Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Esxi 6.0 vmdk dosya boyutunu büyütme veya küçültme

7 Yazılar
3 Üyeler
6 Likes
1,052 Görüntüleme
(@inanckaradag)
Gönderiler: 9
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Esxi 6.0 üzerindeki fileserverımın disk boyutu 2 tb iken yer kalmadığı için ben  bunu 3 tb yükselttim fakat sunucudaki disk boyutumu büyütemiyorum hala 2 tb gözüküyor.Eski haline 2 tb'da çeviremiyorum. Şuan esxi tarafında 3tb fakat windows ortamında 2 tb gözüküyor.  Her gece veeamle yedek alıyorum bu halde yedek alma sürem 2 saatten 16 saate çıktı.

Sistemim

Esxi 6.0

Vmfs5

Sunucu server 2012 r2

2
1
3
4

Gönderildi : 23/07/2020 15:15

(@cahityolacan)
Gönderiler: 514
Super Admin

Merhaba ;

İlk resiimdeki D: diski üzerinde sağ tuş açılan menüden diski büyüt seçeneği ile 3 TB yapabilrsin.

Siyah alan aktif edilmemiş olarak bekliyor. Yaptıığın işlemde sadece Windows tarafında disk büyütme (extend) etme işlemi kalmıiş.

Kolay gelsin.

Cahit YOLAÇAN
vExpert - vExpert NSX - CCNA- MCSE - CEH
https://www.vmwaretv.com

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 23/07/2020 16:31

(@cumhuraltan)
Gönderiler: 703
Üye

Selamlar @inanckaradag

Windows altındaki disk yapılandırmanız MBR diye  tahmin ediyorum MBR disklerde Maksimum 2TB lık alanlar  kullanabilirsiniz. 2 TB dan  fazla  disk alanı  kullanmak istiyorsanız  disk  yapılandırmanız GPT  olmak zorunda.

Vmware  tarafı ile  ilgili  bir  sorun yaşamıyorsunuz disk yapılandırmanızı GPT yapmanız  gerekmekte. Forumda  aşağıdaki gibi bir  post  mevcut 3rd party  yazılımlar  mevcut  veri kaybı olmadan  convert  edebilen  ancak windows  disk  yöneticisi ile  veri  kaybı olmadan yapamıyorsunuz  diye  biliyorum.

https://www.cozumpark.com/community/windows_server-4/527930/

Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 23/07/2020 16:34

(@inanckaradag)
Active Member
Konu başlatıcı

@cahityolacan

Cahit Hocam, üstünde sağ tıkladığımda büyüt seçeneği çıkmıyor. 3. resimde  ekledim. sadece küçült seçeneği aktif durumda

@cumhuraltan

Cumhur Hocam, çözümünüzü deneyeceğim.

Gönderildi : 23/07/2020 16:56

(@inanckaradag)
Active Member
Konu başlatıcı

@cumhuraltan

Sağolun Cumhur hocam dediğiniz gibi yaptım, mbr-gpt olayından kaynaklanıyor. Aomei Backupper programıyla hallettim. 

Gönderildi : 28/07/2020 09:48

(@cumhuraltan)
Gönderiler: 703
Üye

Gönderen: @inanckaradag

@cumhuraltan

Sağolun Cumhur hocam dediğiniz gibi yaptım, mbr-gpt olayından kaynaklanıyor. Aomei Backupper programıyla hallettim. 

Selamlar @inanckaradag ,

Geçmiş olsun sorunuzun çözülmesine sevindim Aomei Backupper uygulaması ile disk üzerinde  veri varken  GPT ye çevirdiniz  değil mi diski ? Benzer  durumu yaşayanlar için iyi  bir  referans olacaktır.

Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 28/07/2020 17:40

(@inanckaradag)
Active Member
Konu başlatıcı

@cumhuraltan

evet fileserver olarak kullandığım bir sunucuydu, üzerinde 2tb veri varken yaptım, öncesinde güvenlik duvarını açıp clientların bağlantısını kestim ardından gpt ye çevirdi program şuan sorunsuz çalışıyor.

Gönderildi : 28/07/2020 23:46

Paylaş: