Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Veeam Replication hk.

3 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
422 Görüntüleme
(@MEHMETOZCANLAR)
Gönderiler: 138
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba, Merkez ofisimizde Vmware 7.0 ve Veeam Backup kullanıyoruz. Felaket merkezi kurmak istiyoruz. Farklı bir şehirde yer alan şube ofisimize sunucu konumlandırıp, Merkezden vpn üzerinden Veeam backup ile sanal sunucularımızı Replication yapmak istiyoruz. Ancak sanal sunucularımızda diskler büyük atanmış örnek olarak c diski 1tb ama içindeki veri 80gb. Sormak istediğim replication yaparken diskleri küçülterek karşı tarafa sanal sunucuları gönderebiliyor muyuz? Şube ofisimizdeki sunucuda boyutu küçük diskler satın almak istiyoruz. veya farklı bi yöntem tavsiye eder misiniz

Gönderildi : 05/05/2023 09:05

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4288
Co-Helper

Bildiğim kadarıyla mümkün değil vm mimarisine uymazları var bu soru üreticiye sorulmalıdır.
Hedef ölçeklendirme dışında ben böyle bir operasyona girişecek olsam önce kaynak tarafta diskleri düzenlerdim zaten.

https://helpcenter.veeam.com/docs/backup/vsphere/replication.html?ver=120

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 06/05/2023 23:01

(@tayfundeger)
Gönderiler: 1935
VMware Guru

Gönderen: @MEHMETOZCANLAR

Merhaba, Merkez ofisimizde Vmware 7.0 ve Veeam Backup kullanıyoruz. Felaket merkezi kurmak istiyoruz. Farklı bir şehirde yer alan şube ofisimize sunucu konumlandırıp, Merkezden vpn üzerinden Veeam backup ile sanal sunucularımızı Replication yapmak istiyoruz. Ancak sanal sunucularımızda diskler büyük atanmış örnek olarak c diski 1tb ama içindeki veri 80gb. Sormak istediğim replication yaparken diskleri küçülterek karşı tarafa sanal sunucuları gönderebiliyor muyuz? Şube ofisimizdeki sunucuda boyutu küçük diskler satın almak istiyoruz. veya farklı bi yöntem tavsiye eder misiniz

Merhaba,

Buradaki süreç şu şekilde oluyor. 1 TB makinada disk takılı ama içinde 80gb var. Veeam öncelikle bu makinanın komple index'ini alır yani datanın nerede yazılı olduğuna bakar ondan sonra sadece içindeki veriyi gönderir. Nihayetinde dolu olan kısım 80GB.

VMware üzerinde disk küçültme diye bir işlem supported bir şekilde bulunmuyor ancak unsupported olarak siz bunu işlemi yapabilirsiniz. İsterseniz makinayı baştan kurup içerisine verileri taşıyabilir,  istersenizde en basit yöntem olan v2v işlemi ile sanal makinayı tekrar sanala convert etme esnasında diski'i yeniden düzenleyebilirsiniz. Ancak ben sizin yerinizde olsam makinayı yeniden kurma yönüne giderdim.

Bunun dışında belirtmiş olduğunuz senaryoda diskiniz Thin olarak ayarlandığını düşünerek size bu cevabı verdim. Eğer disk yapınız farklı ise yukarıda belirtmiş olduğum senaryo geçersiz olabilir.

Teşekkürler.

Tayfun DEĞER
Cisco Champions, vExpert, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud
https://www.tayfundeger.com
Mail: [email protected]

Gönderildi : 08/05/2023 12:28

Paylaş: