Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Vmware snapshot sorunu

6 Yazılar
3 Üyeler
2 Likes
1,261 Görüntüleme
(@cengizhangultepe)
Gönderiler: 43
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Esxi 7.0 kurulu bir host üzerinde çalışan vmlerden birtanesi

There is no more space for virtual disk 'xxx-000007.vmdk'. You might be able to continue this session by freeing disk space on the relevant volume, and clicking Retry. Click Cancel to terminate this session

şeklinde hata vermeye başladı host datastoreda 120 gb bi alan kaldı daha fazla alan istiyor ancak şuanda genişletmem çok mümkün değil snapshotları temizleyip vm sunucuyu açmam gerekiyor ancak veri kaybı yaşarım diye düşünüyorum, konu ile ilgili nasıl bir çözüm olabilir

Gönderildi : 08/12/2021 10:58

(@serkanates)
Gönderiler: 1279
Üye

Snapshot yönetiminizi kontrol etmelisiniz. Snapshotlar anlık olmalı, uzun süre tutulmamalıdır. Sizde bu rakam 7'ye kadar çıkmış, ne kadar süredir tutuluyor bilemiyoruz. Snapshotları silmek sorun olur mu demişsiniz, normalde sorun olmamalı. Ancak bu altyapıların birer yazılım olduğu ve donanım bağımlı çalıştıkları unutulmamalı. Daha az sorun yaşamak istiyorsanız çalıştığından emin olduğunuz güncel bir yedekle tatil gününde duruş planlayın. Takdir edersiniz ki kimse size sorun çıkmayacağını garanti edemez.

Kolay gelsin.

Gönderildi : 08/12/2021 11:16

(@tayfuntech)
Gönderiler: 59
Trusted Member

merhaba, cancel diyerek makinayı power off duruma getirin. ardından makina üzerinde birden fazla snapshot var ise eski snapshotı silin. Belki backup programınız sebebiyle belki de manuel olarak alınan snapshotlar uzun süredir kaldırılmamış olabilir. yapabiliyor sanız işlem öncesi başka bir datastore veya host üzerine makinayı klonlayın

Microsoft 365 Support Engineer
-----------------------------------------
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.
------------------------------------------

Gönderildi : 08/12/2021 11:16

(@cengizhangultepe)
Trusted Member
Konu başlatıcı

@tayfuntech Merhaba, snapshotları silerek durumu düzelttim yardımınız için teşekkürler, sildiğimde sorun yaşamaktan yada veri kaybında korkuyordum ancak sorun çıkmadı teşekkürler tekrardan

Gönderildi : 08/12/2021 13:29

(@cengizhangultepe)
Trusted Member
Konu başlatıcı

@SerkanAtes merhaba, snapshotlar silindiğinde durum düzeldi, ancak 7 tane almasının sebebi zannediyorum acronis yedekten kaynaklı, planları inceleyeceği tekrardan, cevabınız için teşekkürler

Gönderildi : 08/12/2021 13:30

(@serkanates)
Gönderiler: 1279
Üye

Geçmiş olsun, geri bildiriminiz için teşekkürler.

Gönderildi : 08/12/2021 14:21

Paylaş: