Forum

Google ne halt yiyo...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Google ne halt yiyor ?

17 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
489 Görüntüleme
(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar,

İki aya yakındır kablo netimde sorun vardı ve nete evden bağlanmak işkence halinegelmişti. Kablo net ile uzun uzadıya yaptığım 30 - 40 görüşme sonrasında net düzeldi ama bu seferde başka bir problemim ortaya çıktı.

Bilgisayarım sürekli olarak upload yapmak ve upload yaptığı IP ler ise google IP leri. Normalde bu durum beni pek fazla şüphelendirmez di muhtemel geliştirme notları vs.. der geçebilirdim. Ama durum o kadar abartı şekilde ki, googleye yapılan bu upload, zaten evde kullamakta olduğum 1024/256 Kbitlik bağlantının hepsini sömürmekte durum itibari ile de bu kadar upload yapınca aynı hattan download imkanı olmuyor ve internet üzerinde bir site açmak bile  mümkün olmuyor. Her nekadar kullandğım sistemin QoS yapısı olsada hareket HTTP üzerinden yapılıyor buda süzme olayını zorlaştırıyor. Üstüne google bilgisayarımdan ne alıyor ya da bilgisayarım benim haberim ve onayım olmadan google ne veriyor ?

Alttaki linkte google ile yapılan bu bağlantının wiresshark alıntısı var fakat içerikte sadece bir programcının anlıyabileceği şekilde üstüne sürekli olarak bir sertifika değişimi söz konusu her ne kadar bu işlemler  TCP üzerinden HTTP gözükse de verinin kendisi şifreli durumda.

Şasi olarak kullandığım bu PC de herhangi bir üçüncü şahıs ya da firma bilgisi bulunmuyor ama sürekli yapılan bu upload sonucu birgün itibari ile 1Gb yakın datanın upload edildiğini düşünüyorum. Bilgisayarımdan upload edilen bu veri miktarı da hiç hoş karşılanmayacak derecede fazla. 

Programcı arkadaşlardan isteğim veri paketlerini inceleyerek neyin upload edildiği konusunda beni bilgilendirmeleri. Şimdiden teşekkür ederim.

http://rapidshare.com/files/426972229/GoogleFileTransfer.pcap

Gönderildi : 25/10/2010 05:11

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32987
Illustrious Member Yönetici

Ertan merhaba ;

Chrome kullanıyormusun ?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 25/10/2010 20:30

(@ertanerbek)
Famed Member
Konu başlatıcı

Evet abi Chrome 7 versionu kullanıyorum, zaten uploadı yapan programda o olarak gözüküyor. Fakat şahsi leptop ve netbook umdada kullanıyorum ama onlarda bu şekilde bir sorun yok.

Ayrıca Chrome de yüklerken bu tür bilgilerin gönderilmesini onaylamamıştım ama neden sürekli böyle bir şey var anlamıyorum. Giden bilginin içeriğini bulmak lazım aslında ama oda programcı işi sağlam bir programcı bulup TCP datalarını çözdürmek lazım.

Gönderildi : 26/10/2010 00:38

(@ekremcukurca)
Gönderiler: 48
Trusted Member

Oldukça ilginç. Bu kadar upload miktarı interneti bile kullandırmaz sürekli hale gelirse.

Gönderildi : 26/10/2010 00:55

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Evet abi Chrome 7 versionu kullanıyorum, zaten uploadı yapan programda o olarak gözüküyor. Fakat şahsi leptop ve netbook umdada kullanıyorum ama onlarda bu şekilde bir sorun yok.

Ayrıca Chrome de yüklerken bu tür bilgilerin gönderilmesini onaylamamıştım ama neden sürekli böyle bir şey var anlamıyorum. Giden bilginin içeriğini bulmak lazım aslında ama oda programcı işi sağlam bir programcı bulup TCP datalarını çözdürmek lazım.

Bende aynı konuyu bildiğim için direk sordum . Chrome bence çok güvenli bir ürün değil bu nedenle bende bıratım kullanmayı.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 26/10/2010 13:07

(@ertanerbek)
Famed Member
Konu başlatıcı

Bende aynı konuyu bildiğim için direk sordum . Chrome bence çok güvenli bir ürün değil bu nedenle bende bıratım kullanmayı.

Abi gerçekten çok ilginç bir durum. Olmazsa bu topladığım paketleri yurt dışında bulunan güvenlik firmalarına ve yine googlenin kendisine göndereceğim bakalım onlar nediyor.

Gönderildi : 26/10/2010 14:06

(@erdemcilingiroglu)
Gönderiler: 2205
Noble Member

Abi gerçekten çok ilginç bir durum. Olmazsa bu topladığım paketleri yurt dışında bulunan güvenlik firmalarına ve yine googlenin kendisine göndereceğim bakalım onlar nediyor.

Bencede en etkili yol bu Ertan Hocam.

Yurtdışı Security Gruplarla bu konuyu tartışmak, onlarında görüşlerini almak lazım. Bir araştırsınlar bakalım ne çıkacak içinden. Kimbilir hangi veriler sıkıştırılıp, şifrelenip karşı tarafa gidiyor? Google'a gönderdiğinizde normal olarak döner o kesin. =))

Sonucu merakla bekliyoruz. Saygılarımla.

Gönderildi : 26/10/2010 14:13

(@kadiravci)
Gönderiler: 202
Üye

Google onaylasanızda onaylamasanızda o verileri alıyor. Bunada hakkı var zaten. Sadece bir programcı kafası ile düşünüyorum. Telif haklarında yazıyordur büyük ihtimalle detaylı şekilde. 

İndirme yapamıyorum. Maksimum 10 kişi indirebiliyor. Farklı bir yere upload eder misiniz?

Gönderildi : 31/10/2010 04:10

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Kadir avatarın süper 🙂

Gönderildi : 31/10/2010 16:20

(@ertanerbek)
Famed Member
Konu başlatıcı

Google onaylasanızda onaylamasanızda o verileri alıyor. Bunada hakkı var zaten. Sadece bir programcı kafası ile düşünüyorum. Telif haklarında yazıyordur büyük ihtimalle detaylı şekilde. 

İndirme yapamıyorum. Maksimum 10 kişi indirebiliyor. Farklı bir yere upload eder misiniz?

Bilgisayar açık olduğu sürece 25Kbyte ile upload yapıyor, aldığı veri  belli değil bu tür paylaşımların hepsini onay dışında bırakmışım ve izin vermemişim. Kendisinin bana sordugu ve onaylamadığımverileri hangi hakla alabilir ki ? ayrıca aldığı bu kadar veri neye istinaden olabilir ki ?

Gönderildi : 31/10/2010 21:17

(@kadiravci)
Üye

Farklı birşey olabilir mi?

Fake bir yazılım Google exe'sini falan kullanıyor olabilir. Ama eğer kullanmıyorsa dediğim gibi. Telif hakları kısmını incelemek gerekli. Bu arada dosyada 10 kişi limiti vardı. Bu nedenle indiremiyorum. Tekrar upload eder misiniz?

Gönderildi : 03/11/2010 04:23

(@ertanerbek)
Famed Member
Konu başlatıcı

Merhaba linki yeniledim.

http://rapidshare.com/files/428576137/GoogleFileTransfer.pcap

Gönderildi : 03/11/2010 04:35

(@S.AhmetTasova)
Gönderiler: 341
Reputable Member

hakaten crome şişiyor gibi oluyor arada video izlerken felan performans çok düşük acaba sebebi bu mu :S

Gönderildi : 03/11/2010 14:51

(@kadiravci)
Üye

Evet tüm verileri xml olarak Google'a iletiyor. Developer'lar için sanırım. Hatta ilgili bir link buldum xml içindeki field ile.

Uzun süre açık olan tablardan kaynaklanıyor diyorlar. 

<field signature="3968830241"/>

http://code.google.com/p/chromium/issues/detail?id=57527

Benzer belkide aynı paketlerin olduğu xml:  http://code.google.com/p/chromium/issues/attachmentText?id=57527&aid=-6611172202840603708&name=chromium-400-Bad-Request&token=830fa7fb5cd2ff61a35caff1bc43fdbd  

http://news.cnet.com/8301-30685_3-20018437-264.html

Gönderildi : 04/11/2010 18:13

(@ertanerbek)
Famed Member
Konu başlatıcı

Öncelikle çalışmalarınızdan dolayı teşekkür ederim.

Sizce bu verinin gönderilmesi normalmidir, ki ben kurduğum zaman bu tür verilen gönderilmemesini istemiştim.

Gönderildi : 04/11/2010 19:13

(@kadiravci)
Üye

Bug olarak bildirmişler zaten farkedenlerde. Kendi mantığımla düşünürsem eğer bende veri göndermesini isterdim. Neden derseniz performans açısından uzun süre açık kalan tablar ram'de yer kaplıyor. Sonuçta Chrome'un kullandığı ram alanı artıyor. Bunu öğrenebilmenin en iyi yoluda veri göndermek. Bu gelen değerlere görede yeni versiyon çıkartıyorlar sanırım.

Bende kontrol edicem ama beta son sürüm kullanıyorum ve destek olmak için veri göndermesine izin veriyorum. 

Gönderildi : 04/11/2010 20:24

(@ertanerbek)
Famed Member
Konu başlatıcı

İşin aslı bu şekilde bir sistem kullanıcı onayı alınmadan yapılınca hoş karşılanacak bir durum değil. Googlenin bu tür bir  davranışı upload katili olması, Firefox un 4.* betaları ile CPU katili durumuna düşmesi durumu nedenleri ile sistemden her ikisinide kaldırdım. Şu an dehşet özellikleri ile OPERA 10 kullanıyorum, özellikle popupları sekmenin içine hapsetmesi ve az ram cpu tüketimi dolayısı ile aynı zamanda bilgisayarımdan benim onaylamadığım verileri upload etmemesinden dolayı OPERA fazgeçilmez gibi görünüyor. IE de 9 versionu ile iyice hantallaştı CPU ve RAM tüketimi fazla değil ama okadar hantal ki insan kullanırken deliriyor.

Şu an için OPERA ya dönerek sanırım en iyisni yaptık.

Gönderildi : 04/11/2010 20:34

Paylaş: