Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

NAS Synology 415+ NFS Folder üzerinde Sanal Makine oluşturuken Thick provision sectirmiyor.

4 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
833 Görüntüleme
(@alperaykut)
Gönderiler: 259
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar Wmware ESXİ 6.0 Vsphere aracılığı ile Sanal Makinemi Synology Nas Sunucum üzerinden oluşturmak istiyorum.Ancak Disk Provisioning Kısmında Storage olarak Nas sunucunu gosterdiğim Thick secmem ragmen otomatik olarak Thin Provision secili hale geliyor.Local Disk gosterirken Thick secmemde sorun yok.bu Sorunu Nasıl cozebilirim. Thin secersem ne olabilir 1 adet Veeam-backup 1 adet sonarqube yazılım analizi icin linux sanal makine kurulumu yapacağım.

Yardımlarınız icin teşekkür ederim.

İyi Çalışmalar dilerim.

Bu konu 4 yıl önce Alper Aykut tarafından düzenlendi

Gönderildi : 10/04/2020 08:56

(@tayfundeger)
Gönderiler: 1935
VMware Guru

Gönderen: @alperaykut

Merhaba Arkadaşlar Wmware ESXİ 6.0 Vsphere aracılığı ile Sanal Makinemi Synology Nas Sunucum üzerinden oluşturmak istiyorum.Ancak Disk Provisioning Kısmında Storage olarak Nas sunucunu gosterdiğim Thick secmem ragmen otomatik olarak Thin Provision secili hale geliyor.Local Disk gosterirken Thick secmemde sorun yok.bu Sorunu Nasıl cozebilirim. Thin secersem ne olabilir 1 adet Veeam-backup 1 adet sonarqube yazılım analizi icin linux sanal makine kurulumu yapacağım.

Yardımlarınız icin teşekkür ederim.

İyi Çalışmalar dilerim.

Merhaba,

Ben tam anlayamadım. Rica etsem biraz detaylı anlatatırmısnız? Ayrıca ekran görüntüsü ekleyebilir misiniz?

Tayfun DEĞER
Cisco Champions, vExpert, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud
https://www.tayfundeger.com
Mail: [email protected]

Gönderildi : 10/04/2020 21:21

(@alperaykut)
Gönderiler: 259
Honorable Member
Konu başlatıcı

Sanırım Sorun su işlemi yapmadığım icin kaynaklanıyor. Baska bir yerde bunun boyle olduğunu okudum ama link bulamadım sadece bunu paylaşabildim.

https://www.synology.com/en-global/knowledgebase/DSM/tutorial/Virtualization/How_do_I_install_Synology_NFS_VAAI_Plug_in_on_an_ESXi_host

Bu işlemi ESXi aktif etmez isem Thick Provision oluşturamıyorum. Bunu deniyeceğim.

Teşekkürler Tayfun Hocam ilginize.Bunu denedikten sonra durumu tekrar paylaşacağım.

Gönderildi : 10/04/2020 23:13

(@cahityolacan)
Gönderiler: 514
Super Admin

@alperaykut bence farklı bir sorun var thin ve thick disk için VAAI ( disk donanım hızlandırma diyelim ) desteğinin açman şart değil. @tayfundeger hocanın' da dediği gibi yapın hakkında detay verirsen daha hızlı bir çözüm söylenebilir. 

Ek genel bilgi : 

Thick: Disk için belirlemiş olduğunuz toplam boyutun tamamı, ESXi Datastore üzerinde tam olarak rezerve edilecek yer kaplayacak demektir.

Thin: Disk için belirlemiş olduğunuz toplam boyut ESXi Datastore üzerinde reserve edilmez. Disk üzerinde bu alanın tamamı ilk kurulumda kullanılmaz, sanal sunucu işletim sistemi kurulurken ve daha sonrasında çalışırken sanal sunucu işletim sistemi tarafında disk üzerinde veri yazıldıkça yeni yazılan verinin boyutu kadar virtual diskin kapladığı alan büyür.

Cahit YOLAÇAN
vExpert - vExpert NSX - CCNA- MCSE - CEH
https://www.vmwaretv.com

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 11/04/2020 12:08

Paylaş: