Forum

Mailler için s...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Mailler için sertifika kullanımında Strong Key Protection seçili olmasına rağmen ilk kullanım harici şifre sormuyor.

6 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
351 Görüntüleme
(@EmreOZDEMiR)
Gönderiler: 33
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba, güvenli mail iletişimi için bir sertifika aldım. Aldığım bu sertifikayı Windows 7 Pro işletim sistemli ve Ofis 2010 Pro. yüklü bilgisayarıma yükledim. Sertifikayı yüklerken, "Enable strong private key protection. You will be prompted every time the private key is used by an application if you enable this option." seçeneğini tıkladım. Outlooku ilk açtığımda ve yukarıda belirttiği gibi private keyimi kullanarak imza yada encrypt işlemi gerçekleştirmek istediğimde, bana sertifikayı yüklerken verdiğim şifreyi soruyor. Ancak şifreyi bir kez girdikten sonra, outlooku tekrar kapatıp açana kadar private keyimi kullandığım hiç bir aşamada bana şifre sormuyor. Aynı sertifikayı, benimle aynı özelliklere sahip başka bilgisayarda denedim. O bilgisayarda sorunsuz çalışıyor. İki bilgisayar da aynı DVD'den kurulu. İki bilgisayarın ofis programları da aynı DVD'den yüklü. Sertifikanın yüklenmesi esnasında herhangi bir hata almıyorum. İşlem başarılı bir şekilde sona eriyor. Private Key'imi her kullandığımda şifre kullanmam için ne yapmam gerektiği konusunda yardımcı olabilir misiniz?

Gönderildi : 24/03/2011 21:23

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

Sanırım bilgisayarlarınızdaki policy ler farklı. Aşağıdaki policy ayarlarını kontrol edermisinzi lütfen

http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc738035%28v=ws.10%29.aspx

bu konudaki türkçe kaynaklar

http://sozluk.cozumpark.com/goster.aspx?id=894&kelime=Enable-strong-private-key-protection

http://sozluk.cozumpark.com/goster.aspx?id=895&kelime=Force-strong-key-protection-for-user-keys-stored-on-the-computer

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 26/03/2011 18:54

(@EmreOZDEMiR)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba Hakan Hocam,

iki bilgisayar da aynı domain üyesi ve ikisi de domain user. GP ile belirttiğiniz ayar her seferinde şifre sorulacak diye belirtilmiş. İki bilgisayarda da ayarları gpedit.msc ile girerek kontrol ettim. İkisinde de pasif, bu policyler domainden basılıyor. Hala bir tanesinde her kullanıda şifre sorarken, diğerinde sadece 1 kez soruyor.

Gönderildi : 28/03/2011 17:05

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Peki o sorunlu makine için bu gpo yu kullan.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 28/03/2011 17:49

(@EmreOZDEMiR)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba, çözümü şu şekilde sağladım.

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Cryptography] ->

new DWORD Value "PrivKeyCacheMaxItems"=dword:00000000

- HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Cryptography] -> new KEY ->

"Protect" -> new DWORD Value "AllowCachePW"=dword:00000000

her iki bilgisayarda da böyle bir register değeri olmamasına rağmen, biri normal çalışırken, diğeri sanki cache yapıyor gibiydi. Yukarıdaki işlemden sonra düzeldi.

Alıntı:

http://social.technet.microsoft.com/Forums/en-US/exchangesvrsecuremessaging/thread/cd74689e-8e85-456b-8473-1215749a313d/

Gönderildi : 01/04/2011 20:13

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

geri dönüş için teşekkürler.

Gönderildi : 02/04/2011 02:02

Paylaş: