Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Vmware ve Virtualized Big Data

9 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
634 Görüntüleme
(@umutcanturgay)
Gönderiler: 14
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

IT sektorunde calismaktayim(yaklasik 1 yildir) ve sirketim cogu zaman akademiler acmakta ama biraz da olsa temel ve akademik bilgiler istemekte. Bende Vmware uzerine yogunlasip bu konuda data ve ya database yonetimi uzerine yogunlasmak istiyorum.

Vmware workstation pro 15 ile esxi 6.7 kurup, windows server 2012 r2'yi de kurup sorunsuz bir sekilde VM olusturdum. Olusturken de karsilastigim sorunlar ile de basit hatalari da cozebiliyorum. Tabi ki de olayin burda bitmediginin de farkindayim.

Anladigim kadariyla gerek projelerde, gerek uygulamalarda sanallastirmanin faydasi cok ve burda da gelecek planlamasi yapmak istiyorum.
Sizlerden ricam,

tecrubelerinize dayanarak bana ne sekilde yol gosterebilirsiniz?
Hangi terimler ve egitimler uzerine egilmemi tavsiye edersiniz?
Almam gereken certifikalar ve ya mutlaka uzerinde durmam gereken konular nelerdir?

Umarim bu genc kardesinize gelecegine yon vermesi konusunda yardimci olursunuz 🙂

Tesekkur ederim.

Gönderildi : 24/02/2019 09:19

(@bugraparlayan)
Gönderiler: 324
Üye

Selamlar,

VMWARE ve Sanallaştırma konusuna birşey diyemem. İşin guruları gerekli bilgileri itelecektir. Big Data konusunda ise biraz bilgilendirmek isterim. Büyük veri kavramı ülkemizde 3-4 yıldır baya bir mesafe kat etti ve çok güzel projeler yapılıyor. Özellikle açık kaynak olarak bir çok uygulama ve alt yapıya erişebiliyor dökümanlardan yararlanabiliyorsun.

Eğer büyük veri konusunda araştırma yapacaksan, Hadoop ve Apache Nifi ile ilk adımı atabilirsin. Gerek sitesinde gerekse farklı bloglar üzerinde bir çok döküman mevcut. 

Şimdiden başarılar

Oracle ACE Associate - Türkiye Hayat & Emeklilik

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 24/02/2019 13:42

(@umutcanturgay)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Cevabini icin tesekkur ederim.

Vmware>linux>redhat 

olarak genelde tavsiye bulundular. Tabi uzun vadeli planlar. Sizin dusunceleriniz nedir bu konuda?

Gönderildi : 24/02/2019 17:26

(@tayfundeger)
Gönderiler: 1935
VMware Guru

Cevabini icin tesekkur ederim.

Vmware>linux>redhat 

olarak genelde tavsiye bulundular. Tabi uzun vadeli planlar. Sizin dusunceleriniz nedir bu konuda?

Merhaba,

Her alanda uzman olamazsınız. Her alanı öğrenmeye çalışırsanız, dikine uzmanlaşma denilen şeyi yapamazsınız. Bundan dolayı IT sektöründe özellikle cloud tarafında ciddi bir açık var ve bu açığı sanallaştırma, cloud ürünlerini öğrenerek giderebilirsiniz.

Bence cloud tarafına yoğunlaşın. Vakit kaybetmeyin.

Tayfun DEĞER
Cisco Champions, vExpert, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud
https://www.tayfundeger.com
Mail: [email protected]

Gönderildi : 24/02/2019 18:38

(@umutcanturgay)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Cevabiniz icin tesekkur ederim. 
Cloud asaminda sunlara ve ya sunlara goz at dediginiz diger konular ve ya sertifikalar nelerdir?

Gönderildi : 25/02/2019 02:42

(@cahityolacan)
Gönderiler: 514
Super Admin

Cloud tarafi icin 3 tane lider var. ( Bana Gore ) 

Amazon AWS - Ucretsiz bir cok egitim icerigi ve video anlatimi kendi sitesinde mevcut :  https://aws.amazon.com/tr/training/  

Microsoft AZURE - Egtim aldigin yere gore eitim kurumu veya online egitim ucretleri degisir. Ama udemy vb tavsiye ederim. :  https://docs.microsoft.com/tr-tr/learn/azure/  

Alibaba Cloud : Asya bolgesi icin uygun ama yakinda bence ulkemizde ciddi bir sekilde fiyat uygunlugu sebebi ile tercih edilecek gibi. (AWS ne varsa aynisi) :  https://edu.alibabacloud.com/  

Yukaridaki firmalarin hepsinin egitim ve sertifikasyonlari mevcut. Tercih sana kalmis, VMware ile bilgin var ise Amazon AWS anlamaslari mevcut. Azure zaten komple microsoft. Tum urunleri ile ortusuyor. Alibaba her urune global olarak destek olabilir. 

Firmalar icin Cloud ne is yarayacak. Hani yuklerini ne oranda azaltacak hangi alanda daha az maliyet ile daha fazla fayda elde edecekler vb gibi konulari dusunerek yaklasir isen daha fazla sonuc ve bilgi edersin diye dusunuyorum.

Unutmadan ulkemizde de Cloud hizmeti veren bir cok kaliteli firmalar var. Bunlarada goz atmayi unutma.

Son olarak dunya genelindeki 3. buyuk Markadan bahsettim ama bu 3 buyuk markaninda ulkemizde datacenteri yok. (Bendeki son bilgi bu yonde.) 

Kolay gelsin.

Cahit YOLAÇAN
vExpert - vExpert NSX - CCNA- MCSE - CEH
https://www.vmwaretv.com

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 25/02/2019 16:07

(@bugraparlayan)
Gönderiler: 324
Üye

Oracle Cloud kullananların gözü yaşlı Cahit hocam 🙂

Oracle ACE Associate - Türkiye Hayat & Emeklilik

Gönderildi : 25/02/2019 23:23

(@cahityolacan)
Gönderiler: 514
Super Admin

Oracle Cloud kullananların gözü yaşlı Cahit hocam 🙂

Valla Buğra hocam haklısın 4. buyuk Oracle Cloud için şöyle diyeyim. Ben bu kadar kolay bir bulut sıstemi görmedim size ait sunucu haritanızı çiziyorsunuz ve hazırla diyorsunuz size sunucuları kurup teslim ediyor. Sürükle bırak ile yapabiliryosunuz. Aklıma oracle bu iş için satın aldığı firna gelmedi 🙂 

Eğitim Adres :  https://education.oracle.com/oracle-cloud-learning-subscriptions  

Ek olarak buğra hocam reklamı az demekki o yüzden aklımda kalmamış. Hatta satın aldığı firmada demo hesabım vardı. Ama eski firmanın bile adını hatırlamadım. 🙂 

Cahit YOLAÇAN
vExpert - vExpert NSX - CCNA- MCSE - CEH
https://www.vmwaretv.com

Gönderildi : 26/02/2019 01:11

(@umutcanturgay)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Tavsiyeleriniz icin cok tesekkru ederim.

Amacim her alanda bir seyler yapmaktan ote , cok soru isareti oldugundan konustuklarim ve sorduklarim da mantiksiz olabiliyor ama baya soru isaretini kaldirdim diyebilirim.

Gönderildi : 27/02/2019 00:58

Paylaş: