Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Azure VM to Onprem VM Migrate

5 Yazılar
4 Üyeler
3 Likes
272 Görüntüleme
(@ali-sahin)
Gönderiler: 37
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba Azure Cloud üzerinde bulunan sunucumuzu onprem esx ortamına aktarmak istiyorum. Azure panelde sunucunun diskini "Disk export" seçeneği ile .vhd formatında indirerek "winimage" uygulaması ile .vmdk dosyasına çevirdim. Bana iki adet dosya olarak convert yaptı. ( logo-flat.vmdk ve logo.vmdk ) 

Esx üzerinde disk eklemeden yeni bir VM oluşturdum. Storage  da oluşan bu vm e ait klasöre yukarıda convert ettiğim .vmdk dosyalarını upload ettim. "exiting disk" seçeneğinden bu vmdk dosyasını seçerek disk ekledim. Power on dediğimde "no media" uyarısı alıyorum ve işletim sistemi açılmıyor. Epeyce döküman ve video inceledim ama çözemedim acaba nerde hata yapıyorum desteğinizi rica ediyorum.

vmdk ile vm oluşturma 2
vmdk ile vm oluşturma

Bu konu 5 ay önce Ali Şahin tarafından düzenlendi

Gönderildi : 06/12/2023 00:56

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4309
Co-Helper

İlgili işlemi bilmiyorum denemedim fakat vm convert, disk işlemlerinde genellikle repartition sorunu oluşabilir. Boot bozulabilir yani  repair etmeniz gerekiyor olabilir öncelikle ilgili os iso'su ile boot ettiğinizde diskler görünüyorsa boot repair edin. Bu işlemlerle ilgili ilgili sürüme göre web de çok fazla kaynak bulursunuz.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 07/12/2023 00:38

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32997
Illustrious Member Yönetici

Merhaba, conver işlemini aşağıdaki gibi bir araç ile yapmayı dener misiniz?

Starwind V2V Converter

Biz genelde müşterilerimizde bu tür projeleri HPE Zerto ürünü ile yapıyoruz hiç sorun yaşamıyoruz.

Arayacağınız guide ismi; Zerto Virtual Manager Administration Guide Microsoft Azure Environment

Kılavuz içerisindeki başlık; Replication From a Protected Site Microsoft Azure to a Recovery Site vCenter Server

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 08/12/2023 22:02

(@dck34)
Gönderiler: 28
Eminent Member

Hocalarımız gereken cevapları iletmişler, ek aşağıda paylaştığı makaleleri incelemenizi tavsiye ederim.

Aktarmaya çalıştığınız yöntem Microsoft uzmanları tarafından tavsiye ediliyor. Ama gördüğüm kadarıyla atladığınız bazı yerler var.bu işte en önemli olay veri olduğu için doğru çözümü bulmadan işlem yapmamanızı tavsiye ederim.

Ayrıca bu yöntemde sunucunun kapalı kalması gerekecek, veri aktarımı tutarlı ve senkron olmayacaktır. Bu yöntem risklidir, tek diskli ve ağır iş yükleri çalışmayan sunucular için tavsiye ediliyor.!

https://learn.microsoft.com/en-us/azure/virtual-machines/windows/download-vhd?tabs=azure-portal

https://techgenix.com/moving-azure-vm-on-premise/

Bu ileti 4 ay önce DOĞAN CAN KELEŞ tarafından düzenlendi

Gönderildi : 21/12/2023 23:40

(@ali-sahin)
Gönderiler: 37
Trusted Member
Konu başlatıcı

Desteğiniz için teşekkür ederim.

Doğan hocamın ilettiği makaleyide ayrıca inceleyecem tekrar.

Şimdilik çözümü şu şekilde gerçekleştirdim. İndirdiğim vhd dosyasını winimage uygulaması ile vmdk ya çevirdim. Vmware Workstation ile sunucuyu ayağa kaldırdım. Devamında vmware vcenter converter ile ortama aktarılmasını gerçekleştirdim. IP bilgileri ile ilgili düzenlemeyi yaparak sunucuyu çalışır duruma getirebildim.

Gönderildi : 22/12/2023 09:24

Paylaş: