Forum

Endian Firewall Yar...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Endian Firewall Yardım

11 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
479 Görüntüleme
(@mkanlioglu)
Gönderiler: 25
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Denemek için bir endian firewall kurmaya çalışıyoruz.

Boş bir bilgisayara endian 2.2 kurulumu yaptık

Mevcut olan çalışan ağımıza hiç zarar vermeden endianı test etmeye çalışıyoruz.

Takıldığımız noktayı ekteki fotoğraf ile tanımladım. Mevcut sistemimizin yanına bu ürünü kurup deneyebilirmiyiz ? endian da red ve green diye tanımlar var her ikisine de ayrı ayrı ethernet kartları istiyor. Her ikisinin de IP grupları farklı mı olmalı ?

Mevcut durumumuzun görüntüsü

Şimdiden teşekkürler.

Gönderildi : 15/04/2010 20:08

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Selam, aşağıdaki linkte videosu verilmiş, isterseniz download edip detaylıca oradaki adımları uygulayarak yapın, faydası olabilir.

http://www.cozumpark.com/forums/thread/57279.aspx

Gönderildi : 15/04/2010 21:22

(@mkanlioglu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Tekrar merhaba,

Öncelikle bildiriminiz için teşekkürler.

Zaten endianı denemeye bu video ile başladım.Video da vmware kurmuş onun üzerinden yapıyor ayarları ve tam olarak resim de de anlatmaya çalıştığım gibi endian IP lerini ve orada mevcut internet IP lerini ve client a verilen IP yi nasıl verdiğini anlatmamış sanırsam.Yada ben detaylı göremiyorum. Buna göre gönderdiğim resimde soru işareti olan yerlere ne IP vermeliyim ?

Tekrar teşekkürler.

Gönderildi : 16/04/2010 12:29

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Selam, firewallarda eth sınıfı ikiye ayrılıyor, sizin resme bakarak; modem 2.1 ise modemin IPsini  boş bırakıyorsunuz, yani bridge moda alıp bu IP 'yi firewalla veriyorsunuz, client tarafının internet accessi için gatewayleri 2.1 olmak durumunda, dnsler tüm makinelerde domain controller olmalı. firewall makinenin dış eth'de NAT uygulanacağı ve int. içeri veriliyor mantık bu. Kurulum videosunu hiç izlemedim, ama inceleyip size daha detaylı bilgi verebilirim. İyi çalışmalar.

Gönderildi : 16/04/2010 13:39

(@mkanlioglu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Ben endianı sadece tek client üzerinde test etmem lazım. Çünkü diğer pcler şirket içerisinde çalışıyorlar modemide bridge olarak ayarlarsam diğer şirket içerisinde ki pc lerin internetleri kesilir. Amacım sadece endian ı denemek örnek:filtreleme si iyimi günlüklemesi iyimi gibisinden bir test yapmak istiyorum. Onun için çift ethernet li bir pc ayarladım ve endian 2.2 yi kurdum türkçeleştirmesi diğer lerine göre biraz daha iyi. Takıldığım nokta şirket içerisindeki pcler de hiçbir aksaklık yaşatmadan bende ki pc de endianı denemek. 

Şimdi nasıl yapalım ? 

Yardımlarınız için tekrar teşekkürler.

Gönderildi : 16/04/2010 13:56

(@AhmetAslanbay)
Gönderiler: 5
Active Member

arkadaşım merhaba

çizdiğin resme göre konfigürasyonu şu şekilde yapabilirsin. eth0 için red yani dış bacak eth1 için green yani iç baçak olacaktır. modeminin ikinci bacağından bir kabloyu firewall un red bacağına takacaksın. bunların ipleri aynı havuzdan olacak yani biri 2.5 ise diğeri 2.6 olacak. iç bacağa gelecek olursak oluşturmak istediğin network e bağlı 192.168.10.5 iç bacak ip si senin bilgisayarın içinde 10.6 ip sini vererek network oluşturabilirsin. subnet 255.255.255.0 olarak verebilirsin. ağ geçidinide firewall un iç bacağını verirsin. dns içinde modemini verebilirsin. bu şekilde network oluşturabilir denemelerini yapabilirsin.

Gönderildi : 16/04/2010 14:09

(@mkanlioglu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Yardımlarınız için teşekkürler.

İnternet erişimini sağlayabildik. IP leri dediğiniz gibi ayarladık. Şimdide farklı bir sıkıntı var içerik filtreleme! İçerik filtrelemeyi aktif ediyoruz ama iç ağdaki client a hiç filtreleme yapmıyor. Ve günlüklemeyi aktif olarak işaretledik.. ama günlüğüde göremiyoruz.

Gönderildi : 16/04/2010 20:40

(@AhmetAslanbay)
Gönderiler: 5
Active Member

proxy özelliğini aktif etmeniz gerekmektedir. eğer aktif ettiyseniz.internet explorer da proxy bölümüne endian nın ip sini yazmanız gerekmektedir. birde endian da neye göre filtreleme yapacağınızı belirlemeniz lazım. default olarak bir içerik filtreleme gelmiyor.

Gönderildi : 21/04/2010 19:03

(@ramazanders)
Gönderiler: 27
Trusted Member

İnternet erişimini sağlayabildik. IP leri dediğiniz gibi ayarladık. Şimdide farklı bir sıkıntı var içerik filtreleme! İçerik filtrelemeyi aktif ediyoruz ama iç ağdaki client a hiç filtreleme yapmıyor. Ve günlüklemeyi aktif olarak işaretledik.. ama günlüğüde göremiyoruz.

merhaba,

aslında endian makinada yapmanız gereken işler basit. red interface wan interfaceyi temsil eder green ise LAN interface yi temsil eder. blue interface yi stersen aktif edebilirsin bu da wiraless bağlantılar için gereklidir. bu ayarlamaları yapmanız için red interface ye WAN ip si, Green İnterface ye ise LAN yani iç network ip sini tanımlayabilirsin. daha sonrasında Proxy sekmesine gelip http proxy aktif etmen gerekiyor. ardından content filter bölümünden hangi içerikleri filtrelemek istiyorsan onları aktif hale getirirsin istersen block url kısmında istdiğin web alanlarını engelleyebilir istediklerine izin verebilirsin. yani istediğin kurallar neyse endian da buna göre davranır.

endian ile ilgili yardımcı olabileceğim konularda [email protected] adresinden msn ve mail olarak ulaşabilirsin.

Ramazan DERS
Bilgi İşlem Sorumlusu

Gönderildi : 27/04/2010 00:45

(@mehmethanifi)
Gönderiler: 457
Prominent Member

vekil sunucu kısmında bulunan ayarlar menüsündeki http proxy etkinleştirin altında bulunan green

sekmesinde ki not transparent ise clinet larına filitreleme yapamazsın. o kısmı görünmez trasparent yapmanız gerekir.

Gönderildi : 21/04/2011 13:52

(@mehmethanifi)
Gönderiler: 457
Prominent Member

merhaba;

vekil sunucu menüsünün altında ki ayarlar seçeneklerinin altında green (transparen) non transparent seçeneklerinden (transparent) olanını seçmeniz gerekir kontrol edermisiniz.

Gönderildi : 21/04/2011 13:55

Paylaş: