Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

endian

12 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
539 Görüntüleme
(@ismailalkurt)
Gönderiler: 176
Reputable Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar merhaba

endian kullanan arkdaşlar varmı?Endian kullananlar varsa sorun çıkartıyor mu? Ayrıca ip bazlı ayrı  ayrı bilgisayarlara web erişim izni verilebiliyormu?

Yada web yönetimli kolay ve güvenilir ücretsiz linux firewall varmı?

Gönderildi : 19/04/2008 01:33

(@savasdemir)
Gönderiler: 1870
Illustrious Member

merhaba;
ben bir kere kurdum test amaçlı.linux olduğu için gayet sağlıklı çalışıyor.ip bazlı erişim mümkün ama web filter servisi extra olmalı diye hatırıyorum.ayrıca trafik biçimlendirme dosya engelleme vs gibi bir çok özelliği mevcut olmayan bir özelliğide zaten interneten araştırıp bulabilirsiniz.
bence endian doğru seçim diğer free linuxlara göre
selamlar

Gönderildi : 19/04/2008 01:42

(@ismailalkurt)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Yazılarda gördüğüm kadarıyla ilerde sorun çıkartıyor diyorlar.

Spamları falan gerçekten çok iyi ayırt ediyor.içerik filtrelemede güzel fakat ben bilgisayar ipsine göre izinleri göremedm.

Acaba güvenlimidir.Sorun çıkartırmı ki?

Gönderildi : 19/04/2008 01:50

(@savasdemir)
Illustrious Member

Bu sorunuzu endian kullanan arkadaşa sorup öğrenirim.70-80 pc de bunu kullanıyor.
güvenlimidir sorunuza gelince şüphe etmeyiniz.
endiandan beklentileriniz nedir ? free bir firewall kısıtlı işlemleri yapar bu açıdan sordum ?
ip adresine göre blocklama illaki oluyordur.yalnız tek profil kullanıyor olabilir.atıyorum.çünkü free
selamlar

Gönderildi : 19/04/2008 02:05

(@ismailalkurt)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba sistemimde isa var.Fakat ben 15 tane bilgisayarın ipsinden başka hivbir ipnin bu firewall üzerinden çıkmasını istemiyorum.Gerçi ben kısıtlamalarla yapabilirmde hani işimi garantiye almak için.Ayrıca endianı istememin sebebide mail scan yapması antivirüsü olması antispamı olması.Teşekkürler.

Gönderildi : 19/04/2008 02:12

(@savasdemir)
Illustrious Member

Merhaba
yapınızı şu şekildemi yapıcaksınız ?
pcler - endian - isa - internet ?
bu şekilde olucaksa ipler natlandığı için yine tek ip göreceksiniz isada ?
bunun yanı sıra birde dışardan içeri rule lar ile uğrşacaksınız ?

Gönderildi : 19/04/2008 02:25

(@ismailalkurt)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Hayır

sadece mail ve internete giren makinaların gatewayına endianın ip adresini yazacağım

yani isanın değilde endianın ip adresini yazacağım.Endianın red kısmı modeme bakacak

birde şunu test ettim

endianı isanın önüne koyup denedim ama endianın hiçbir kuralını yemedi. Yani pc isa endian internet

Ben pc endian isa internet yaparsam eğer nasıl bir rule yapmam gerekir.

Gönderildi : 19/04/2008 02:30

(@savasdemir)
Illustrious Member

sadece mail ve internete giren makinaların gatewayına endianın ip adresini yazacağım * Bu yapı pek mantıklı değil çift gateway ile neden uğraşacaksınızki
yani isanın değilde endianın ip adresini yazacağım.
birde şunu test ettim
endianı isanın önüne koyup denedim ama endianın hiçbir kuralını yemedi. Yani pc isa endian internet * burda rule lar şöyle olmalı
örneğin iç ağ 192.168.1.0/24 endian iç bacak 192.168.1.xxx ip olmalı
endian dış bacak 10.0.0.1 gateway olarak isa ip 10.0.0.2 olmalı isanın dış bacak gatewayi modem olmalı
bu şekildemi tasarladınız ?

Ben pc endian isa internet yaparsam eğer nasıl bir rule yapmam gerekir. * yukarıda yazdığımın tersini uygulamalısınız

Gönderildi : 19/04/2008 02:45

(@ismailalkurt)
Reputable Member
Konu başlatıcı

pc endian isa internet şekline ayarlarsam eğer isa internete çıkmayacak pcleri algılayabilirmi acaba

Gönderildi : 19/04/2008 03:38

(@savasdemir)
Illustrious Member

evet.ayarı yaptığınız vakit sadece izin verilen pcler internete çıkar.
selamlar

Gönderildi : 19/04/2008 12:19

(@ismailalkurt)
Reputable Member
Konu başlatıcı

teşekkürler

deneyip neticeyi bildireceğim.

Gönderildi : 19/04/2008 16:16

(@Murat_Yilmaz)
Gönderiler: 25
Eminent Member

Yaklaşık 2 yıldır endian community kullanıyorum.birçok firmaya da kurulmasına vesile oldum. Temel linux bilgisi olan bir kimse, bir ay üzerinde çalışırsa basit ama çok iyi bir firewall, içerik filtreleme, antivirüs, vpn e sahip olabilir. kurulum ve yapılandırma öğrendikten sonra en fazla 20 dk. sürüyor.

türkçe kaynak ve endian konusunda türkçe foruma www.endianturk.org sitesinden ulaşabilirsiniz

elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. Kolay gelsin

msn : [email protected]

mail : [email protected] 

Gönderildi : 14/09/2008 03:22

Paylaş: