Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Vmware bridge network sorunu

14 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
2,674 Görüntüleme
(@evrenyeniev)
Gönderiler: 87
Trusted Member
Konu başlatıcı

Vmware de Bridge network subneti 255.255.255.255 olarak gözüküyor ve
guest işletim sistemleri host olan bilgisayarıma
ulaşamıyorlar, doğal olarak internete de çıkamıyorlar. Host only ya da
NAT sorunsuz çalışmaya devam ediyor. Registerdan Vmware a ait anahtarları, application data ve program files daki klasörleri silerek tekrar kurdum ama sorun hala çözülmedi. VMX dosyasını
kontrol ettmek geldi aklıma ama herhangi bir sorun yok. Zaten guest işletim sistemlerim
mevcut sistemimden bayağı eskidirler. Aygıt yöneticisinden gizli
aygıtları göster dediğimde Vmware bridge kısmını ve diğer olması
gereken Vmware bileşenlerinin sorunsuz çalıştığını görüyorum. Problemsiz gözüküyorlar. Vmware
e ait servisler normal. Diğer Vmware Workstation kullanıyordum ve aklıma version değiştirmek geldi. Vmware Server 2.01 versiyonunu denedim ve sorun aynen onda da devam ediyor. VirtualPC 2007 64 bit işletim sistemi kurulamıyor diye biliyorum. Virtualbox da iki tane 64 bit i aynı anda çalıştıramıyorum. Soruna ait ekran görüntüsünü de ekledim.

Automatic bridge seçeneği ile ilgili ayarları denedim. Host Virtual
Network Mapping sekmesinde bridge network için subnet gireceğim buton çalıştmıyor 😀 Ek olarak host bilgisayarıma ping de atamıyorum. DHCP den ip de
alamıyorlar zaten. El ile ip versemde guest işletim sistemindende de
hosttan da birbirlerine ping atamıyorum.

Gönderildi : 06/04/2009 05:12

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

Vmware yönetim konsolunda sanalda oluşturmuş olduğunuz sanal makina ayarlarına gelin. ethernet settings var orda ve ordan Bridge to physical idi sanırım onu seçin ve hemen altında da bir tik alanı olacak "Replicate tp physical network card" idi sanırım onu da işaretleyin.

daha sonra sanaldaki makinalarınız fiziksel makinanız ile haberleşir.

kolay gelsin

Gönderildi : 06/04/2009 17:38

(@erhancakir)
Gönderiler: 7
Active Member

Merhabalar,

Aynı sorunu bizde yaşamaktayız fakat dediğiniz yaptım benim sorunum hiçbirşekilde ne nat ne bridge bağlantı kuramıyor vmware 6.0 versiyonu ve son versiyon olarak 6.5.2 versiyonu dahil hepsini denedim ama çözüm bulamadım. Buna bir çözüm bulabilirmiyiz acaba?

Hiçbirşekilde sunucu ile vpsler arası bağlantı kurulmuyor. Ağ ayarlarını doğru birşekilde yapıyorum ipyi ana sunucuya girdiğimde çalışıyor fakat sanal sunucuya girdiğimde connected diyor fakat herhangi bir yere bağlantı sağlayamıyorum. Ayrıca sanal makinayada bağlanılmıyor.

Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler.

Gönderildi : 06/04/2009 22:48

(@evrenyeniev)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Sağolasınız sorunum halloldu.

Gönderildi : 06/04/2009 22:58

(@evrenyeniev)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Erhancakir işletim sistemi olarak ne kullanıyorsun ? Bende ki sorun çok yüksek olasılık Windows 7 kullanıyor olmamdan kaynaklı bir durum diye düşünüyordum. Vista ve XP kullanırken bu şekilde bir sorun ile karşılaşmamıştım. Fakat Windows 7 kullanırken dahi NAT ya da Host only seçeneklerinde herhangi bir problem gözükmüyordu. Vmware e ait ekran görüntülerini ve host ve guest işletim sistemindeki ipconfig ciktilarini gonderebilirsen daha rahat yardimci olunabilir diye düşünüyorum.

Kolay gelsin...

Gönderildi : 06/04/2009 23:07

(@evrenyeniev)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Sorunum halloldu diye belirttim ama şu anda sorun bir değişik aşamaya geldi. Host bilgisayarıma ping atabilmeme ve hosttanda guest bilgisayara ping atmaya başlamama rağmen Ağ geçidime ping atamıyorum. Guest işletim sistemleri de kendi aralarında ping atabiliyorlar. Fakat hala internete çıkabilmiş değilim. Network yapım şu şekilde.

HOST IP Konfigurasyonu

192.168.1.100

255.255.255.0

192.168.1.1

Guest 1 IP Konfigurasyonu (Bridge Network ve replicate physical network connection state kutucuğu işaretli)

192.168.1.10

255.255.255.0

192.168.1.1

Guest 2 IP Konfigurasyonu (Bridge Network ve replicate physical network connection state kutucuğu işaretli)

192.168.1.10

255.255.255.0

192.168.1.1

şeklinde.

Yapılandırmaları el ile yaptım. Modemdeki DHCP'den de host işletim sistemi IP alabilmesine rağmen Vmware deki Guest işletim sistemleri alamıyor

Gönderildi : 06/04/2009 23:47

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

Merhaba.

erhancakir ve KheLL, cevap her ikiniz içinde geçerli.

Öncelikle aşağıdaki bölümleri kontrol edin.

Yukarıdaki ilk pencerede 3 network görüyorsunuz.

İlki (Bridge) fiziksel network ile konuşabilir bu nedenle fiziksel bir NIC'e MAP edilmiş olmalıdır. İkinci pencerede Nvidia nForce bir fiziksel NIC'e map'lendiğini görüyorsunuz. Öncelikle burayı kontrol edin ve doğru fiziksel NIC'in seçili olduğundan emin olun. Bu fiziksel NIC'ten çıkan kablo fiziksel olarak network'e erişebiliyor olmalı.

İkinci (Host-Only) Sadece VM ve Host'un kendi arasında konuşabilmesi için kullanılan networktür. Normal şartlarda Fiziksel network'e erişimi yoktur. Bu nedenle ikinci pencerede MAP edilen NIC fiziksel bir NIC değil, vmware tarafından Host OS üzerine kurulan sanal bir NIC tir.

Üçüncü (NAT) NAT işlemleri için kullanılır yani Host sistemin IP adresi VM'lere share edilir. Bu durumda her VM'in kendi IP'si yoktur. Örneğin bir internet cafede bir ADSL modem vardır ve 10 PC vardır. Her pc'nin local (private) ip adresi vardır ama internetteki ip adresleri (public) tek tir, o da ADSL modemin IP adresidir. Aynen bu şekilde düşünebilirsiniz. Bu bağlantıya MAP edilen NIC te sanaldır ve vmware tarafından sisteme eklenir.

Bu durumda siz Bridge ile gidiyorsunuz ve öncelikle yukarıda Bridge için bahsettiğim seçenekleri kontrol edin. Ayrıca bu 3 network bağlantısının Host sistem üzerindeki karşılıklarında bir sorun olmamalı ve enable durumda olmalılar. Bunetworklerin host sistem üzerindeki karşılıklarını aşağıdaki örnekte görebilirsiniz (Local Area Connection unplugged olarak gözüküyor çünkü şu an bir kablo takılı değil, ama fiziksel network ile konuşacaksa kablo takılı olmalı..)

Gönderildi : 07/04/2009 04:05

(@serhatakinci)
Famed Member

HOST IP Konfigurasyonu

192.168.1.100

255.255.255.0

192.168.1.1

Guest 1 IP Konfigurasyonu (Bridge Network ve replicate physical network connection state kutucuğu işaretli)

192.168.1.10

255.255.255.0

192.168.1.1

Guest 2 IP Konfigurasyonu (Bridge Network ve replicate physical network connection state kutucuğu işaretli)

192.168.1.10

255.255.255.0

192.168.1.1

şeklinde.

Yapılandırmaları el ile yaptım. Modemdeki DHCP'den de host işletim sistemi IP alabilmesine rağmen Vmware deki Guest işletim sistemleri alamıyor

Bu arada kırmızı ile işaretlediğim IP'ler çakışır. Birisinin son oktetini değiştirmeniz gerekiyor.

Gönderildi : 07/04/2009 04:09

(@evrenyeniev)
Trusted Member
Konu başlatıcı

HOST IP Konfigurasyonu

192.168.1.100

255.255.255.0

192.168.1.1

192.168.1.10

255.255.255.0

192.168.1.1

192.168.1.10

255.255.255.0

192.168.1.1

şeklinde.

Bu arada kırmızı ile işaretlediğim IP'ler çakışır. Birisinin son oktetini değiştirmeniz gerekiyor.

Kusura bakmayın o benim hatam olmuş bir tanesi 15 olacak. Zaten birbirlerine ping atabildiğimi yazmıştım. Çakışma olsa böyle bir durum sözkonsu olmazdı. Diğer dediklerinizi aynen yaptım.

Sorun aynen devam ediyor. Host bilgisayar ping atıyorum fakat modem e ping atamıyorum.

Gönderildi : 07/04/2009 15:18

(@serhatakinci)
Famed Member

Peki fiziksel tarafta hiç bir ip'e ping atamıyormusunuz? (Host sist. dışında)

Gönderildi : 13/04/2009 14:04

(@evrenyeniev)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Fiziksel tarafta herhangi bir ping sorunum yok. Ağ geçidine, herhangi bir dış ip adresine ve içerdeki herhangi bir client işletim sistemine ping attım. Herhangi bir problemim yok. Tek bir problem bridge network modunda guest işletim sistemleri host ve kendileri dışında herhangi bir ip adresine ping atamıyorlar. (Modem, dış ip vb.) Güvenlik duvarı arkasında da değilim. Diğer sanallaştırma yazılımlarında (virtualbox, virtual pc) herhangi bir problem yok. Sistemin tanımadığı ağ bağdaştırıcısı yada herhangi bir donanım yok.

Resimde işaretlediğim yerde subnet girebiliyorum diye hatırlıyorum fakat o buton hiç bir şekilde çalışmıyor. Şu an itibarı ile virtualbox kullanıyorum. x64 sistemlerden şimdilik vazgeçmiş durumdayım. Aslında virtualbox ile iki tane x64 sistem çalıştırılabiliyorsa oda işimi görür.

Gönderildi : 13/04/2009 23:19

(@serhatakinci)
Famed Member

Vmware'i uninstall edip reinstall yaparmısınız. VM'leriniz aynen duruyor olacak.

Gönderildi : 18/04/2009 02:41

(@evrenyeniev)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Vmware kaldırıp tekrar kurdum. Farklı versiyonlar da denedim. Ama değişen bir şey yok. Windows 7 nin RC sini bekliyorum işletim sistemini tekrar kurmak için. Geriye bir tek o kaldı sanırım.

Gönderildi : 22/04/2009 14:42

(@serhatakinci)
Famed Member

Şu an elimde bir Windows7 olmadığı için test edip bilgi veremiyorum ama geriye bir tek o kaldı çünkü yukarıda verdiğim ayarlarla çıkabiliyor olmanız lazımdı.

Gönderildi : 23/04/2009 01:47

Paylaş: