Forum

2 remote kullanıcı ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] 2 remote kullanıcı için firewall

5 Yazılar
3 Üyeler
2 Likes
330 Görüntüleme
(@farukozgursoy)
Gönderiler: 21
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar.

Sistemimize cyrptolocker girdi ve 15 günde 2. defa tekrarlanıyor bu durum. Firewall kuralım dedik. Gönlümüz fortinetten yana olsa da cebimiz bizi zorlayacak. Piyasada farklı cihazlarda var ama aradaki farka değer kesinlikle fortinet der misiniz? Toplamda 2 remote kullanıcımız var ve bir süre daha bu sayı artmayacak. Öneriniz ne olur?

Teşekkürler.

Gönderildi : 27/12/2023 13:25

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4306
Co-Helper

Tekrara düşmek yerine benzer konular var onlara bakın derim. Sizin neyi yönetebileceğiniz çok daha önemli, fortinet'ten yakın destek alabilirsiniz. Yalnız tekil firewall ransomware engellemez öncelikle kaynağın ne olduğunun bulunması gerekli bir mail de olabilir bu da prof. hizmet alımı ile ancak mümkün.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 27/12/2023 21:09

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32997
Illustrious Member Yönetici

Faruk bey, iki kez kripto yedikten sonra bence para konusuna çok odaklanmayın. Eğer bir ticarethane ise bulunduğunuz ortam bir lokanta bile olsa bu gün ki ona göre örnek 600X değil 40X alacağınız için o parayı verebilir. Ama konu sadece firewall değil. Örnek nereden yediniz nasıl yediniz? Mail güvenliği var mı? AV nedir vs. Ama fortiye para vermiyorsanız zaten diğer ürünleri sormuyorum ondan işiniz zor.

Not: Konu siz diye yazdım ama biliyorum patron vermiyor, üzerinize alınmayın. Virüsleri elinize ile tutacak haliniz yok.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 29/12/2023 18:47

(@farukozgursoy)
Gönderiler: 21
Eminent Member
Konu başlatıcı

Cevaplarınız için teşekkür ederim. Kara düzen vardı işletmede bizden önce. Bırakın firewall kullanmayı AV bile onlar için lükstü. O yüzden saldırının yendiği yeri de keşfetmemiz imkansıza yakın. Bu arz bir işletmeye fiyat çıkarınca ister istemez ürküyorlar. Şimdi AV ile birlikte Fortinet için anlaşmaya varacağız bakalım. (Son anda caymazlarsa) Tek sıkıntım superbox - fortinet ilişkisi olacak gibi duruyor. Onu da atlatabilirsek sanırım stabil işleyen bir sisteme sahip olacaklar. 

Gönderildi : 08/01/2024 11:08

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32997
Illustrious Member Yönetici

Anladım, ben seni oranın çalışanı sandım sanırım danışmanlık veriyorsun. Kolaylıklar.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 08/01/2024 11:42

Paylaş: