Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Fileserver Cluster hk.

11 Yazılar
6 Üyeler
2 Likes
992 Görüntüleme
(@mehmet_oz)
Gönderiler: 105
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba 

Esxi host üzerindeki bir sanal makina da Microsoft fileserver kurulu ve aktif çalışan kullanıcılar mevcut. Cluster yapısı için datastore ortak olması gerekiyor . Diğer esxi host üzerinede fileserver kurup yetkileri ve verilere zarar vermeden bu işlemi nasıl yapabilirim.

Teşekkürler .

Gönderildi : 20/06/2020 14:54

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4297
Co-Helper

https://www.cozumpark.com/windows-server-2016-file-server-cluster-kurulumu-bolum-1/

Makaleleri var inceleyebilirsiniz.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 21/06/2020 08:36

(@mehmet_oz)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Selamlar çok fazla sayıda makale inceledim hocam, bu kurulumlar içinde veri mevcut değil. Mevcut içinde yetkiler ve dosyalar varken isci oluştururken uyarı verdiğini gördüm ve o yüzden işlem gerçekleştirmedim 

Gönderildi : 21/06/2020 10:19

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Aslında uzman birisi yapar ise sorun olmaz ancak bu riske girmeyin, bütçeniz var ise bir danışman gözetiminde yapın.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 21/06/2020 12:07

(@mehmet_oz)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Hakan hocam  gerekli önlemleri alıp ben gerçekleştiriyim. Sonuçları paylaşırım . Teşekkürler 😊

Gönderildi : 21/06/2020 15:06

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Yedek almayı unutma aman! Başarılar.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 21/06/2020 17:51

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4297
Co-Helper

Cluster hazırlığı diye bir makale var onu mutlaka inceleyin orada ki gibi aşamalar atlanırsa gördüğünüz gibi problemler yaşarsınız.:)

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 22/06/2020 17:02

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

@Mehmet_oz varolan storage'i bozmadan içerisinden alan kullandırmak istiyorsanız FreeNAS gibi bir yazılımı sanallaştırma üzerine kurarak burdan iscsi ile  alan verebilirsiniz cluster makinalara

Gönderildi : 24/06/2020 17:08

(@mehmet_oz)
Estimable Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner hocam kesinlikle yedeksiz işlem yapmıyorum:)

@ibrahim Yıldız evet hocam ufak bir yeri kaçırınca sorun kaçınılmaz oluyor.

@Vasvi Uysal bunu da araştırıyorum hocam teşekkürler . Elinize sağlık 

Gönderildi : 24/06/2020 19:54

(@tarkankurd)
Gönderiler: 66
Estimable Member

Merhaba 

ilk önce cluster kurulur.

daha sonra file server migration tool ile paylaşımlar taşınır.

daha önce ben bu şekilde yapmıştım. 

Gönderildi : 09/07/2020 11:15

(@mehmetbalkay)
Gönderiler: 72
Estimable Member

Gönderen: @Mehmet_oz

Merhaba 

Esxi host üzerindeki bir sanal makina da Microsoft fileserver kurulu ve aktif çalışan kullanıcılar mevcut. Cluster yapısı için datastore ortak olması gerekiyor . Diğer esxi host üzerinede fileserver kurup yetkileri ve verilere zarar vermeden bu işlemi nasıl yapabilirim.

Teşekkürler .

Merhabalar,

Gecikmeli bir cevap olacak ama, benzer durumda şöyle bir işlem uyguladım. Cluster yapısıyla aynı olmamak kaydıyla, 

Diğer sunucuya file server kurup, bu sunucu ile asıl sunucu arasındaki verileri anlık,saatlik veya nasıl arzu ederseniz verinizin önemine göre , 3ncü parti bir yazılımla yetkiler (ayrıntı ayarlar ile) ve veriler hiç bir zarar görmeksizin aktarabilirsiniz.

Forum kurallarına uygun mudur bilemediğimden isim vermedim, ihtiyacınız dahilinde paylaşabilirim.

Elimdeki sunucu,storage vb. imkanlar sebebiyle yıllardır bu mantıkla veri yedeklemesi yapıyorum ve bugüne kadar hiç bir kayıp yaşamadım. Bu yöntemi kullanmak isterseniz, seve seve destek olurum. 

Keyifli, sağlıklı günler diliyorum.

Gönderildi : 06/08/2020 10:38

Paylaş: