Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

VmWare Disk Büyütme...

9 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
874 Görüntüleme
(@SelcukTURAN)
Gönderiler: 26
Eminent Member
Konu başlatıcı

Arkadaslar merhaba bir konuda desteğinize ihtiyacım var...

wmware kurulu olan sunucularım var 3 ayrı hosta sahıbım hostlarımdan bırının dısk boyutunu buyutmek ıstıyorum.

birde storge serverım var datastore olarak bu sunucunun dısklerıde kullanıldı. Bu sunucunun 

e diskinde "iSCSIVirtualDisks" olarak bir klasor olusturulmus bunun ıcınde de hostlara ayrılan dısk alanları var "VmWare50.vhd"

sımdı benım bu hostumun dısk boyutunu buyutmem gerekıyor. e dıskının 1 tb kısmını ben bu kısma Server Manager\File and Storage Services\iSCSI

yolundan extend ettım e diskinin boyutu kuculdu evet ama vmwarecsphere de bu boyutu goremıyorum datastore alanımda degısıklık olmadı

• nerede yalnıs yapmıs olabılırmı 
  • nasıl bır yol ızlemem gerekıyor

Gönderildi : 17/12/2018 13:57

(@tayfundeger)
Gönderiler: 1935
VMware Guru

Arkadaslar merhaba bir konuda desteğinize ihtiyacım var...

wmware kurulu olan sunucularım var 3 ayrı hosta sahıbım hostlarımdan bırının dısk boyutunu buyutmek ıstıyorum.

birde storge serverım var datastore olarak bu sunucunun dısklerıde kullanıldı. Bu sunucunun 

e diskinde "iSCSIVirtualDisks" olarak bir klasor olusturulmus bunun ıcınde de hostlara ayrılan dısk alanları var "VmWare50.vhd"

sımdı benım bu hostumun dısk boyutunu buyutmem gerekıyor. e dıskının 1 tb kısmını ben bu kısma Server Manager\File and Storage Services\iSCSI

yolundan extend ettım e diskinin boyutu kuculdu evet ama vmwarecsphere de bu boyutu goremıyorum datastore alanımda degısıklık olmadı

• nerede yalnıs yapmıs olabılırmı 
  • nasıl bır yol ızlemem gerekıyor

Merhaba,

Windows Server'ı storage server olarak kullanıyorsunuz sanırım. Bunu ISCSI olarak ESXi sunuculara mı gösterdiniz?

Disk boyutunu büyütmek mi küçültmek mi istiyorsunuz?

Tayfun DEĞER
Cisco Champions, vExpert, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud
https://www.tayfundeger.com
Mail: [email protected]

Gönderildi : 17/12/2018 15:01

(@SelcukTURAN)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Hocam merhaba 

Windows Server Storge 2012 olarak kurulu işletim sistemi

evet hocam ISCSI olarak ESXi sunuculara gosterdık. ve ben bu dısk boyutunu buyutmek ıstıyorum cunku 50hostuna baglı olan sanallarımın dısk boyutlarını buyutmek ıstıyorum.

birde hocam raid5 kurulu makınada toplamda 6 dısk var ben ıkı dısk daha aldım 

bu dısklerı dırek taksam raid yapısı ıle calısırmı yoksa sorun yasarmıyım verı kaybı vs.

Gönderildi : 17/12/2018 15:46

(@cumhuraltan)
Gönderiler: 703
Üye

Selamlar ;

Ekleyeceğiniz  2  adet  diski raid5  yapınıza  dahil ederek  raid yapınızı  genişletmeniz  lazım. Sunucu marka  modeline  göre  yapacağınız  işlem  değişiklik  gösterecektir,  ancak diskleri  direk  taktığınız  gibi  kullanamazsınız.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 17/12/2018 17:17

(@SelcukTURAN)
Eminent Member
Konu başlatıcı

cumhur hocam selam 

verı kaybı yasarmıyım ? peki ama suankı onem arz eden konum konu postu acıtgım konu bununla ilgili fikriniz nedir nasıl yonlendırırsınız benı 

Gönderildi : 17/12/2018 18:04

(@cumhuraltan)
Gönderiler: 703
Üye

Selamlar ;

Storage  Server  olarak kullandığınız  sunucunun marka  ve  modeli  önemli burada  ve  kullanılan  raid  controller  kartı da  oldukça  önemli yen  takılan  diskleri mevcur  raid 5  array a  dahil  ederek  raid  array ın  expand  edilmesi  gerekiyor sonrada  volume  drive ı genişleteceksiniz. İşelmler  tamamlandıktan sonra  windows  disk  yönetimine  kullanılabilir  alan  gelecek ve  mevcut  disk  drive'ı  genişleteceksiniz. Burada  sadece  şöyle  bir  problem  olabilir  windows  sunucudaki  disk  yaplandırması  MBR  olarak  ayarlanmış ise MBR  partitionları  maks 2 TB  olabiliyor  bu  sınıra  takılma  ihtimaliniz  yok ise işlem gerçekleşecektir.

Vmware  tarafına  atadığınız  vhd  dosyasını  ggenişlettiyseniz  esxi  üzerinde de  datastore'u increase  yapmanız  gerekiyor  genişlemenin  tamamlanması için

Veri kaybı yaşamazsınız  ancak   bu  tars  işlemelerin yedek almadan yapılması  oldukça  riskli .

cumhur hocam selam 

verı kaybı yasarmıyım ? peki ama suankı onem arz eden konum konu postu acıtgım konu bununla ilgili fikriniz nedir nasıl yonlendırırsınız benı 

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 17/12/2018 19:15

(@SelcukTURAN)
Eminent Member
Konu başlatıcı

• Vmware  tarafına  atadığınız  vhd  dosyasını  ggenişlettiyseniz  esxi  üzerinde de  datastore'u increase  yapmanız  gerekiyor  genişlemenin  tamamlanması için 

bunu yapmaya calıstıgımda extent ekranımda bos geliyor dıskler gelmıyor o yuzden ılerleyemıyorum 🙁

Gönderildi : 17/12/2018 19:29

(@tayfundeger)
Gönderiler: 1935
VMware Guru

• Vmware  tarafına  atadığınız  vhd  dosyasını  ggenişlettiyseniz  esxi  üzerinde de  datastore'u increase  yapmanız  gerekiyor  genişlemenin  tamamlanması için 

bunu yapmaya calıstıgımda extent ekranımda bos geliyor dıskler gelmıyor o yuzden ılerleyemıyorum 🙁

Merhaba,

Rescan verip tekrar kontrol eder misiniz?

Tayfun DEĞER
Cisco Champions, vExpert, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud
https://www.tayfundeger.com
Mail: [email protected]

Gönderildi : 17/12/2018 19:32

(@SelcukTURAN)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Rescan verip  tekrar denedıgımde yıne aynı durum oldu hocam ekran bos gelıyor asagıdakı lınkte ekran goruntusu attım 

http://prntscr.com/lwct8w

Gönderildi : 18/12/2018 12:33

Paylaş: