18:08

(@MuratYaman)
Estimable Member
Konu başlatıcı

2.0 RC3

Gönderildi : 27/06/2011 18:15

(@MuratYaman)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Başka versiyonlarıda denedim yine olmadı

Gönderildi : 27/06/2011 19:15

(@UnsalOmerCAKMAKLI)
Gönderiler: 17
Active Member

Dün akşam uyumaya çalışırken aklıma gelen Hyper-V üzerinde PfSense fikrini bu sabah denemeye başladım.

İlk olarak Win7entp sanal pc üzerinde denedim. Kurulum esnasında 2gb disk oluşturduğum için disk hatası almadan kurulum tamamlandı.

Ağbağdaştırıcılarıda bir sorun vermedi fakat webconsola erişemeyince bu işin win7 ile olmayacağını düşünerek 2008r2 hyperv ortamına geçtim.

2008r2 ile ilk aşamada ağ bağdaştırıcısı sorunu yaşadım. Ağ bağdaştırıcılarını eski ağ bağdaştırıcısı olarak değiştirince Pfsense bağdaştırıcıları gördü ve kurulumu tamamladı.

Kurulum problemsiz tamamlanmasına rağmen  konsola ulaşamayınca hem hyperv sunucu üzerinden pfsense lan bacağını , hemde pfsense üzerinden hperv fiziksel bacağını pingledim ama erişim sağlayamadım ve bu noktada tıkandım.

Konuyla ilgilenmiş arkadaşların fikirlerini bekliyorum 😉

Gönderildi : 10/10/2011 13:45

(@MuratYaman)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Ethernet kartın pfsense ile uyumlu değil ondan yapar.

Gönderildi : 10/10/2011 21:14

(@serkantas)
Gönderiler: 950
Prominent Member

Pfsense'yi Sanalda Çalıştıracaksın Anladığım Kadarıyla Ama Benim Sana Tavsiyem Oracle Linux Bile hyper-v'de Çalışmıyor Vmware Kurmanı Öneririm Sadece Fw İçin O Zaman Sorunsuz Çalışacaktır...

Gönderildi : 13/10/2011 20:42

Paylaş: