Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Vmware Sanal Sunucuların Disk Yavaşlık Sorunu

6 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
3,624 Görüntüleme
(@omerdenek)
Gönderiler: 3
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Foruma yeni üye oldum ve forum içindeki paylaşımları çok faydalı buluyorum.
Bu yüzden araştırmalarım sonucu sorunuma çözüm bulamadığım için yardımlarınızı bekliyorum.
Şimdiden teşekkür ederim.

Mevcut yapımızda Vcenter 6.7 var. Sistem üzerinde VMware ESXi 6.0, 6.5, 6.7 kurulu sunucular mevcut.

Ana sorunumuz Sanal sunucuların diskleri çok yavaş çalışıyor. Test yaptığımda 100 120mb arası max değerler.
Sunucu ve Storage arasında SAN sw var 8gbps lik fiber bağlantı mevcut.
Sunucu ve Storagelerin tüm firmwareları
en güncel sürümde.
Storage olarak Raid 5 yapısına sahip 10K diskler mevcut. Kapasite 15TB + 15TB iki ayrı alan mevcut.

Yedekleme yazılımı olarak veeam kullanıyoruz. Veeam üzerinden yedekleme yaptığında 1000 1200 gb arası hız alabiliyoruz.
Fakat yedekleme yapılan lokasyon belirttiğim Storagelardan harici başka bir lokasyon.
Bağlı sunucuların local disklerini test ettigimde 700 800mb arası normal değerler alıyoruz.
Mevcut Storage üzerinde dosya kopyalama işleminde bile 50 120 mb arası bir değer alıyoruz.

Not: Fiziksel sunucular üzerinde 50 60 adet sanal sunucu mevcut

Yardım ve önerilerinizi bekliyorum teşekkürler.

Gönderildi : 28/02/2020 11:22

(@tayfundeger)
Gönderiler: 1935
VMware Guru

Gönderen: @omerdenek

Merhabalar,

Foruma yeni üye oldum ve forum içindeki paylaşımları çok faydalı buluyorum.
Bu yüzden araştırmalarım sonucu sorunuma çözüm bulamadığım için yardımlarınızı bekliyorum.
Şimdiden teşekkür ederim.

Mevcut yapımızda Vcenter 6.7 var. Sistem üzerinde VMware ESXi 6.0, 6.5, 6.7 kurulu sunucular mevcut.

Ana sorunumuz Sanal sunucuların diskleri çok yavaş çalışıyor. Test yaptığımda 100 120mb arası max değerler.
Sunucu ve Storage arasında SAN sw var 8gbps lik fiber bağlantı mevcut.
Sunucu ve Storagelerin tüm firmwareları
en güncel sürümde.
Storage olarak Raid 5 yapısına sahip 10K diskler mevcut. Kapasite 15TB + 15TB iki ayrı alan mevcut.

Yedekleme yazılımı olarak veeam kullanıyoruz. Veeam üzerinden yedekleme yaptığında 1000 1200 gb arası hız alabiliyoruz.
Fakat yedekleme yapılan lokasyon belirttiğim Storagelardan harici başka bir lokasyon.
Bağlı sunucuların local disklerini test ettigimde 700 800mb arası normal değerler alıyoruz.
Mevcut Storage üzerinde dosya kopyalama işleminde bile 50 120 mb arası bir değer alıyoruz.

Not: Fiziksel sunucular üzerinde 50 60 adet sanal sunucu mevcut

Yardım ve önerilerinizi bekliyorum teşekkürler.

Merhaba,

ESXi üzerinde yaşanan disk sorunlarının birden fazla sebebi vardır. Öncelikle ESXi'in performance monitor'una girip aşağıdaki makalede yer alan değerleri kontrol edebilir misniz?

https://www.tayfundeger.com/vmware-performance-charts-ve-disk-troubleshooting.html

Sorun; firmware, driver, virtual machine üzerindeki konfigurasyondan kaynaklanabilir. Veya yanlış yapmış olduğunuz PSP'den kaynaklanabilir. Storage marka modelinizi ve fiziksel sunucu marka modelini öğrenebilir miyim?

Tayfun DEĞER
Cisco Champions, vExpert, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud
https://www.tayfundeger.com
Mail: [email protected]

Gönderildi : 28/02/2020 11:33

(@omerdenek)
Active Member
Konu başlatıcı

@tayfundeger

Merhaba Tayfun bey,

Storage Dell MD3820F

Server Dell PowerEdge R810

Performans monitor degerlerini ekledim

v1
v2

Önerebileceğiniz kontrol etmemiz gereken başka neler olabilir?

Gönderildi : 28/02/2020 12:44

(@tayfundeger)
VMware Guru

@tayfundeger

Merhaba Tayfun bey,

Storage Dell MD3820F

Server Dell PowerEdge R810

Performans monitor degerlerini ekledim

v1
v2

Önerebileceğiniz kontrol etmemiz gereken başka neler olabilir?

Bariz bir disk sorunu yaşıyorsunuz. Aynı zamanda ESXi'in kernel command latency değerleride yüksek. Bunun sebebi ESXi'in yanlış kurulmasından veya virtual machine üzerinde oluşan yüksek ready time'dan oluşabilir.

Storage'a giden kablolarınızı kontrol ettiniz değil mi? Çünkü Physical Device Command latency değerleride yüksek. Yani storage'da karşılayamıyor bu I/O değerlerini. 

özet ile detaylı bir analiz gerekli.

Tayfun DEĞER

Gönderildi : 28/02/2020 13:05

(@omerdenek)
Active Member
Konu başlatıcı

@tayfundeger

Kablo bağlantılarında sorun yok Hatta bir kısmını sorun olabilir diye yeniledik. Fakat arada kullandığımız SAN sw problem olma durumu nedir?

ESXi yanlış kurulmadan kastınız nedir? Dell'in önerdiği ESXi versiyonunu kurduk. Ne gibi farklılıklar olabilir?

R810 lar üzerinde DellEMC-ESXi-6.0U3-13635687-A15 versiyonu mevcut. Aynı yapı içinde başka storagelere bağlı sunucuların hızları gayet ideal düzeyde fakat MD3820F bağlı sunucularda sorun var.

İzlememiz gereken başka yol varmı?

Dell tarafından storage için aldığımız destekte dell storage'nizde sorun yok diyor.

Gönderildi : 28/02/2020 14:16

(@tayfundeger)
VMware Guru

@tayfundeger

Kablo bağlantılarında sorun yok Hatta bir kısmını sorun olabilir diye yeniledik. Fakat arada kullandığımız SAN sw problem olma durumu nedir?

ESXi yanlış kurulmadan kastınız nedir? Dell'in önerdiği ESXi versiyonunu kurduk. Ne gibi farklılıklar olabilir?

R810 lar üzerinde DellEMC-ESXi-6.0U3-13635687-A15 versiyonu mevcut. Aynı yapı içinde başka storagelere bağlı sunucuların hızları gayet ideal düzeyde fakat MD3820F bağlı sunucularda sorun var.

İzlememiz gereken başka yol varmı?

Dell tarafından storage için aldığımız destekte dell storage'nizde sorun yok diyor.

Her nekadar custom dell iso kullanarak kurulum yapsanızda, içerisinde bazen bug olan driver'lar yüklü gelebiliyor. Aynı şekilde kullanmış olduğunuz storage'in firmware'i ile HBA'larınızın firmware'leriinin uyumluluğunu kontrol etmeniz gerekir.

SAN Switch üzerinde eğer bozuk port var ise bu da aynı şekilde sorunlara yol açar.

Tayfun DEĞER

Gönderildi : 29/02/2020 00:27

Paylaş: