Forum

Vmware'de farklı İp...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Vmware'de farklı İp atamak

11 Yazılar
4 Üyeler
0 Reactions
5,681 Görüntüleme
(@RusenTopcu)
Gönderiler: 189
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba vmware 6.0.2 kullanıyorum.yapmak istediğim sanal makinayı modemin aldıgı ip' den degilde farklı bir ip ve gateway ile internete cıkarmak yani ana makina (192.x.x.x.) ben vmwaredeki sanal makinayı (10.x.x.x) ipile internete cıkarmak istiyorum.mümkünmüdür acaba.Olabilirliği varsa nasıl yapabilirim.

Tesekkür ederim.

Gönderildi : 26/01/2009 00:36

(@muratcan-2)
Gönderiler: 2192
Üye

Merhaba,

Bir team yaparsınız. Team'e bir lan segment eklersiniz ve içine diğer makineden hariç bir adet isa daha kurarsınız. İsa'nın dış bacağı bridged mode olur. İç bacağı ise team lan segmentte olur diğer serverında ethernet kartı team lan segmentte bağlarsınız ve o networkte 10.x.x.x olur sonra kuracağınız makineyi isa üstünden internete çıkartırsınız.

İyi çalışmalar. 

Gönderildi : 26/01/2009 00:59

(@onurvatandas)
Gönderiler: 175
Estimable Member

Sanal makinenin network ayarlarini NAT a cektiginiz zaman istediginiz olacaktir.

Gönderildi : 26/01/2009 01:02

(@RusenTopcu)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Onur bey merheba sundugunuz cözüm kısa gibi görünüyor denedim fakat olmadı.Yapmam gerekenleri step the step anlatabilirmisiniz. Tesekkür ederim.

Gönderildi : 26/01/2009 01:20

(@onurvatandas)
Estimable Member

Kurulum sirasinda VMware Workstation sizin network u tarar ve
networkunuzde olmayan iki adet subnet belirler ve bu subnetlerden
birini NAT secenegi icin, digerini de host only secenegi icin kullanir.

Aslinda cok da adim adim anlatilacak bir sey yok. Fakat kontrol etmeniz gerekenleri soyleyebilirim. Oncelikle sanal makinenin network ayarini NAT a cektiginizde sanal makine bir IP aldi mi, ona bakalim. Almadiysa network adapter bagli degildir, onu kontrol edebiliriz.

Isletim sistemi tarafindan baktiginizda network adapter bagli olarak gorunuyor mu? Eger gorunuyorsa IP sini kontrol edip DHCP ye cekebilir misiniz?

Gönderildi : 26/01/2009 01:37

(@RusenTopcu)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Simdi ana makina 192.168.2.x ile internete cıkıyor.ben sanalı 10.0.0.x ile internete cıkarmak istiyorum nat'a aldıgımda 192.168.176.x gibi bir ip alıp nete cıkıyor. bu noktada 10.0.0.x tanımlaması yapmak gerekiyor bu tanımlamayı yapamıyorum.sıkıntı burada.

Tesekkür ederim.

Gönderildi : 26/01/2009 02:10

(@onurvatandas)
Estimable Member

Workstation menulerinden birinde Network ayarlarini degistirebiliyorsunuz. Orda NAT ekranina geldiginiz zaman, DHCP nin dagittigi networku kendiniz belirleyebilirsiniz.

Gönderildi : 29/01/2009 13:49

(@muratcan-2)
Üye

Workstation menulerinden birinde Network ayarlarini degistirebiliyorsunuz. Orda NAT ekranina geldiginiz zaman, DHCP nin dagittigi networku kendiniz belirleyebilirsiniz.

Onur Hocam'ın dediği yer:

Vm ekranında yukarda Edit > Virtual Network Editor > DHCP

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 29/01/2009 14:19

(@serkanuzuner)
Gönderiler: 1040
Illustrious Member

Merhaba,

Vm deki sanal makineyi 10 lu blokla internete cikarmaktaki amaciniz nedir ?

Gönderildi : 29/01/2009 16:51

(@RusenTopcu)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Murat bey detaylı tarif icin tesekkür ederim ve tabiki onur bey sizede ilginiz icin tesekkürler.

Serkan bey  amacım olabilirliği varmı onu merak etmistim.

Herkese kolay gelsin.

Gönderildi : 29/01/2009 23:29

(@muratcan-2)
Üye

Rica ederiz.

Kolay gelsin.

Gönderildi : 29/01/2009 23:39

Paylaş: