Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Esxi Host Cluster

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,046 Görüntüleme
(@yasinkale)
Gönderiler: 49
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Forumda araitırma yaptım ama bulamadım.

Esxi 6.5 ve vcenter 6.5 üzerinde iki fiziksel sunucu için cluster oluşturdum.Sanal çalışan 1 makina a hostu üzerindeyken a hostu kapandığı zaman b hostuna geçerken sanal makina kapanıp tekrar açılıyor.Bu durumu Microsoft cluster gibi yapabiliyormuyuz?Veri kaybı olmadan ve kesinti olmadan kaldığı gibi devam edebilmek için ne yapmam gerekiyor.

Gönderildi : 15/02/2019 01:44

(@cumhuraltan)
Gönderiler: 703
Üye

Selamlar Yasin Bey,

Tek 1  vm için ise  Fault  Toleranca  kullanabilirsiniz   https://docs.vmware.com/en/VMware-vSphere/6.7/com.vmware.vsphere.avail.doc/GUID-7525F8DD-9B8F-4089-B020-BAA4AC6509D2.html   Standart ve Enterprise de  2vcpu Enterprise Plusda ise  4  vcpu  kullanabiliyordunuz  galiba   detayları  dokumanda  mevcut.

2. Alternatif  ise FC  Storage  mevcut  ise  sanal wwn ile veya  shared  disk  kullanarak  2  adet vm  host  üzerindeki  iki  adet  vm  arasında  ( 2  adet  fiziksel  sunucu  arasında  microsoft  failover cluster yapar  gibi ) failover  cluster  senaryosu uygulayabilirsiniz.

https://docs.vmware.com/en/VMware-vSphere/6.5/vsphere-esxi-vcenter-server-651-setup-mscs.pdf

Merhaba

Esxi 6.5 ve vcenter 6.5 üzerinde iki fiziksel sunucu için cluster oluşturdum.Sanal çalışan 1 makina a hostu üzerindeyken a hostu kapandığı zaman b hostuna geçerken sanal makina kapanıp tekrar açılıyor.Bu durumu Microsoft cluster gibi yapabiliyormuyuz?Veri kaybı olmadan ve kesinti olmadan kaldığı gibi devam edebilmek için ne yapmam gerekiyor.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 15/02/2019 03:02

(@tayfundeger)
Gönderiler: 1935
VMware Guru

Merhaba

Merhaba,

Veri kaybı olmadan aslında mümkün. Bunu FT ile yapabilirsiniz. Ancak bazı limitasyonlar bulunuyor. Normal şartlarda vSphere HA failover anında sunucuları farklı bir host üzerinde reboot ederek açar.

vSphere 6.7 – Fault Tolerance Yenilikleri

vSphere 6 Fault Tolerance Gereksinimleri, Limitleri ve Lisanslaması

VMware vSphere Fault Tolerance Simulasyon

Tayfun DEĞER
Cisco Champions, vExpert, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud
https://www.tayfundeger.com
Mail: [email protected]

Gönderildi : 15/02/2019 03:11

(@yasinkale)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba Tayfun Hocam ,

Makalalerinizi incelidim.lisanslama tarafında takılıyorum.Bu yüzden vm ha kullanmaya devam ediyor olacağım.İlginiz için teşekkürler.

Gönderildi : 15/02/2019 12:04

(@yasinkale)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba Cumhur Hocam;

Dökümanlar için teşekkürler.Ft olmadan devam edeceğim.İlginiz için teşkkürler.

Gönderildi : 15/02/2019 12:07

Paylaş: