Forum

Kurumdaki tüm clien...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Kurumdaki tüm clientleri sanallaştırmak istiyorum.

13 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
903 Görüntüleme
(@onurkizil)
Gönderiler: 14
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba, bir belediyenin Bilgi İşlem Müdürlüğünde çalışmaktayım. Kurumumuzda 350 civarında client bulunmakta, genel olarak bilgisayarlarımız: HP marka, i5 işlemcili, 4 GB RAM ve Windows 10 x64 işletim sistemi bulunuyor. Yeni bilgisayar alımları söz konusu ve biz yeni alımlarda Thinclient alarak masaüstü sanallaştırma yapmak istiyoruz. Yeterli sunucu ekipmanımız, genişletilebilir Blade sunucularımız, datastore cihazlarımız ve 1000 Mbps network altyapımız mevcut.

Bir kurumda olması gereken, AD, DNS, DHCP sunucularımız ve Firewall cihazımız mevcut. Kullanıcılar genel olarak Internet Explorer üzerinden çalışan otomasyon programı ve ofis programları kullanıyorlar.

1- Masaüstü sanallaştırma için nasıl bir yol izlenmeli, piyasada birçok marka var hangisi hızlı ve stabil?

2- Thinclient olarak hangi markayı önerirsiniz?

3- Tek bir Windows görüntüsünü kaç bilgisayar stabil ve hızlı kullanabilir?

4- Mevcut HP i5 bilgisayarların kaynaklarını kullanarak da sanallaştırma yapılabilir mi?

5- Dış lokasyonlarımızda Metro Ethernet ile VPN mevcut. Bu lokasyonlar için kaç Mbps internet hızı gerekiyor?

6- Ek olarak önerileriniz nelerdir.

Proje hayata geçirilirse gelişmeleri buradan yazmayı düşünüyorum. Şimdiden herkese teşekkürler.

Gönderildi : 22/08/2019 11:26

(@cahityolacan)
Gönderiler: 514
Super Admin

Kısa ve öz olsun cevaplar diyerek madde olarak yazayım.

1 - VMware Horizon veya Citrix Desktop (Kişisel tavsiyem Citrix) ortamınızın analizine göre çıkan sonuçları bir çok karşılaştırma sitesi yardımcı siteler oraları inceleyerek bakabilirsin.

2 - Yine ihtiyaçlarını ve thin clientlere ne yük vereceğine bağlı misal 1920 X 1080 P çözünürlük ihtiyacın veya video yayını vs gibi durumların olacak mı buna göre. Marka model çalışması yapmalısın.   Tavsiyem uzun vadede bu işten ayrılmayacak bir firma seç. Yani A modelini üretti 2 yıl sonra tabiki yeni model gelecek ama 3. yılda firma kapanıp gidecek cinsten bir marka model seçme derim. 

3  - Aynı anda yapmak için Senin Storage yapının ne kadar hızlı olduğu önemli 350 tane için 10 Dk diyende olur 5 Dk diyende. Sen storage yapın Flash  - SSD  - NVe gibi yapılar var ise daha hızlı olur. Bu durum yapına bağlı.

4 - Mevcutları nebileyim ilk aklıma gelen linux yükle hem devletin istediği zorunlu %20 miydi o oran linux olayını hal etmiş olursun hemde thin client masrafın az olur. Yada network boot destekleri var ise linux yüklemeden network boot yap eldekileri değerlendirme ortamını kişilerin veya birimlerin neler kullandığı analizi ve envanteri olmalı elinde ve ona göre de ne istediğini tam olarak bulmalısın. 

5 - Kaç lokasyon kaç thin client ne kadar bandwith kullanıyor bunları ölçen lazım ama noktalardaki thin client sayısı önemli olacak. RDP gibi çalışacağı için çok bir yük olmaması gerekiyor ama aktarılan ve kullanılması düşünülen data miktarı belirleyecektir.

6 - Ciddi bir süreçtir. Makine adetin az değil. İyi analiz şart elimde nelerim var ne yazılımlar çalışacak veya çalışıyor. Bunları iyi çıkarman lazım. Tavsiyem bu işi daha önce devlet kurumunda yapmış bir firma ile danışmanlık hizmeti mutlaka al. Çok farklı deneyim ve tecrübeler ile karşına geleceklerdir. Analiz sonucunda her yazman gerekeni sistemin büyüme durumunu göz önünde bulundurarak hep bir kaç tık büyük veya üst olanı seç. Devlet kurumlarında kullanıcılar ellerinde olan imkandan vazgeçmek istemezler çizim yada grafik ağırlıklı çalışan birimleri göz ardı etme. Bazıları uymaz. Bazılarına yatımına göre daha fazla güç verebilirsin. GPU sanallaştırma gibi.

Umarım aklında bir kaç soruya cevap yeni sorular içinde fikirler oluşmuştur.
Kolay gelsin...   

Cahit YOLAÇAN
vExpert - vExpert NSX - CCNA- MCSE - CEH
https://www.vmwaretv.com

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 22/08/2019 12:19

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1616
Noble Member

Standart profilde bir kullanıcı yapınız var anladığım kadarı ile. NComputing ürünleri var. L300 ve RX300 serileri var. Demo ürün isteyip deneyin derim. Sunucu kurulumları da oldukca basit.

Gönderildi : 22/08/2019 13:34

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1616
Noble Member

Bu arada Citrix ve Microsoft RDP Destekleyen modelleri de var.

Gönderildi : 22/08/2019 13:43

(@onurkizil)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@cahityolacan

Detaylı anlatımınız için teşekkürler. Şimdi kafamda daha çok şekillendi yapmam gerekenler.

Gönderildi : 22/08/2019 14:29

(@onurkizil)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@resulsoydas

Demo ürün denemesi mantıklı geldi.

Gönderildi : 22/08/2019 14:30

(@eroldursun)
Gönderiler: 2169
Famed Member

merhaba ;

oturum sanallaştırma yani rdp yapabilirsin. (yüksek grafik gerekmiyorsa )

cpu ve ram ve disk I/O ihtiyaçına göre de server başına 80-100 veya 40-60  kullanıcı bağlantısı olabilir. 

ama ciddi bir iş önce firmalar ile görüş burada önerilen senaryoları paylaş ona göre fikir verilebilinir.

Rdp yaparsan şubelerden gelen rdp oturumu sana kolaylık sağlar.

standart vdsl bi hattan 30 kişi tüm gün rahatça çalışmakta . (grafik gerektiren işlemlerde sorun oluoyr dalgalanma parça parça gelme)

Gönderildi : 22/08/2019 16:13

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

Merhaba,

Hiç bulaşmayın derim, ciddi bir firmadan alacağınız alt yapı danışmanlığı sonrasında karşınıza çıkacak maliyeti karşılayabilecek iyi bir bütçeniz yok ise (ordan kısalım burdan kısalım diyeceklerse, önerilen yapıyı kuşa çevireceklerse) kendinizi boşa yorarsınız kanatimce.

Saygılarımla.

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 22/08/2019 23:17

(@onurkizil)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@eroldursun

Erol Bey oturum sanallaştırma pek düşünmüyorum sanki işin kolayına kaçmak gibi geliyor. Mümkün mü bilmiyorum ama Thinclient cihazını networkten boot aldırarak sunucu üzerindeki tek bir Windows görüntüsü üzerinden çalışmasını istiyorum. Bu Windows görüntüsünü müdürlük müdürlük ayırmak istiyorum. Örneğin bir müdürlükte 20 kullanıcı var ise bir Windows görüntüsünü bu 20 kullanıcı kullanmalı.

Gönderildi : 23/08/2019 10:33

(@onurkizil)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@recepyuksel

Recep Bey elimizde sunucu ve altyapı kaynağı mevcut. En azından yeni alınacak olan kullanıcılar için sanallaştıma yapıp ileride yavaş yavaş diğer kullanıcıları sanallaştırmak istiyoruz. Bir yerlerden başlamak lazım diye düşünüyorum. Sadece maliyet de değil olay, mesela şu an 350 PC nin neredeyse tamamı Windows 7 ve Windows 10 a geçirmemiz lazım. Bu gibi durumlarda sanallaştırma çok işe yarayacaktır. 

Gönderildi : 23/08/2019 10:43

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32933
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Arkadaşlarım çok güzel paylaşımda bulunmuş, bu nedenle üstüne yorum eklemek yerine farklı bir bakış açısı katmak istiyorum.

Günün sonunda belediye çalışanı iseniz partner seçme şansınız çok olmuyor, bunun iki nedeni var.

1 - Bazı kurumsal entegratör firmalar belediyelerin genelde geç ödemesi nedeni ile prensip olarak belediyeler ile çalışmıyor.

2 - Belediyeler de genelde bilindik tanıdık firmalar ile çalışıyor.

Şimdi PC alırken veya temel donanım ürünleri bu çok sorun olmuyor ancak VDI gibi danışmanlığın çok önemli olduğu hatta ürünü almadan önce danışmanlık alınması gereken bir projede size önerim ürünü diyelim A firmasından alacaksınız, bu firmanın daha önce yaptığı VDI referanslarını ve o projeyi yapan teknik uzmanları sorun. 

Burada konsorsiyum kullanabilirsiniz, yani belediye ile çalışmak isteyen ve yine belediyenin çalışmayı tercih ettiği bir kurum VDI konusunda uzman olmayabilir ancak bu konuda uzman bir alt yüklenici firma ile beraber size proje yaparlar ise herkes mutlu olur.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 24/08/2019 14:30

(@onurkizil)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner

Hakan Bey evet şu an çalıştığımız firmalar mevcut. Fakat bu işin çok iyi adımlar atılarak sağlam temeller üzerine kurulması gerektiğini anladım. Bu nedenle sizin de önerdiğiniz gibi farklı firmalarla görüşüp referanslarını inceleyip kararı ona göre vermek gerekiyor. 

Gönderildi : 24/08/2019 19:17

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32933
Illustrious Member Yönetici

Tamam ben önümüzdeki hafta tatil için sizin oralarda olacağım bir şekilde mutlaka ortak tanıdık buluruz.

Görüşmek üzere.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri

Gönderildi : 24/08/2019 22:10

Paylaş: