Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] docker ve container hata

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
3,006 Görüntüleme
(@mustafakemaldeniz)
Gönderiler: 67
Estimable Member
Konu başlatıcı

mrb,

windows server 2016 standart gui (wmvare altyapı sanal sunucu) üzerinde docker kurulumu yapmak istiyorum fakat olmuyor. tüm updateleri yükledim,  internet de docker kurulumu anlatımlar var ilk olarak container servisini etkinleştirin diyor;  

1- Sunucu yöneticisi rol ekle container servisi yok 

http://www.melihatasoylu.com/windows-server-2016-docker-kurulumu/   

adresinde yönergelerde, ikinci komuttan sonra hata alıyorum, 

power shell komutu                :  Install-Package -Name docker -ProviderName DockerMsftProvider

hata                                      : WARNING: Cannot find path 'C:\Users\ADMINI~1.kcc\AppData\Local\Temp\DockerMsftProvider\DockerDefault_DockerSearchIndex.json' because it does not exist.
WARNING: Cannot bind argument to parameter 'downloadURL' because it is an empty string.
WARNING: The property 'AbsoluteUri' cannot be found on this object. Verify that the property exists.
WARNING: The property 'RequestMessage' cannot be found on this object. Verify that the property exists.
Install-Package : No match was found for the specified search criteria and package name 'docker'. Try Get-PackageSource to see all available registered package sources.
At line:1 char:1
+ Install-Package -Name docker -ProviderName DockerMsftProvider
+ ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
+ CategoryInfo : ObjectNotFound: (Microsoft.Power....InstallPackage:InstallPackage) [Install-Package], Exception
+ FullyQualifiedErrorId : NoMatchFoundForCriteria,Microsoft.PowerShell.PackageManagement.Cmdlets.InstallPackage

acaba başlangıçda yanlış bir yolmu izliyorum, yardımlarınızı rica ederim.

Gönderildi : 30/03/2021 13:03

(@mustafakemaldeniz)
Estimable Member
Konu başlatıcı

arkadaşlar pek zamandır uğraşıyorum, çözümpark foruma yazdım ve 15 dk sonra kendim çözdüm :):) sıcak sıcak anlatayım;

ama hala container servisi neden gözükmüyor bilmiyorum? 

'WARNING: Cannot find path' ile başlayana hatayı arattım çözüm olarak aşağıdaki komutu buldum ve işe yaradı;

[Net.ServicePointManager]::SecurityProtocol = [Net.SecurityProtocolType]::Tls12

bu komut sanıyorum powershell repository e sizi kısıtsız ulaştırıyor yada şöyle diyeyim, proxy görevi ile powershell miroğlu oluyor.

sonrasında diğer komutlar işe yaradı.

fakat sunucu restart ettikten sonra tekrar aynı komutu yazmayı unutmayın, 

[Net.ServicePointManager]::SecurityProtocol = [Net.SecurityProtocolType]::Tls12

sağlıkla kalın.

Bu ileti 3 yıl önce Mustafa Kemal Deniz tarafından düzenlendi

Gönderildi : 30/03/2021 13:23

(@melihatasoylu)
Gönderiler: 73
Trusted Member

Merhaba,

Windows Server 2016 üzerinde Container özelliğini görmüyorsanız, muhtemelen desteği olmayan Windows Server 2016 Essentials yüklemiş olabilirsiniz. Windows Server 2016 Standart kurulumu yaparsanız update'leri yüklemesiniz bile Container özelliğini aktif hale getirebilirsiniz.

PowerShell üzerinde aldığınız hatalar için öncesinde [Net.ServicePointManager]::SecurityProtocol = [Net.SecurityProtocolType]::Tls12 komutunu çalıştırmak gerekiyor doğru, ilgili makalede de öyle yapıldığını görebilirsiniz 🙂

Sağlıkla kalın, Kolay gelsin.

Gönderildi : 30/03/2021 15:03

(@mustafakemaldeniz)
Estimable Member
Konu başlatıcı

melih hocam merhaba,

birdaha baktım, windows server 2016 standart kurulu, essential değil ama? 

Gönderildi : 03/04/2021 19:40

Paylaş: