Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Microsoft Windows Server 2022 16-core Standard Reseller Option Kit (ROK) - Kurulum Hk.

9 Yazılar
3 Üyeler
5 Likes
4,776 Görüntüleme
(@yigitonur)
Gönderiler: 3
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Elimizdeki lisans şu şekilde. Microsoft Windows Server 2022 16-core Standard Reseller Option Kit (ROK)

Sunucuya esxi kurduğumuzu varsayalım. Esxi üzerinden de sanallaştırma yaparak bu lisansı kurmak istiyoruz. Bu lisans ile 2 sanal makine hakkımız var.

* Rok lisansın iso dosyası ile windows server standart 2022 'nin iso dosyası aynı mıdır ? Yoksa illa rok lisans yanında gelen media kit ile mi kurulum yapmalıyız?

* Rok lisans ile Vmware üzerinde sanal makine kuramazsınız diye duyumlar aldım, bu doğru mu ? Yani vmware olmadan direkt fiziksel makine üzerine kurulum yapabilirsiniz denildi. Emin değilim ?

Siz değerli arkadaşlar, bu konuda beni aydınlatabilir misiniz ?

Saygılarımla.

Gönderildi : 02/01/2023 16:29

(@cagdast)
Gönderiler: 4
Active Member

Öncelikle selamlar;

Bir yanlis bilgiyi duzelterek baslamak isterim;

ROK lisans satinalma yontemidir,csp,oem lisanslardar herhangi bir farki yoktur. 

sorulariniza gelecek olursak;

.iso dosyasi farketmez microsoft websitesinden edindiginiz dosya da is gorecektir. Ancak ROK mantiginda ureticinin kendi medyalari kullanilmasi tavsiye edilir.

diger soru da Microsoft lisanslarinin satinalma yontemine bakmaksiniz tum haklar esittir: yani esx hakkiniz downgrade hakkiniz dil paketleri  yukseltme vb. Tum haklar ayni ve degismezdir.

umarim faydali olabilmisimdir.

Cagdas

Gönderildi : 02/01/2023 17:01

(@yigitonur)
Active Member
Konu başlatıcı

Cevap için teşekkür ederim. ESX kurduktan sonra üzerine ROK lisans ile gelen media kit aracılığıyla kurulum yapıp key'i girip deneyeceğiz.

Bir sorum daha olacak, elimizde rok lisans haricinde buna ilaveten additional license olduğunu varsayalım.

Sanal makinelere ws2022 kurduktan sonra lisans anahtarı girmek zorunda mıyız ? Yani etkinleştirmeden kullanmamızın bir sakıncası olur mu ? Servisler vs durur mu veya makine kendini restart eder mi ? Çünkü bazen sanal makine açıp kapatmak zorunda kalabiliyoruz.

Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.

Gönderildi : 02/01/2023 17:18

(@cagdast)
Active Member

Merhaba

additional core lisanslari etik lisanslardir

sahip olmaniz ve ihtiyac oldugunda kullanilmasi tavsiye edilir ancak base lisans aktivasyonu esnasinda ihtiyaciniz olabilir

Gönderildi : 02/01/2023 19:35

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4292
Co-Helper

Bence Microsoft'tan araştırmaya ihtiyaç var 2022 ile değişti mi net bilmiyorum önceki sürümlerle aynı diye okumuştum.

* Rok lisansın iso dosyası ile windows server standart 2022 'nin iso dosyası aynı mıdır ? Yoksa illa rok lisans yanında gelen media kit ile mi kurulum yapmalıyız?

Hayır değil. Evet size gelen yada aynı tür ROK iso ile kurulması gerekiyor. ROK lisansın üretimsel farkı var, cihaz marka üreticisi hariç direkt webden download sunulmaz. ROK keyini normal bir iso da kabul ettiremezsiniz. Ayrıca ROK setup yaparken uefi den makine markasını görmek ister. 

* Rok lisans ile Vmware üzerinde sanal makine kuramazsınız diye duyumlar aldım, bu doğru mu ? 

Evet bu olasılık var fakat 3 meşhur hypervisor sağlayıcı da güncel durumu bilmiyorum forumda buna dair bir konu olacaktı sanırım virtulbox da editlenmesi gereken bios çözümü paylaşmıştım. Nedenini yukarıda paylaştım kurulum aşamasında fiziksel makineyi görmek istiyor. 

Bu soruların cevabını piyasadan çok net alamazsınız kurumsal da malum kimse ROK alıp sanallaştırma planlamıyor. Bir ilk girişim için de mantıksız malum rok cihazla birlikte alınan ucuza getirme yöntemi elbette ki sınırları var. Kurabildikten sonra sürümün limiti kadar sanal hakkı geçerli.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 02/01/2023 21:56

(@cagdast)
Active Member

@ibrahimyildiz kiymetli bilgiler icin tesekkur ederim gecen ancak son iki sene mi MS TR’de ROK lisans egitimleri vererek gecirdim sizde ki bilgileri guncellemek gerektigini dusunuyorum.

saygilar

Gönderildi : 02/01/2023 22:03

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4292
Co-Helper

Merhaba Çağdaş bey, lisanslama konusunda deneyimli olduğunuzu anladım. Fakat teknik uygulama konusunda güncelden emin olmasam da paylaşmak istedim yaşayanı dışında çok bilinen durumlar değil bunlar malum.

İmkanınız varsa fiziksel denerseniz emin oluruz diyecektim ama hızlıca taradığım da ROK iso'larında bios ve reseller kilidinin devam ettiğini görüyorum. Aşağıda deneme yapanların örneklerini atıyorum esxi de mevcutta çözüm yöntemini de bunlar içeriyor. Net olmamakla birlikte geçmişte hyper-v, esxi, virtualbox da manuel müdahale gerektiğini hatırlıyordum. Yani arkadaşın sorusuna bunlar cevap olur tabi ki aynı markadan rok lisansı almak ve mevcut sürümler itibariyle geçerli. Yani atıyorum yarın esxi bir sürüm yayınlar geçici smbios sorunu olur kurmaları gerekir o gün için kuramazlar vs sonradan çözülür vs vs.
🙂 Ucuz etin yahnisini iyi planlamak gerekli. Sonuç olarak lisans türün varlık nedenine çok uyumlu değil bu tip talepler.
Bir de çok bilinmeyen bir durumu paylaşayım. 2 tip ROK iso üretilip dağılıyordu 1. reseller kilitli olanlar örneğin Dell den sunucuyla birlikte aldınız bunu HPE kuramazsınız. 2. Sadece fiziksel bios kilitli olanlar bunlar marka bağımsız sadece fiziksel makineye kurulur (çözümü paylaştık) ve sadece ROK key'ler ile aktif olur. Bunları denemeden ayıklamak zordu mevcutta hangi üretici hangi bölgede ne türü dağıtıyor bilmiyorum.
Burada bir server 2012 konusu vardı eskiden insanlar arada gelir diriltir Hakan abiden ROK iso'sunu upload rica ederlerdi 🙂 sildi galiba sonunda web den buldukları olmuyordu malum.

https://communities.vmware.com/t5/ESXi-Discussions/Windows-server-Essential-2022-ROK-HPE/td-p/2939963

https://forums.lenovo.com/t5/ThinkStation-Workstations/Installing-Server-2022-Essentials-ROK-on-Hyper-V-VM-on-a-Thinkstation-P620/m-p/5167010

https://www.dell.com/support/kbdoc/tr-tr/000144021/dell-poweredge-sanal-makineye-windows-server-standard-rok-kurma

"Different methods of licensing Windows Server 2022
If you are buying a new server and would like Windows Server 2022 software, you can choose between Microsoft OEM or vendor-specific ROK software. The OEM/ROK base license that includes the installation media and COA (Certificate of Authenticity) is available in 16-core and 24-core versions for both Standard and Datacenter. Additional Core packs are available if your system has more cores than this.

What is ROK software?
ROK stands for Reseller Option Kit, and it's essentially the identical Windows Server 2022 software as the Microsoft OEM but BIOS-locked to only be installable on the ROK vendors servers. For example, if you purchase the HPE ROK version of Windows Server 2022 it will not install on a Dell/Lenovo/Fujitsu etc. server.

The benefits of ROK software over Microsoft OEM is that it's often cheaper and completely supported by the vendor. Should you need to make a support call to the vendor, you won't risk being passed back and forth between Microsoft and the vendor if there is any uncertainty if it's a software issue or hardware issue. With ROK software, the support of both hardware and software is entirely with the vendor."

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 02/01/2023 23:05

(@yigitonur)
Active Member
Konu başlatıcı

Değerli cevaplar için teşekkür ederim.

O zaman şu şekilde özetleyebilir miyiz,

Üreticinin dağıttığı iki adet lisans modeli var,

1- Microsoft Windows Server 2022 16-core Standard Reseller Option Kit en/fr/it/de/es/nl/pt SW

2- Microsoft Windows Server 2022 16-core Datacenter Reseller Option Kit en/fr/it/de/es/nl/pt SW

Üretici Reseller Option Kit (ROK) olmayan düz versiyonları satmıyor. Eğer donanımla birlikte bu ürün satın alınıyorsa yanında gelen media kit ile kurulum yapılması gerekiyor çünkü donanım-yazılım uyumu olması gerekiyor. Web'ten indireceğimiz .iso dosyası ile kurulum yapmamalıyız. Ki zaten ROK lisanslar Hypervisor yazılımları üzerine kurulamıyor olsaydı datacenter lisansını da üretici satmıyor olurdu. O yüzden bence sanallaştırma konusunda diğer lisanslardan bir farkı yok. 

Sonuç olarak

* ROK lisansı satın alacaksak donanımla birlikte almalıyız ve sadece o donanımda kullanmalıyız.

* ROK lisansı hem fiziksel hem de hypervisor üzerine kurabiliyoruz.

* Eğer farklı marka sunucularımız var veya donanımla satın almıyorsak, distribütör 'den open lisans almalıyız. İşte o zaman webten indirilecek olan .iso ile çalıştırabiliriz.

Bunları teyit edebilir misiniz abiler 🙂

Gönderildi : 03/01/2023 09:09

(@cagdast)
Active Member

doğrudur 🙂

Gönderildi : 03/01/2023 09:51

Paylaş: