Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Esxi Clone Virtual Makina Hakkında

6 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
2,999 Görüntüleme
(@VOLKANAKGUL)
Gönderiler: 20
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba , 

ESXI 6.7 makinamdan , datastore içine girip virtualmakinaismi.vmdk adlı dosyayı harddiskime indirdim. fakat dosyayı indirdiğimde virtualmakinaismi.flat.vmdk formatında indirdi.

Bu dosyayı alıp başka bir esxi 6.7 makinaya atıp clone vm oluşturmak istiyorum.

Normalde aynı esxi server içindeki .vmdk ve .vmx dosyalarını copy paste yapıp yeni vm makina oluşturabiliyordum. 

Üstte anlattığım şekilde indirdiğim virtualmakinaismi.flat.vmdk dosyasını farklı bir esxi serverda kurabilirmiyim?

Teşekkürler

Gönderildi : 27/07/2019 20:04

(@tayfundeger)
Gönderiler: 1935
VMware Guru

Gönderen: @VOLKANAKGUL

Merhaba , 

ESXI 6.7 makinamdan , datastore içine girip virtualmakinaismi.vmdk adlı dosyayı harddiskime indirdim. fakat dosyayı indirdiğimde virtualmakinaismi.flat.vmdk formatında indirdi.

Bu dosyayı alıp başka bir esxi 6.7 makinaya atıp clone vm oluşturmak istiyorum.

Normalde aynı esxi server içindeki .vmdk ve .vmx dosyalarını copy paste yapıp yeni vm makina oluşturabiliyordum. 

Üstte anlattığım şekilde indirdiğim virtualmakinaismi.flat.vmdk dosyasını farklı bir esxi serverda kurabilirmiyim?

Teşekkürler

Merhaba,

Gereksiz kompleks hale getirirsiniz. Bunun yerine virtual machine power off durumdayken sağ click export ovf template diyerek virtual machine'i ovf veya ova template olarak dışarı cıkarttırktan sonra, tekrar import ederek yeni bir virtual machine oluşturabilirsiniz.

Flat vmdk 'den yeni bir vmdk yapmak için uğraşmanız gerekir. Buna hiç gerek yok. Yukarıdaki yöntem ile sorunsuz işleminizi gerçekleştirirsiniz. Ayrıca daha güvenlidir.

Teşekkürler.

Tayfun DEĞER
Cisco Champions, vExpert, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud
https://www.tayfundeger.com
Mail: [email protected]

Gönderildi : 27/07/2019 21:56

(@VOLKANAKGUL)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@tayfundeger

Tayfun bey değerli cevabınız için öncelikle teşekkür ederim. Söylediklerinizi uygularken bir sorunla karşılaştım.

Esxi Servera web browser üzerinden bağlanıp ilgili vm yi shut down edip export işlemini başlattım. Yanlız dosyayı export ederken yaklaşık 200mb kadar indirip ağ hatası veriyor. 2 farklı makinada aynı hatayı aldım. Normalde bahsettiğim flat-vmdk dosyasını (yaklaşık 100gb) bunu web browser üzerinden alabiliyorum. burada böyle bir sorunla karşılaştım.

Konu ile ilgili herhangi bir öneriniz varmıdır?

Teşekkürler.

Gönderildi : 28/07/2019 21:27

(@tayfundeger)
VMware Guru

@tayfundeger

Tayfun bey değerli cevabınız için öncelikle teşekkür ederim. Söylediklerinizi uygularken bir sorunla karşılaştım.

Esxi Servera web browser üzerinden bağlanıp ilgili vm yi shut down edip export işlemini başlattım. Yanlız dosyayı export ederken yaklaşık 200mb kadar indirip ağ hatası veriyor. 2 farklı makinada aynı hatayı aldım. Normalde bahsettiğim flat-vmdk dosyasını (yaklaşık 100gb) bunu web browser üzerinden alabiliyorum. burada böyle bir sorunla karşılaştım.

Konu ile ilgili herhangi bir öneriniz varmıdır?

Teşekkürler.

Merhaba,

Normal şartlarda böyle birşey yaşamamanız gerekir. Muhtemelen network'de birşeyler blokluyor gibi. İsterseniz ESXi host'un SSH servisini aktif edin daha sonra WinSCP ile bağlanıp vmfs/volumes/DATASTORE-ISMI/ bölümüne gidip virtual machine'i klasör halinde download edin daha sonrasında başka bir ESXi'a upload edebilirsiniz. Ancak en en en garanti yöntem export import olduğunu unutmayın.

Teşekkürler.

Tayfun DEĞER

Gönderildi : 28/07/2019 21:56

(@VOLKANAKGUL)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@tayfundeger

Tekrar merhaba ,

Ağ hatası konusunu biraz araştırdım. Anladığım kadarıyla kullandığım esxi sürümünde olan bir hatadan dolayı bu problemle karşılaşmışım. Çözümü de wmware in oluşturduğu ovf tool ile sağladım. 

Konu ile ilgili destekleriniz için çok teşekkür ederim. Yol gösterici oldu. 

Sağlıklı günler dilerim.

Gönderildi : 30/07/2019 00:54

(@tayfundeger)
VMware Guru

@tayfundeger

Tekrar merhaba ,

Ağ hatası konusunu biraz araştırdım. Anladığım kadarıyla kullandığım esxi sürümünde olan bir hatadan dolayı bu problemle karşılaşmışım. Çözümü de wmware in oluşturduğu ovf tool ile sağladım. 

Konu ile ilgili destekleriniz için çok teşekkür ederim. Yol gösterici oldu. 

Sağlıklı günler dilerim.

Merhaba,

Bilgi için teşekkürler.

İyi çalışmalar.

Tayfun DEĞER

Gönderildi : 30/07/2019 00:59

Paylaş: