Forum

Max ziyaretci denem...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Max ziyaretci denemesi

12 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
404 Görüntüleme
(@kayhankayihan)
Gönderiler: 854
Noble Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar

siteme max sayıda kaç kişi ziyaret edebilir, nerden sonra yavaslar takılır ram ve cpu yu zorlamaya başlar?

bunu denemek istiyorum, bununla ilgili bir deneme yazılımı vb bişi var mı?

mesela duyduguma gore mynet sitelerini yayınlamadan önce  bu tarz bi yazılımla deneyerek sitesinin max kullanıcısı belirleyerek buna göre sitesinde optimize ayarlarları yapmaktaymış.

bu konuda bilgisi olanlar varsa bilgisini paylaşabilir mi?

iyi günler.

Gönderildi : 17/11/2009 19:18

(@kayhankayihan)
Noble Member
Konu başlatıcı

curl loader die bir program varmış mesela arkadaşlar ancak linux de çalışıyor.

bunun benzeri windows tabanlı bir yazlım varmı, bilgisi olan arkdaşlardan bekliyorum.

Gönderildi : 17/11/2009 20:12

(@UmutSimsek)
Gönderiler: 8
Active Member

AppPerfect Load Test
Paessler Webserver Stress Tool

hiç kullanmadım, sadece sık ziyaret ettiğim bir warez sitesinde rastladıklarım."web server stress tool" ya da "web server load test" gibi bir google sorgusu işine yarar

İyi çalışmalar

http://support.microsoft.com/kb/231282

Gönderildi : 17/11/2009 20:43

(@kayhankayihan)
Noble Member
Konu başlatıcı

ilginiz için teskler..

stress tool u denedm ancak firewall benim ip mi banladıgı için bir sonuç alamadım 😀

Gönderildi : 18/11/2009 17:10

(@Anonim)
Gönderiler: 0

bunu zaten localde yapmalısınız.

Ayrıca  firewall için kendinizi güvenli olarak tanımlayarak deneyin. IPS devreye girmesini engelleyin. Aksi takdirde istediğinizi yapamazsınız zaten.

Gönderildi : 22/11/2009 19:48

(@kayhankayihan)
Noble Member
Konu başlatıcı

bunu zaten localde yapmalısınız.

Ayrıca  firewall için kendinizi güvenli olarak tanımlayarak deneyin. IPS devreye girmesini engelleyin. Aksi takdirde istediğinizi yapamazsınız zaten.

Malesef öyle yapmak gerek ama ben bu siteyi local de yayınlamıyorum ki hosta yayınlıyorum, host yeterli olur mu olmaz mı diye denemek için böle bişi ihtiyacım var ama bunuda datacenter a gitmek gerekecek sanırım.. :S

Başka fikri olan bir arkadaş var ise bu konuda paylaşımlarını beklerim.

Gönderildi : 22/11/2009 23:40

(@serkangencel)
Gönderiler: 9
Active Member

Merhaba Kayhan,

Ben bu bahsettiğin konu ile ilgili yazılımsal test araçlarımı kullanıyorum. Örneğin timer değişkenini sayfa başına ve sonuna koyarak sayfanın açılış süresini hesaplarsın. Sitenin adresini yine döngüye girmiş bir yazılım içerisinde XMLHTTP gibi metodlarla farklı bir sunucudan aynı anda onlarca giriş yapmasını sağlayarak gelen her yanıtı veritabanına kayıt edersin. Böylece örneğin 5-10 saniye içerisinde sitene yüzlerce sanal giriş yaptırarak veritabanına kaydettiğin sayfa yüklenme loglarını/hataları inceleyebilirsin. Performans analizi bakımından istediğin cevaba bu şekilde basit bir yolla ulaşmak mümkün.

Hoşçakal.

Gönderildi : 17/01/2010 05:37

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

IIS tarafında website oluşturulduktan sonra performance tabında, bandwith throttling..: Bandwith ayarı yapabilir.

web site connections..: Aynı anda sisteme bağlanacak user sayısı belirleyebilirsiniz. 

Keyifli çalışmalar. 

Gönderildi : 17/01/2010 07:20

(@kayhankayihan)
Noble Member
Konu başlatıcı

Merhaba Kayhan,

Ben bu bahsettiğin konu ile ilgili yazılımsal test araçlarımı kullanıyorum. Örneğin timer değişkenini sayfa başına ve sonuna koyarak sayfanın açılış süresini hesaplarsın. Sitenin adresini yine döngüye girmiş bir yazılım içerisinde XMLHTTP gibi metodlarla farklı bir sunucudan aynı anda onlarca giriş yapmasını sağlayarak gelen her yanıtı veritabanına kayıt edersin. Böylece örneğin 5-10 saniye içerisinde sitene yüzlerce sanal giriş yaptırarak veritabanına kaydettiğin sayfa yüklenme loglarını/hataları inceleyebilirsin. Performans analizi bakımından istediğin cevaba bu şekilde basit bir yolla ulaşmak mümkün.

Hoşçakal.

Evet mantıklı bir yönetem, tutum 🙂

Teskler bilginizi bizlerle paylaştıgınız için.

Gönderildi : 17/01/2010 23:14

(@omeralbayrak)
Gönderiler: 203
Estimable Member

yazılımsal olarak Serkan Bey'in söylemiş olduğu yöntemi deneyebilirsiniz. ancak işin bir de donanım ve performans kısmı var.özellikle DoS ve DDoS başta olmak üzere yapılan saldırılar neticesinde sitenin yazılımından ziyade hizmet verme noktasında tüm kaynakları tüketilmekte. cpu ve ram e maksimum ne kadar yük gelebileceği biraz da bant genişliği ile de alakalıdır. bunu test etmek için stress araçları mevcuttur. ancak bu testi korumalı bir ağda yaparsanız eğer firewall daki sistem devreye girerek sistemi korumaya alarak bağlantıları kapatacaktır.

bu linki inceleyebilirsiniz.... http://www.opensourcetesting.org/performance.php

Gönderildi : 19/01/2010 18:10

(@serkangencel)
Gönderiler: 9
Active Member

Ömer Bey'in dediğini atladık sanırım. Belirtilen adresteki programı kullanabilirsiniz. Ayrıca belirttiğim metodu denerken kaynak kullanımını görebilmek için Task Info adlı programı öneririm. Test ettiğin siteyi ayrı bir application pool a taşıyarak test anında bellek, I/O trafik ve CPU bilgilerini grafiksel ve metin şeklinde görebilirsiniz.

Gönderildi : 26/01/2010 05:36

(@kayhankayihan)
Noble Member
Konu başlatıcı

Öneri ve fikirleriniz için teskler..

malesef kullandıgım sunucular firewall arkasında oldugu için strees toollarını deneyemiyorum.

Datacenter a gitmek gerek, eğer iyice ihtiyaç haline gelirse gideriz artk napalım.

Gönderildi : 26/01/2010 15:58

Paylaş: