Forum

Vmware Cluster yapı...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Vmware Cluster yapısı hk.

4 Yazılar
3 Üyeler
1 Likes
356 Görüntüleme
 inci
(@tamer-inci)
Gönderiler: 188
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar ,

6.7 vsphere ve 6.5 Esx-i hostlarımın(3host) olduğu yapıda cluster mimarisi yok,ancak ben vcenter üzerinden hostlar arasında migrate seçerek vmotion yapabiliyorum.Bildiğim kadarıyla cluster olmadan vmotion yapılamıyor. Yapıda 2.hostumun üzerinde vcenter kurulu , ve bir tane datacenter altında hostlarım ekli.Sizce böyle bir durum mümkün müdür ?

Gönderildi : 06/01/2024 16:40

(@kadiryapar)
Gönderiler: 88
Ekip Üyesi

vMotionı bilmeme rağmen ChatGPT ye sizin adınıza sordum ve cevabı aşağıdadır:

VMware vSphere ortamında, vMotion özelliğinin kullanılabilmesi için genellikle bir cluster yapısına ihtiyaç duyulur. Ancak, sizin durumunuzda cluster olmadan vMotion yapabildiğinizi belirtmişsiniz. İşte bu durumun olası açıklamaları:

1. Standart vSwitch Kullanımı: Eğer tüm ESXi hostlarınız aynı network yapılandırmasına (örneğin aynı standart vSwitch ve aynı network etiketleri) sahipse, cluster olmadan da vMotion gerçekleştirebilirsiniz. Bu, VM'lerin farklı hostlar arasında taşınabilmesi için gerekli ağ sürekliliğini sağlar.

2. Paylaşılan Storage: VM'lerinizi taşıyabiliyorsanız, bu genellikle tüm hostların aynı paylaşılan storage sistemine (SAN, NAS gibi) erişiminin olması anlamına gelir. Bu durumda, VM'lerin disk dosyaları aynı kalırken, sadece compute kaynakları (CPU, RAM) farklı hostlara taşınır.

3. vCenter Yapılandırması: vCenter'ın kurulu olduğu hostun diğer hostlarla uyumlu bir yapılandırmaya sahip olması da önemli. Eğer vCenter yönetim altındaki tüm hostlarla düzgün bir şekilde iletişim kurabiliyorsa, vMotion işlemleri bu yönetim altında gerçekleştirilebilir.

4. Lisanslama ve Özellikler: VMware'in sunduğu farklı lisans seviyeleri, çeşitli özelliklere erişim sağlar. vMotion, belirli bir lisans seviyesinde mevcut olabilir ve bu, cluster yapılandırmasına bağlı olmayabilir.

5. vSphere Versiyon Farklılıkları: vSphere 6.7 ve 6.5 arasında bazı özellik ve yeteneklerde farklılıklar olabilir. Bu versiyon farklılıkları, belirli senaryolarda cluster olmaksızın vMotion yapılabilmesine olanak tanıyabilir.

Araştırırsanız aynı şeyler söylenmektedir: https://storware.eu/blog/vmware-vmotion-vs-storage-vmotion-comparison/#:~:text=VMware%20vMotion%20is%20a%20technology,%2C%20and%20load%2Dbalancing%20capabilities.

Bu ileti 4 ay önce Kadir YAPAR tarafından düzenlendi

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 07/01/2024 14:38
Hakan Uzuner reacted

(@mehmetsaityilmaz)
Gönderiler: 1458
Noble Member

Evet, vCenter Server'ın bir host üzerine kurulu olması ve hostların aynı datacenter altında bulunması, VMotion kullanarak sanal makineleri taşımanıza olanak tanır. Bu durumda "Enhanced vMotion Compatibility" (EVC) özelliğini kullanarak farklı ESXi sürümleri arasında da VMotion yapabilirsiniz.

Ancak, bir cluster oluşturmadan doğrudan VMotion kullanmak mümkündür, ancak bu durumda bazı özellikler sınırlı olabilir. Cluster, birden fazla ESXi hostunu bir araya getirerek yüksek kullanılabilirlik, otomatik dengelenme ve diğer gelişmiş özelliklere olanak tanır. Ancak, cluster kullanılmadan da temel VMotion yetenekleri elde edebilirsiniz.

Eğer yüksek kullanılabilirlik ve otomatik dengelenme gibi gelişmiş özelliklere ihtiyacınız yoksa, mevcut yapıyla VMotion'ı kullanmaya devam edebilirsiniz. Ancak, gelecekte altyapınıza yeni özellikler eklemeyi düşünüyorsanız, bir cluster oluşturmayı düşünebilirsiniz.

Gönderildi : 07/01/2024 23:58

inci
(@tamer-inci)
Gönderiler: 188
Reputable Member
Konu başlatıcı

@mehmetsaityilmaz Hocam cevabınız için teşekkür ederim , mevcut cluster olmayan çalışan yapımı bir cluster yaratıp eklemek istiyorum.Tüm sunucularım bu alanda.Sizce bir sorun yaşar mıyım ?

Gönderildi : 08/01/2024 11:56

Paylaş: