Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] VMware vCenter Converter - "Unable to find the system volume, reconfiguration is not possible" Hatası

14 Yazılar
5 Üyeler
2 Likes
470 Görüntüleme
(@ali-san)
Gönderiler: 12
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Değerli hocalarım, arkadaşlar son 1 aydır fiziksel olarak kullanmış olduğumuz ERP sunucu da VMware Converter ile sanal yedek alamıyorum. Öncesinde bir sorun olmadan yedek alabiliyordum.

Hatanın detayını ekte sizinle paylaşıyorum her seferinde %98 de bu hatayı veriyor.

Gerek türkçe gerek ingilizce forumlarda araştırdım söylenenleri yaptım fakat bir sonuç alamadım tek denemediğim bir yol kaldı sunucuya diski takarak sistem kurulum ekranında sistem onarımı yapmak.

Bu sorun ile daha önce karşılaşarak kesin bir sonuca ulaşan oldu mu acaba veya bu konu da bana yardımcı olabilir misiniz?

Teşekkürler.

hata

Gönderildi : 16/05/2023 18:18

(@tayfundeger)
Gönderiler: 1935
VMware Guru

Merhaba,

Converter yedekleme ürünü değil ki neden böyle bir işlem yapıyorsunuz? Zaman ile dosya sistemi bozulabilir. Sorununuz için fiziksel sunucuyu reboot etmeniz gerekebilir. Converter tek seferlik kullanılacak bir üründür, siz her gün bunu fizikseli yedekleme için kullanırsanız problem yaşarsınız. Eğer fiziksel'in yedeğini almak istiyorsanız acronis tarzı ürünleri kullanmanız daha doğru olacaktır.

Tayfun DEĞER
Cisco Champions, vExpert, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud
https://www.tayfundeger.com
Mail: [email protected]

Gönderildi : 16/05/2023 19:12

(@ali-san)
Active Member
Konu başlatıcı

@tayfundeger merhaba,

Fiziksel de bir problem olması durumunda felaket kurtarma mantığı ile almış olduğum sanal yedeği yedek sunucumda çalıştırıp sistemin çalışmasını devam ettirmek için ayda bir kere yedek alıyorum amacım aslında bu diğer yandan acronis ile de yedek alıyorum fakat bu daha hızlı ve basit bir yöntem.

Gönderildi : 16/05/2023 19:26

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4304
Co-Helper

Denildiği gibi yaptığınız amacına uygun değil bu tip sorunlar da olası. 
Partition hataları veriyor özellikle BCD boot da bu şekilde ne sorun olduğunu bulmak mümkün olmaz chkdsk vs denenmesi lazım.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 16/05/2023 22:21

(@serkanates)
Gönderiler: 1281
Üye

Üzerinde hangi servisler çalışıyor belirtmemişsiniz. Aslında yaptığınız çok mantıksız değil ancak sistemi bir kez sanallaştırdıktan sonra sadece üzerindeki servislerin yedeğini almak daha doğru bir yaklaşım olabilir. Örneğin SQL server ise sunucuyu bir kez sanallaştırır sonra sadece SQL server backup alabilirsiniz.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 17/05/2023 00:30
Ali San reacted

(@ali-san)
Active Member
Konu başlatıcı

@serkanates Üzerinde sadece Oracle Servisi çalışıyor. Oracle da her gün otomatik olarak kendini yedekliyor zaten orada problem yok ben sadece işleri daha hızlı hale getirmek için bu şekilde bir çalışma yapıyorum örnekleri başıma geldi çöken bir sunucuyu sanal yedekten çalıştırıp çok kısa bir kesinti süresi ile çalışmasını devam ettirdim.

Gönderildi : 17/05/2023 10:04

(@ali-san)
Active Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz hocam amacına uygun değil demişsiniz de zaten bu programın amacı fiziksel de kurulu olan sistemin sanal işletim sistemine çevirmesi değil mi? Bende tam olarak şu an bunu yapmaya çalışıyorum ve sonuç ortada bu hata ile uğraşıp duruyorum.

Chkdisk vs her şeyi yaptım bir türlü çözüm bulamadım.

Gönderildi : 17/05/2023 10:24

(@tayfundeger)
Gönderiler: 1935
VMware Guru

Gönderen: @ali-san

@ibrahimyildiz hocam amacına uygun değil demişsiniz de zaten bu programın amacı fiziksel de kurulu olan sistemin sanal işletim sistemine çevirmesi değil mi? Bende tam olarak şu an bunu yapmaya çalışıyorum ve sonuç ortada bu hata ile uğraşıp duruyorum.

Chkdisk vs her şeyi yaptım bir türlü çözüm bulamadım.

Merhaba,

Evet bu ürünün amacı fiziksel sunucuyu sanallaştırmak ama bu işlem 1-2 seferliğe mahsus yapılr ve bırakılır. Fizikseli sürekli sanala yedekleme için kullaılmaz. Bu ürün çalışırken VSS snapshot kullandıgı için bu sorunda olmasa bile ilerleyen aşamalarda dosya sisteminin bozulmasına bile yol açabilir.

Convert işlemine başlamadan önce oluşacak sanal sunucunun konfigurasyonunu değiştirdiğiniz bölümde scsi controller'i lsilogic sas olarak değiştirebilir misiniz?

Tayfun DEĞER
Cisco Champions, vExpert, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud
https://www.tayfundeger.com
Mail: [email protected]

Gönderildi : 17/05/2023 10:50

(@ali-san)
Active Member
Konu başlatıcı

@tayfundeger hocam dediğin ayarı daha önce de yapmıştım şimdi yine denedim sonuç bire bir aynı değişmedi.

Bunun gibi 3 adet daha fiziksel sunucum var ve yıllardır bu şekilde yedek alırım bir sorun çıkmadı bir tek bunda yaşadım bu problemi

Gönderildi : 17/05/2023 13:49

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32996
Illustrious Member Yönetici

Merhaba Ali Bey,

Diğer 3 sunucu ile bu sorun çıkaran sunucu configleri aynı mı? Donanımları aynı mı? Üzerindeki işletim sistemi sürümleri ve yamaları aynı mı? Hedef ESX makinesi sürümü ve yine döndüğünüz donanım sürümü aynı mı? Özetle tüm uzmanların size anlatmak istediği converter %100 çalışan bir şey değil, bu bir çözüm, eğer tüm şartlar uygun olur ise convert eder ve çalıştırırsınız ki ona rağmen ilerleyen günlerde sorun olabilir. Convert' ın amacı bir şekilde sanallaştırma zorunluluğu olan kısa süreli geçişlerde kullanmak içindir. Sonra ilgili sistem yeniden sanal ortama sıfırdan güvenli bir şekilde kurulmalıdır. Siz ise bunu yedekleme sistemi olarak tasarlamaya çalışıyorsunuz. 

Özetle çok fazla değişkenin olduğu bir durumu neden çalışmıyor diye sorgulayamazsınız veya siz ya da bir danışman oturur benim söylediğim gibi fizikselden sanala çeviri sırasındaki tüm değişkenleri, kontrol noktalarını incelemeniz gerekli. Örnek düne kadar oluyor şimdi olmuyor ise bir güncelleme olmuştur onu kaldırmayı deneyin. Ya da dün ile bu gün ne farklı onu bulun.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 17/05/2023 14:16
Ali San reacted

(@ali-san)
Active Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner Hocam söylediklerinize aynen katılıyorum tabi ki bu sunucuların her birinin donanımı, üzerinde çalışan servisleri, disk yapısı vb farklı benim sorunum da çok göreceli bir durum araştırmalarımda bir kaç kişinin aynı problemi yaşadığını ve çözüme ulaşamadığını da gördüm sadece belki burada sorunu yaşayan veya çözümünü bilen bir arkadaşımız vardır diye umut ederek konuyu açmıştım. Söylediğiniz gibi bu ürünün asıl amacı bu değil fakat biraz da yılların vermiş olduğu alışkanlık nedeni ile bu şekilde ayda veya iki ayda bir yedek alıyorum bu sunucuda da kısa bir zaman öncesine kadar aynı şekilde yedek alıyordum herhangi bir değişiklik yapmamama rağmen bu şekilde hata vermeye başlamıştı neyse çokta problem değil diğer yöntemler ile yedek almaya devam ediyorum zaten tüm arkadaşlarıma yardımlarından ötürü teşekkür ediyorum.

Gönderildi : 17/05/2023 16:27

(@ali-san)
Active Member
Konu başlatıcı

Bu arada unutmadan olur da bir çözüme ulaşır isem tekrar bu konu altında çözüm yolunu paylaşırım.

Gönderildi : 17/05/2023 16:28

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32996
Illustrious Member Yönetici

Merhaba, seni gayet iyi anladım, çözüm bulursan da paylaşırsan belki başkalarına yardımı dokunur ama en doğrusu yedekleme için daha bilindik ve güvenli yöntemleri kullanmak olmalı.

Kolaylıklar diliyorum.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 17/05/2023 17:18

(@serkanates)
Gönderiler: 1281
Üye

Konu ile ilişkili olarak aşağıdaki makalemizi inceleyebilirsiniz. İyi çalışmalar.

https://www.cozumpark.com/oracle-11g-r2-database-dataguard-kurulumu/

Gönderildi : 18/05/2023 21:56

Paylaş: