Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Rok Lisans ile Virtual Box a Kurulum yapamıyorum.

20 Yazılar
5 Üyeler
8 Likes
2,438 Görüntüleme
(@zeupos)
Gönderiler: 8
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Dell Rok Server 2019 Std lisans var. Virtual Boxta Kurulum yapamıyorum.

Vmware Workstation da yaptım fakat bana virtualbox lazım. ücretsiz olması itibariyle virtualboxta çözmem gerekiyor. internette esx, citrix ve hyper-v için çözümleri mevcut ama virtualbox için hiç döküman bulamadım. 

kuran bilen yada dökümana ulaşabilen varsa yardımcı olabilirseniz sevinirim.

şimdiden teşekkürler.

Gönderildi : 17/06/2020 18:19

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4288
Co-Helper

Bu konuyu üreticiye danıştınız mı?
Aradığınız tür de bir lisanslama ROK ta geçerli olmayabilir mantıken de öyle olmaması lazım. Bulduğunuz how to 'lar sizi yanıltmasın birçoğu kurumsal lisanslamaya dikkat etmiyor.
ROK lisans marka bazlı fiziksel donanım içindir. Örneği DELL ROK'u dell sunucu üzerine kurar sürümüne göre desteklenen kadar hyper-v kullanabilirsiniz. ROK lisans sadece Hypervisor olarakta aynı marka donanım da vmware, citrix üzerine kurulumu destekliyor ancak diğerlerini danışın desteklenmiyor diye biliyorum. Bu hypervisor'ler için trick var çünkü ROK lisans içinde gömülü olan marka ile bios'a ulaşıp markayı doğrulaması gerekiyor zaten bu yüzden kurulumda bu donanımla desteklenmiyor mesajları alırsınız.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 17/06/2020 18:59

(@zeupos)
Active Member
Konu başlatıcı

sanal olarak 2 makine kurabileceğini söylüyor lisans bilgileri fakat bunu hyper v yada vm yada citrix olarak tanımlamıyor. zaten vm de kurulum yaparkende vmx dosyasında değişiklik yaparak kurabiliyorum. Dell r740 üzerinde çalışıyor zaten . biz bu sunucuya virtualbox ile sanal 2 tane daha kurmaya çalışıyoruz.

Gönderildi : 17/06/2020 19:10

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32987
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

Bu sanal windows lisansını temsil eder, hyper-v veya vmware veya başka bir katman önemli değil. Ama örnek vmware olacak ise sanallaştırma katmanı bu durumda esx lisansı da almanız lazım (ücretsiz sürümü kullanmlıyorsanız)

Özetle 2 hakkı iki tane sanal windows içindir.

https://www.dell.com/support/article/tr-tr/sln306971/dell-poweredge-sanal-makineye-windows-server-standard-rok-kurma?lang=tr

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 17/06/2020 20:17

(@zeupos)
Active Member
Konu başlatıcı

lisans tarafı ile ilgili problemim yok. ben rok lisansı vm de falan kurabiliyorum vm de vmx dosyasına bi satır ekleyerek o sorunu çözebiliyorum.  orada da sorunum yok.

virtualbox ta kurulum yapılmıyor. bana virtualboxta nasıl kurabileceğim ile ilgili çözüm lazım .

Gönderildi : 17/06/2020 20:47

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Siz işletim sistemi mi kuramıyorsunuz?

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 18/06/2020 10:28

(@zeupos)
Active Member
Konu başlatıcı

Baştan anlatıyorum. dell r740 server var. işletim sistemi olarak de dell rok server 2019 Standart var. hali hazırda çalışan bir sistem.

Sanal olarak ta virtualbox ta 2 tane daha 2019 server kurmam gerekiyor. fakat rok lisans olduğu için sanalda kurmaya çalıştığımda yanlızca dell makinelere kurulabilir diye hata veriyor haliyle. bu sorunu vmware de çözebiliyorum kurulum yaparken oluşturduğu vmx dosyasına bir satır ekleyerek kurulum yapmasını sağlayabiliyorum. fakat bana virtualbox ta lazım. 

internette hyper v ve vmware için nasıl kurulum yapacağıma ilişkin bilgi var. virtualbox a nasıl kurulum yapacağıma dair bi bilgi bulamadım. ben bu konuda yardım istiyorum.  

Gönderildi : 18/06/2020 20:37

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Şimdi anladım, aldığınız hatanın ekran görüntüsü var mı peki?

Gönderildi : 18/06/2020 21:31

(@zeupos)
Active Member
Konu başlatıcı

Ekran Alıntısı

Gönderildi : 18/06/2020 22:13

(@aytacarslan)
Gönderiler: 799
Noble Member

kurulan oluşturulan virtualbox sistemin konfigürasyon dosyalarında sanal makine markası olarak dell olarak göstermeniz gerekiyor anlaığım kadarıyla. 

https://forums.virtualbox.org/viewtopic.php?f=6&t=78887

şurada 

VBoxManage setextradata "VM name" "VBoxInternal/Devices/pcbios/0/Config/DmiSystemVendor"      "Compaq"

şöyle bir satır var. işinizi görürmü denemeniz lazım. denemediğim bir şey.

Gönderildi : 19/06/2020 10:51

(@zeupos)
Active Member
Konu başlatıcı

Malesef bu yöntem çalışmıyor. Bu yöntem kurulmuş makinenin özelliklerini değiştirmek için vboxmanage üzerinden yapılıyor. teşekkür ediyorum yinede (: 

Gönderildi : 19/06/2020 20:24

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Aslında en geçerli kaynak Dell ama o bile oracle virtualbox için bir bilgi yazmamış

https://www.dell.com/support/article/en-us/sln306971/dell-poweredge-how-to-install-windows-server-standard-rok-on-a-virtual-machine?lang=en

Malum virtualbox kullanımı çok yaygın değil diğer sanallaştırma teknolojilerine göre ondan bilen birileri var mıdır, var sa bu postu görür mü bilemiyorum.

Gönderildi : 20/06/2020 13:17

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Bu konuya biraz baktım vboxmanage ile bios dmi bilgileri düzeltilerek yapılır denmiş. virtualbox forumunda rok geçmemiş ama SN üzerinden konular var.
https://www.virtualbox.org/manual/ch09.html#changedmi

Zaten bios dmi ile olması lazım vm efi bios bu şekilde düzenlenebilir demişler vm oluşturup os kurmadan denemek lazım. Tam olarak istenen manufacturer bilgi şeklini uygulayamamış olabilirsiniz kurulu bir rok dan wmi dan çekerseniz mevcutları muhtemelen olur gibi geliyor.

Haricen dell'e göre daha ayrıntılı HP'nin ROK pdf'i var net de ama orada da geçmiyor bu sanal ortamlar citrix vs hepsini yazmışlar. Ben vmware workstation, virtualbox gibi araçlar için eski bi seminerdeki anlatımdan geçerli değil diye biliyordum net den de doğrulayamadım mic. açıkça yazmamış bi yerlerde sayenizde öğrenmiş olmuk.:)  

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 21/06/2020 07:05

(@zeupos)
Active Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz teşekkür ediyorum ilginiz için. yolladığınız sayfa sayesinde kurulum yapmayı başardım.

ilgili sayfadan "DMI System İnformation" bölümünde aşağıda belirttiğim satırları düzelttikten sonra kurulum gerçekleşti. Daha sonra ihtiyacı olan olursa buradan kullanabilir en azından.

@hakanuzuner evet virtualbox benimde kullanmayı çok tercih ettiğim bi program değil fakat ücretsiz olduğu için isteyen yerler çıkabiliyor.

VBoxManage setextradata "SanalMakineAdı" "VBoxInternal/Devices/pcbios/0/Config/DmiSystemVendor" "Dell Inc."

VBoxManage setextradata "SanalMakineAdı" "VBoxInternal/Devices/pcbios/0/Config/DmiSystemProduct" "PowerEdge R740"

VBoxManage setextradata "SanalMakineAdı" "VBoxInternal/Devices/pcbios/0/Config/DmiSystemVersion" "x64-based PC"

VBoxManage setextradata "SanalMakineAdı" "VBoxInternal/Devices/pcbios/0/Config/DmiSystemSKU" "SKU=NotProvided;ModelName=PowerEdge R740"

VBoxManage setextradata "SanalMakineAdı" "VBoxInternal/Devices/pcbios/0/Config/DmiSystemFamily" "Kuruluş Sunucusu"

VBoxManage setextradata "SanalMakineAdı" "VBoxInternal/Devices/pcbios/0/Config/DmiSystemUuid" "***************************"

* systemuuid kısmını Rok lisansın kurulu olduğu makineden ;

"

wmic csproduct get UUID
wmic csproduct get UUID > C:\UUID.txt

"

komutlarıyla alıyoruz.

Gönderildi : 21/06/2020 16:08
ibrahim yildiz, CozumPark, ibrahim yildiz and 1 people reacted

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Süper bir çalışma oldu, herkesin eline sağlık gerçekten ÇözümPark farkını görmüş olduk, soru soran insanlarında taşın altına bu kadar elini soktuğu bir yerde çözümsüz soru gerçekten kalmaz.

Kolaylıklar.

Gönderildi : 21/06/2020 17:51

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Aynen Hakan abinin dediği gibi.:) Bende lisans ve bios için netten taramak için biraz vakit harcayınca sonunda çözümün olmasına ayrıca sevindim.

Çözülen konuyu uzatmak gibi olacak ama bende birşey sorayım. 2019 da bu workstation, virtualbox a kurduğunuzda aktivasyonu nasıl yapıyorsunuz? doğru ve kolay yöntemi nedir. Std da avma yoktu hatırladığım kadarıyla. ROK larda da OEM gibi aktivasyon sınırı vardı eskiden şuanı bilmiyorum. Aslında kms kullanma gibi olumlu opsiyonları okudum ama deneyimlilerden dinleyelim.

Ayrıca bunu da buraya bırakayım bu da iyi bir doc konuyla ilgili.

HPE FAQ for Microsoft OEM licensing—Windows Server
https://h20195.www2.hpe.com/v2/GetPDF.aspx/4AA4-3787ENW.pdf

Gönderildi : 22/06/2020 16:59

(@omeryilmaz)
Gönderiler: 150
Estimable Member

Çözüm için teşekkürler, geçmiş yıllar bende Lenovo Desktop PC yi ücretsiz Win10 a güncelleyince mevcut Win7 imajını virtualbox'a aktarıp kullanmak istemiştim bu tarz hata vermişti uzun aramalardan sonra sonuca ulaşamamıştı. Tekrar denemek istesem herhalde bu teknik ile başarılı olunur.

Virtualbox'a ücretsiz muamelesi yapmanda hiç hoş olmamış 🙂 Açık Kaynak kodlu yazılım devamlı kullanıyorum işimi fazlasıyla görüyor hafif olması bir çok işlemde başarılı olması ve open source olduğu için güvenerek kullanıyorum. Ücretsiz bir yazılım olsa kullanmazdım.

Vmware ve Hyper-v düşük donanımlarda çok kasıyor haddinden fazla kaynak tüketiyor, sanallaştırma için çok az kaynak kalıyor. 

Gönderildi : 30/06/2020 13:13

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Ürünlerin üretilme amacı farklı, kurumsal şirket kurumsal ürünler kullanır çünkü T anında destek gereklidir, ya da yüksek ve yoğun iş yükleri için diğer donanım ve yazılımlar ile uyumlu çalışmak gereklidir, özetle bu bilindik bir durum.

Yani sizin iş ihtiyacınızı bir modem görüyor ise firewall almanıza gerek yoktur.

Gönderildi : 30/06/2020 15:44

(@omeryilmaz)
Gönderiler: 150
Estimable Member

Hakan hocam size hak veriyorum fakat Virtualbox da basit bir yazılım değil. Destek kısmında haklısınız Kurumsal büyük büyük yerlerde şimdilik kullanılmaz.

Son örneğiniz düşünceye sürükledi Hakan hocam neden pfsense mi Fortinet firewall demedide modem dedi.

Size bir sorum olacak, Oracle firması Vmware ve Hyper-v mi kullanıyor?

Konuya merak sardım bir sitede Virtualbox pazar payı araştırma verilerene rastladım

https://enlyft.com/tech/products/virtualbox#:~:text=We%20have%20data%20on%201%2C158,as%20far%20as%203%20years.  

Gönderildi : 10/07/2020 11:37

Sayfa 1 / 2
Paylaş: