Forum

Bu portlar açı...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Bu portlar açıkmıkalmalı yoksa kapatmalı mı?

7 Yazılar
3 Üyeler
0 Reactions
370 Görüntüleme
(@OrhanAslan)
Gönderiler: 278
Reputable Member
Konu başlatıcı

Aşağıda 2 tane online port scan sonucu var. Biri okulun diğeri evdeki bilgisayarımın.

Okulun domainine scan yaptığımda hemen alttaki resimdeki gibi bir sonuçla karşılaşıyorum. Bu portların açık kalmasımı gerekiyor yoksa kapatmalımıyım? Not: Sistemde Exchange, pcanywhere var.

Evin Ip adresi için yaptığımda ise aşağıdaki gibi bir sonuç var yani tüm portlar kapalı.

Gönderildi : 14/06/2009 16:06

(@kadirakbaba)
Gönderiler: 895
Noble Member

25 ve 110 nolu portlar Mail alışverişi için kullanılan portlardır ki siz exchange olduğunnu söylemişsiniz bunları kapatırsanız mail alışverişiniz alt üst olur.

80 http internete çıkış portudur.3389 uzak masaüstü bağlantısı için gereken porttur.Eğer uzak masaüstü yapıyorsanız bu portunda açık olması gerekir.Bu portları kullanıyorsanız kapatmamanızda fayda vardır. 

Gönderildi : 14/06/2009 16:44

(@OrhanAslan)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Cevabınız için teşekkür ederim ancak evdeki örneği vermemin sebebi port kapalı görünmesine rağmen internete çıkabiliyorum burada biraz kafam karıştı.

Gönderildi : 15/06/2009 12:57

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

Selam,

Scan işlemini nereden yaptığınız önemli.

Sizin gördüğünüz okulun inbound portları. Bu portların açık olması normal çünkü bu hizmetleri verebilmek için internetten içeri doğru giriş olması gerekir.

Evde hiç açık port olmayabilir, bu da normal bir durum çünkü siz outbound ile çıkıyorsunuz. Sizin sisteme paket girişi olmuyor mu? Tabiki oluyor, size gelen paketler sizin gönderdiğiniz paketlere gelen cevaplardır ve bunlar içeri giriş yapabilir. Ama siz de internete bir hizmet vermiş olsaydınız (mail sunucu, web sunucu vs..) sizin de içeri doğru açık portunuz olması gerekirdi.

Gönderildi : 16/06/2009 02:20

(@OrhanAslan)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Çok teşekkürler Serhat (Serkan) bey şimdi daha iyi anladım. Scan işini bu sitede http://www.t1shopper.com/tools/port-scanner/ yaptım.

Gönderildi : 16/06/2009 13:50

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

Serhat 🙂

Gönderildi : 16/06/2009 14:01

(@OrhanAslan)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Ya Serhat hocam çok özürdilerim. Bu sıralar binlerce incecik telefon kablosuyla boğuşmaktan herşeyi acayip görmeye başladım. Rüyamda bile bağlantılarla uğraşıyorum:)))

Gönderildi : 17/06/2009 13:36

Paylaş: