Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Vmware Performans Sorunu

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,089 Görüntüleme
(@metininci)
Gönderiler: 83
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

Hp Dl380 G9 sunucumuza kurulu esxi 6.0 u3 yüklü üstünde çalışan server 2016 işletim sisteminde kurulu erp yazılımımız var. Kullanıcılar erp yazılımına rdp ile bağlanıp kullanıyorlar.

cpu e5-2620v3 2adet

ram 128gb

hdd 900gb x 8 adet raid 5

Erp yazılımı Logo Tiger

Sorunumuz şu

Erp yazılımında çok ciddi menü geçişlerinde ağırlık var örneğin bir cari kartı açmak yaklaşık 14-19 sn arasında 

aynı sunucuya fiziksel işletim sistemi kurduk ve bu 2-3 sn aralığına düştü

aynı sunucuya hyper-v kurduk ve bu durum 2-3 sn aralığına düştü

vmware üzerinde inceleme yaptığımızda cari kart açılırken erp yazılımının çalıştığı dll yanıt vermiyor şeklinde 10 sn beklediğini gözlemledik.

bu konuda yorumu olan var mı?

bu arada server 2008r2 üzerinde test ettik bunu 5-8 sn aralığına düşüyor bu durum.

Gönderildi : 18/03/2020 15:36

(@tayfundeger)
Gönderiler: 1935
VMware Guru

Gönderen: @metininci

Merhaba;

Hp Dl380 G9 sunucumuza kurulu esxi 6.0 u3 yüklü üstünde çalışan server 2016 işletim sisteminde kurulu erp yazılımımız var. Kullanıcılar erp yazılımına rdp ile bağlanıp kullanıyorlar.

cpu e5-2620v3 2adet

ram 128gb

hdd 900gb x 8 adet raid 5

Erp yazılımı Logo Tiger

Sorunumuz şu

Erp yazılımında çok ciddi menü geçişlerinde ağırlık var örneğin bir cari kartı açmak yaklaşık 14-19 sn arasında 

aynı sunucuya fiziksel işletim sistemi kurduk ve bu 2-3 sn aralığına düştü

aynı sunucuya hyper-v kurduk ve bu durum 2-3 sn aralığına düştü

vmware üzerinde inceleme yaptığımızda cari kart açılırken erp yazılımının çalıştığı dll yanıt vermiyor şeklinde 10 sn beklediğini gözlemledik.

bu konuda yorumu olan var mı?

bu arada server 2008r2 üzerinde test ettik bunu 5-8 sn aralığına düşüyor bu durum.

Merhaba,

Virtual machine'in özelliklerini yazabilir misiniz? ESXi üzerinde başka bir sanal makina bulunuyor mu? 

Kaynak rezervasyonu

Vmxnet3 network kartı kullanımı

Thick eager zero disk kullanımı

Paravirtual SCSI card 

yukarıdaki işlemlerin hangilerini yaptınız? Ayrıca donanım üzerindeki firmware güncellemeleri tam mı? Aynı donanımda farklı performans sergileniyor ise ozaman sanallaştırma ortamındaki konfigurasyonda bir sorun vardır. Detaylıca incelenmesi gerekir. Bu sorun bir ESXi bug'ı, firmware bug'ı veya başka birşey çıkabilir.

Tayfun DEĞER
Cisco Champions, vExpert, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud
https://www.tayfundeger.com
Mail: [email protected]

Gönderildi : 18/03/2020 15:41

(@metininci)
Gönderiler: 83
Estimable Member
Konu başlatıcı

@tayfundeger

Merhaba;

Kaynak rezervasyonu bulunmuyor. Sunucuda 1 adet sanal makine var.

ethernet e1000 ancak e100e de denedim vmxnet3 te denedim ancak çözüm olmadı çünkü kullanıcılar ağdan kullanmıoyor rdp ile bağlanıyor.

disk thin olarak kurulmuştu ancak thick provision klonladık hiç bir fark olmadı.

virtual machina 2X8 CORE CPU

32 GB RAM

VM 11 versiyonu ile çalışıyor.

Sunucu fw güncel

Gönderildi : 18/03/2020 18:13

(@tayfundeger)
Gönderiler: 1935
VMware Guru

Gönderen: @metininci

@tayfundeger

Merhaba;

Kaynak rezervasyonu bulunmuyor. Sunucuda 1 adet sanal makine var.

ethernet e1000 ancak e100e de denedim vmxnet3 te denedim ancak çözüm olmadı çünkü kullanıcılar ağdan kullanmıoyor rdp ile bağlanıyor.

disk thin olarak kurulmuştu ancak thick provision klonladık hiç bir fark olmadı.

virtual machina 2X8 CORE CPU

32 GB RAM

VM 11 versiyonu ile çalışıyor.

Sunucu fw güncel

Merhaba,

Mutlaka biryerde terslik vardır bundan dolayı bağlanıp detaylı kontrolleri sağlamak gerekir. Ayrıca vmxnet3 kullanmanız sizin için avantajlı olacaktır çünkü RDP ile bağlansalarda nihayetinde network trafiği oluşuyor.

Tayfun DEĞER
Cisco Champions, vExpert, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud
https://www.tayfundeger.com
Mail: [email protected]

Gönderildi : 19/03/2020 13:01

(@cahityolacan)
Gönderiler: 514
Super Admin

ERP tarafından SQL server kullanıyorsunuz sanırım. Sürümü nedir. ?
SQL Express edition ise verdiğiniz RAM ve SQL Express kısıtlamaları yüzünden algılamaz buda sizin performansızı etkiler.
Sanal makine versiyonunuzu yükseltme şansınız var mı ? Disk formatı nedir ? VMFS kaç ? 

SQL için VMware' de best practice ve bir kaç ince ayar var o yüzden bu bilgiler önemli. 

Şu adresi bir inceleyin derim : SQL Server on VMware Best Practice

Kolay gelsin.

Cahit YOLAÇAN
vExpert - vExpert NSX - CCNA- MCSE - CEH
https://www.vmwaretv.com

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 19/03/2020 18:59

Paylaş: