Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

ESXI 6.7 network sorunu

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
564 Görüntüleme
(@metinduman)
Gönderiler: 40
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Vmware Workstation üzerinde vitural switch üzerinden oluştuğumuz NAT switc sistemini esxi üzerinden nasıl oluşturabileceğimi bulamadım.

Sunucu üzerinde 4 adet network interface  var.

Örneğin;

1 interface = management

2 interface = vm network ( tüm switchlerim buradan uplink olacak )

3 interface = yedekleme

4 interface = yedek

4 tanade işletim sistemim olduğunu varsayarsak 2 ayrı nat switch oluşturup ikisinide internete çıkmasını fakat swtichler arası iletişiminin olmamasını istiyorum.

Hangi yol üzerinden ilerleyebilirim?

Teşekkürler.

Gönderildi : 18/12/2018 23:19

(@hakankaplanoglu)
Gönderiler: 482
Honorable Member

Merhaba,

Ben yazdıklarınızda bir anlam çıkaramadım. Yaptığınız işlem doğru bir yapılandırma gibi durmuyor. Sorundan ziyade ne yapmak istediğiniz yazar mısınız ?

Vmware workstation üzerinde esxi 6.7 mi kurulu ?

Gönderildi : 19/12/2018 03:47

(@metinduman)
Gönderiler: 40
Trusted Member
Konu başlatıcı

6.7 versiyon kullanıyoruz, esxi üzerinde 4 tane sunucum var.

İki adet vitural switch oluşturup sanal makinaları bu switchlere bağlamak ve birbirlerinin network iletişimini kesmek istiyorum.

2 sanal bir grupta

2 sanal bir grupta

Normalde demo ortamında vmware workstation üzerine vitural switch oluşturup bunuda nat moduna alıp yapabiliyorum.

Esxi üzerinde nasıl yapabilirim?

Gönderildi : 19/12/2018 04:14

(@hakankaplanoglu)
Gönderiler: 482
Honorable Member

Bahsettiğiniz nat modunu workstation üzerinde kullanabilirsiniz fakat esxi katmanında bu şekilde bir ayar yapabilmeniz mümkün değildir. Bu şekilde bir ayar yapabilmeniz için vlanlara ihtiyacınız var.

Eğer elinizde firewall veya yönetilebilir bir switch yoksa, yeni bir sanal sunucu olarak yazılımsal bir firewall yazılımı kurduktan sonra konfigürasyona ihtiyacınız olacaktır.

Gönderildi : 19/12/2018 04:36

(@cumhuraltan)
Gönderiler: 703
Üye

Selamlar ;

2 tane  yeni satandart switch oluşturun ve  bunlara  fiziksel  nic  bağlamayın. haberleşmesini  istediğiniz  2  server  1. yeni switch'e , Diğer  2  tanesini de  2.  yeni  switch'e  ekleyin.

6.7 versiyon kullanıyoruz, esxi üzerinde 4 tane sunucum var.

İki adet vitural switch oluşturup sanal makinaları bu switchlere bağlamak ve birbirlerinin network iletişimini kesmek istiyorum.

2 sanal bir grupta

2 sanal bir grupta

Normalde demo ortamında vmware workstation üzerine vitural switch oluşturup bunuda nat moduna alıp yapabiliyorum.

Esxi üzerinde nasıl yapabilirim?

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 19/12/2018 16:51

Paylaş: