Forum

Administrator şifre...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Administrator şifresini korumanın yolu var mı?

7 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
413 Görüntüleme
(@ErdemTEKSEN)
Gönderiler: 58
Trusted Member
Konu başlatıcı

Bildiğiniz üzere bazı araçlarla administrator şifreleri resetlenebiliyor. Bu araçların çalışmamasını sağlayacak bir yol var mı?

Gönderildi : 05/03/2011 15:17

(@sinankahraman)
Gönderiler: 5225
Illustrious Member

Sisteminiz hakkında bilgi vermemişsiniz ama ben domain yapınız olduğunu farzederek cevap vermeye çalışayım.

1. Kullanıcılar mutlaka Domain User olmalı ki program kuramasınlar.

2. CD Rom u kullanıcının kullanamaması için kapatabilirsiniz.

3. USB leri kullanıcının kullanamaması için kapatabilirsizniz.

4. Bilgisayar açlışında Local PC de açılımı engelleyebilirsiniz.

Bunların ardından CD yada USB çalışmayacağından herhangi bir programda kuramayacağından kullanıcı herhangi bir değişiklik yapamayacaktır.

Gönderildi : 05/03/2011 15:33

(@ufuktatlidil)
Gönderiler: 5718
Illustrious Member

Merhaba ;

Burda öncelikle Policy'ler yardımı ile belirlediğiniz süreler'de Admin şifresini resetlemeniz olacak.

Şifre uzunluğu , karmaşıklığı , Büyük ve Küçük harf duyarlılığını önde tutmanız gerekmekte.

Hiren's boot cd gibi araçların kullanılmasını engellemek için Cd-DVD Room'u disable etmeniz ,USB'leri engellemeniz , BIOS girişini şifrelemeniz güvenli bir adım olacaktır.

Admin şifresini örnek 16 karakter karmaşıklı bir password verirseniz , kırılması zor olacaktır.  (Cozum@Park1907*-*-) gibi...

Local Admin şifrelerini'de Syskey komutu ile güvenli bir hale alabilirsiniz.

Tabi bu şifreyi siz unutursanız hoş olmaz 😉

Gönderildi : 05/03/2011 15:38

(@ErdemTEKSEN)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Benim asıl istediğim bir şekilde bu programlar çalışırsa kıramıyorum diyecek hala sokmak. Bu programlar direk reset çektiği için zor şifre koymanın zaten bir anlamı yok.

Gönderildi : 05/03/2011 16:55

(@ufuktatlidil)
Gönderiler: 5718
Illustrious Member

Direk reset çeken programı bizimle paylaşır mısınız?

Hiren's gibi yazılımlar dos ortamında cd veya usb ile boot edilince yapabilir. Bu yüzden size ilk önerimiz cd usn engelleyin oldu. Windows üzerinde heleki AD ortamında ki admin password'une reset çeken program hangisidir? Benim bildiğim konusunda çok iyi 1 program var. Bu program dahi AD üzerinde'ki kullanıcıların Passwordleri minumum karakter ve basitse bile 3 günden aşağı kıramıyor.

Gönderildi : 05/03/2011 18:02

(@ErdemTEKSEN)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Direk reset çeken programı bizimle paylaşır mısınız?

Hiren's gibi yazılımlar dos ortamında cd veya usb ile boot edilince yapabilir. Bu yüzden size ilk önerimiz cd usn engelleyin oldu. Windows üzerinde heleki AD ortamında ki admin password'une reset çeken program hangisidir? Benim bildiğim konusunda çok iyi 1 program var. Bu program dahi AD üzerinde'ki kullanıcıların Passwordleri minumum karakter ve basitse bile 3 günden aşağı kıramıyor.

Benim söylemek istediğim elbetteki DOS ortamlı programlar.

Yani boot sıralamasını değiştirsen, kullanıcı gidip değiştirebilir. BIOS'a şifre koysan pili sökebilir.

Kullanıcılar domainde. Sınırlı kullanıcı modunda. CD ve USB'yi malesef kullanıyorlar.

Benim istediğim dos temelli bu programlardan biri çalışırsa ona istediğini yaptırmayacak bir ekstra güvenlik önlemi var mı?

Gönderildi : 06/03/2011 00:57

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Sistem açıkken şifreyi koruyamazsınız eskiyi sormadan direk reset edilebilir.Çalışan bir sitem üzerinde gurup ilkesi panelinden yazılım kısıtlama ilkeleri,Uygulama denetim ilkeleri altından erişim  ve kurulum yasağı getirebilirsiniz.

Gönderildi : 07/03/2011 02:32

Paylaş: