Forum

Juniper SSG 5 ARP K...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Juniper SSG 5 ARP KAYDI WAKE ON LAN (Çözüldü)

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
759 Görüntüleme
(@BerkerYILMAZ)
Gönderiler: 53
Trusted Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar elimdeki juniper cihazın dhcp sini kullanarak interneti paylaştırıyorum,benim yapmak istediğim olay cihaza telnet ile bağlanıp cihaz üzarindeki bir ip nin arp kaydını static yapmak istiyorum yani bilgisayarımın mac adresini ip ye sabitlemek istiyorum,bunuda istememdeki sebep iş yerimden evdeki bilgisayarıma bazen ihtiyac duyuyorum ve uzaktan açmak için wake on lan özelliğini kullanmak istiyorum bu özelliği iş yerindeki makinamda kullanmaktayım yanlız söyle bir durum söz konusu bilgisayar kapandıktan 5-10 dak. sonra router ip dağitmayı kestiğinden uzaktan gönderdiğim magic packet kapalı bilgisayara ulaşmıyor bunun çözümü olarakta iş yerindeki modeme ip adresi ve mac adresini sabitledim modem kapanmadıgı sürece kayıt silinmiyor zaten güç kaynağı olduğundan modem hep online sorun olmuyor,ben bu olayı juniper içerisinde de yapmak istiyorum telnet ile bağlandığımda yapamadım bana bu konuda yardımcı olacak bir arkadaş varmı acaba benim için çok önemli,bu cihazda belki telnet yapmadan yapılabiliyodur ama ben bu cihaz konusunda pek tecrübeli değilim.

Arkadaşlar sanırım komutu buldum eve gittiğimde deniyeceğim.

set arp
{
ip_addr mac_addr interface
age number |
always-on-dest |
no-cache
}
where
•ip_addr represents an IP address.
•mac_addr represents a MAC address.
•interface represents a physical or logical interface.
•number represents a numerical value.
Thus, the command might take the following form:
ns-> set arp 172.16.10.11 00e02c000080 ethernet2
where 172.16.10.11 is an IP address, 00e02c000080 is a MAC address, and ethernet2 is a physical interface.

Gönderildi : 06/04/2011 18:43

(@seyitozgur)
Gönderiler: 219
Estimable Member

WebGUI üzerinde bağlanıp,

network > dhcp > dhcp server address list kısmına gelip

buraya istediğin mac adresini yapıp hep aynı IP almasını sağlayabilirsin...

Gönderildi : 13/04/2011 12:38

(@BerkerYILMAZ)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Cevap için teşekkürler ama ben bilgisayarı kapattığımda belli bir süre sonra cihaz ip dağıtmayı kesiyor sanırım,bu yüzden dışardan gönderdiğim magic packet ler bilgisayarı uyandırmıyor ilk 1 saat sorun yok açabiliyorum ancak 1 saatten sonra kapalı olan bilgisayar pakete cevap veremiyor.

Gönderildi : 14/04/2011 13:43

(@BerkerYILMAZ)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Evt arkadaşlar wake on lan olayında nihayet juniper üzerinde yapılması gereken ayarı test ederek buldum yapmanız gerekenleri kısaca anlatmaya çalışacağım,benim gibi juniper firewall kullanan ve wake on lan yapamaya çalışan arkadaşların mutlaka işlerine yarayacaktır.

Öncelikle wake on lan için mantık her cihaz için sabit kullandığınız mödeme açmak istediğiniz bilgisayarın ip adresini ve mac adresini static arp olarak tanımlamanız gerekiyor,piyasada bu static arp kaydına izin veren çok az modem var ama ben sizlere juniper marka firewall nasıl arp kaydı oluşturacağınızı anlatacağım. Öncelikle juniper cihazınızın telnet bağlantısı açık olması lazım değilsede ara yüzünden kolayca açabilirsiniz.

Bu işlemi yapmadan sadece 9 veya 7 nolu portu açmak istediğiniz
bilgisayara yönlendirdiğinizde bilgisayarınızı kapattıktan 15 veya 20
dakika içerisinde açabilirsiniz sonrasında modem ip dağıtmayı
keseceğinden bilgisayarınız açılmayacaktır ama bu anlattıklarımı
yaptıktan sonra bilgisayarın ne kadar süre kapalı kaldığı hiç önemli
olmayacak ve her zaman pc nizi açabileceksiniz

Telnet yapmak için ben PuTTY programını kullandım.

Panele giriş yaptıktan sonra kullanıcı adı ve şifreyi yazıyoruz, yazarken yazdıklarınız görünmiycektir yazmıyorum mu acaba diye düşünmeyin

Daha sonra get arp komutunu veriyorsunuz ve karşınıza o anda firewall bağlı olan cihazları çıkartıyor,Siz burda hangi bilgisayarı wake on lan kullanarak açmak istiyorsanız o ip ye arp kaydı yapacaksınız ben 192.168.1.2 olan ip arp kaydı yaptım,arp kaydı yapmadan önce state başlığının altında arp kaydı yapmak istediğiniz ip karşısında VLD göreceksiniz yaptıktan sonra ise yukarda da görüldüğü gibi STS ibaresi belirecektir,Burda bakmanız gereken bir diyer kısım ise VR/İnterface başlığının altındaki kısımdır arp kaydı yapmak istediğiniz ip hangi interface bağlı olduğunu bilmeniz gerekiyor benimki görüldüğü gibi bgroup0 şimdi static arp tanımlayalım.

vereceğimiz komut set arp 192.168.1.2 Mac Adresiniz bgroup0  Burdaki bgroup0 sizde değişkenlik gösterebilir sizde ne yazıyorsa onu yazıyorsunuz sonuna ve enter basıyorsunuz ve en son tekrar get arp komutunu verdiğinizde state başlığının altındaki VLD ibaresinin STS olduğunu görüyorsanız işlem tamamdır artık istediğiniz yerden bilgisayarınızı açıp kapatabilirsiniz.

NOT: Kullandığınız bilgisayarın bıosunun wake on lan destekli olmasına dikkat edin.

Gönderildi : 14/12/2011 20:16

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Merhaba

üstekileri yaptım  şimdi ben içeriden veya dışarıdan nasıl bağlanıp makinayı açacağım

2) ayrı policy yazacakmıyım

3) policy nasıl olacak 

Gönderildi : 15/12/2011 14:30

(@BerkerYILMAZ)
Trusted Member
Konu başlatıcı

İçerdeki hangi makinayı açmak istiyorsan juniper üzerinde 7 veya 9 nolu portu o bilgisayara doğru yönlendirmen yeterli,daha sonra internetten wake on lan programlarından bir tane indirebilirsin,eğer dışardan açmak istiyorsan modem ipni ve o bilgisayarın mac adresini yazdıgında istediğin yerden açabilirsin,ben iphone üzerinden kullanıyorum çok kolay oluyor.

Gönderildi : 15/12/2011 16:00

Paylaş: