Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] ESXI Network Ekleme

5 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
549 Görüntüleme
(@akinflow34)
Gönderiler: 54
Estimable Member
Konu başlatıcı

Herkese selamlar,

İçeride kullanmış olduğum ESXI'in 2.NIC'ine switchden bir kablo çektim ve farklı bir vlan daha eklemek istiyorum, NIC'leri ESX üstünde görüntüleyebiliyorum ve kablo takılı olan NIC'ler UP durumda burada herhangi bir problem bulunmuyor. Vmkernel NICs kısmından ikinci bir vmkernel NIC ekledim ve TCP/IP Stack'ini Default olarak belirttim IP adresini 192.168.45.x verdim, ilk NIC'im 192.168.1.x bloğundan IP alıyor. 2. eklediğim NIC için yani 45.x için bir adet vSwitch oluşturdum ve Port Group oluşturup hepsini birbirine bağladım ancak ESXI üzerinde Networking hala 1 çıkıyor yani 192.168.1.x networkü gözüküyor ve herhangi bir VM'e NIC eklemek istediğimde mevcuttaki NIC 192.168.1.x NIC'i gözüküyor. Buradaki amaç ESXI üzerinde çalışan sunuculardan bir tanesinin 45.x bloğundan  IP almasını sağlamak ancak bir türlü işin içinden çıkamadım . 

Konuya alakalı yönlendirme yapabilecek birisi var mıdır? 

Gönderildi : 19/09/2023 17:36

(@cumhuraltan)
Gönderiler: 703
Üye

Selamlar @akinflow34

Hangi marka/model  switch kullandıgınızı  belirtmemişsiniz ancak yapmanız  gereken Switch üzerinde vlan ı  oluşturup Sunucunun 2. Ethernetinin bağlı olduğu kablonun takılı  olduğu portu o vlan a  dahil etmek.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 19/09/2023 18:04

(@dck)
Gönderiler: 25
Eminent Member

fiziksel switch  veya sanal firewall üzerinden vlan oluşturduğunuzu farz sayarak 

exsi configrasyondan virtual switches ekleyip

çalıştırmak istediğiniz vlanı tanımlayacaksınız

daha sonra exsi networks  bölümünde tanımladığınız ağı göreceksiniz.

ilgili sanal sunucuyu networks adaptörünü bu vlana taşıyacaksınız.

Gönderildi : 20/09/2023 09:42

(@nazmikavalci)
Gönderiler: 235
Reputable Member

Merhabalar kullanmış olduğunuz güvenlik duvarı var ise vlan ı ilk önce oluşturup sonrasında kurallarınızı tanımladık dan sonra gerisi kolay. yeni network ekleyip vlan ı yazınca otomatik ip alıyor zaten. yapınızda kullanmış olduğunuz cihaz marka model belirtirseniz daha detaylı yardımcı olabiliriz. her cihazın bir kullanım ve yapılandırma şekli var. yapıyı ilk önce kafanızda oturtursanız gerisi kolay. 

Gönderildi : 21/09/2023 19:50

Selim GÜRAKSIN
(@selimguraksin)
Gönderiler: 438
Reputable Member

Kullandığınız switch/firewall üzerinde ilgili vlan'ı oluşturun. Burada vlan'ın oluşturulması ve vlan id verilmesi konularına dikkat edin. İkinci bir kabloya ihtiyaç olmadan ilgili siwtch/firewall portunu trunk/tag moda alın. Bu sayede bütün vlanlar aynı kablo ile sunucu üzerine taşınacaktır. Sonrasında kullandığınız virtual switch ise yeni bir switch ekle diyerek yeni oluşturduğunuz vlan'ın id sini yazarak devam edin. Ekleme işlemi bittikten sonra yeni kuracağınız ya da mevcut çalışan VM'in ayarlarında eklediğiniz networkü görüyor olacaksınız.

Gönderildi : 05/10/2023 19:51

Paylaş: