Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Active Directory Yeni Kullanıcı

8 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
2,856 Görüntüleme
Gökhan GÖKTEN
(@iamgokhangokten)
Gönderiler: 11
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba ,

Active directory üzerinden yeni kullanıcı ekleyip o kullanıcı ile ilk oturum açmak istediğimde "etki alanınız kullanılamadığından bu kimlik bilgileri ile oturumunuzu açamıyoruz.Cihazınızın, kuruluşunuzun  ağına bağlı olduğundan emin olun ve yeniden deneyin.Daha önce başkabirkimlik bilgisi ile bu cihazda oturum açıldıysa o kimlik bilgilieri oturum açabilirsiniz." böyle hata alıyorum. Ama daha önce tanımlı olan bir kullanıcıyı açabiliyorum. Bir kaç gün sonra da yeni açtığım kullanıcıyı herhangi bir pc de açabiliyorum. Neden kaynaklı olabilir? 

şimdiden teşekkürler

Gönderildi : 27/10/2022 14:20

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32994
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Eğer ortamda birden çok DC var ise replikasyon kaynaklı olabilir. İlgili makineye login olup cmd ekranında

set l

yaparsanız hangi dc ile konuştuğunu görürsünüz.

Daha sonra dc üzerinde cmd - runas admin

repadmin /syncall /APed

ile replikasyon tetikleyip deneyebilirsiniz.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 27/10/2022 15:10

Gökhan GÖKTEN
(@iamgokhangokten)
Eminent Member
Konu başlatıcı

selam hakan hocam ,

öncelikle değerli bilgileriniz için tesekkur ederim. belirttiğiniz cmd işlemlerini DC üzerinde yaptım.Şirkette sadece bir tane DC vardır. istediğim bilgisayarlarda yine aynı hatayı alıyorum. ama farkı bolumdeki bir bilgisayarda denediğimde oturum açabiliyorum.

Gönderildi : 27/10/2022 15:47

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32994
Illustrious Member Yönetici

Merhaba, paylaştığın şirkete ait olan bilgileri kaldırdım.

Eğer tek dc var ise sorun replikasyon sorunu değildir, bu durumda bu makine ile domain controller arasında secure channel sorunu olaibir, özetle makineleri domainden çıkarmadan aynı isim ile doğrudan imaj atarak ortama ekliyor isen bundan kaynaklıdır. Özetle sorun yaşayan makineyi domainden çıkar, formatla, sıfır kur ve domain e al, bu sorunun olup olmadığını kontrol et lütfen. 

Özetle imaj ile dönsen bile mutlama domainde makine ismini ve dns kaydını silmeden aynı isimde makineyi domain e alma.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 27/10/2022 16:56

(@omeryilmaz)
Gönderiler: 150
Estimable Member

Gökhan beye hatırlatma yapacaktım kişisel ve şirket bilgileri yayınlamışsınız diye ben yazana kadar post uçmuş elinize sağlık.

Hakan hocam bilgilerde fark etmişsinizdir user\administrator.etkialanıAC> şeklindeydi üst resimde sadece etkialanı ismindeydi.

Gönderildi : 27/10/2022 17:40

(@serkanates)
Gönderiler: 1281
Üye

@iamgokhangokten problemli istemcinin DNS parametrelerini kontrol etmek faydalı olabilir. Eğer DNS adreslerinde public dns bilgisi girilmiş ise (telekom veya google dns leri vb.) istemci dc yi bulamıyor olabilir.

Gönderildi : 30/10/2022 01:15

Gökhan GÖKTEN
(@iamgokhangokten)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba

DNS girdikten sonra problem çözüldü herkese teşekkürler

Gönderildi : 31/10/2022 08:04

(@serkanates)
Gönderiler: 1281
Üye