Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] esxi update

9 Yazılar
5 Üyeler
2 Likes
3,266 Görüntüleme
(@GokhanTas)
Gönderiler: 8
Active Member
Konu başlatıcı

uzak ofisimde bir tane esxi 5.0 var bunu 5.5'e upgrade edeceğim ve local disklerde calışıyor sanal makinalar. update seceneğinde 3 secenek var diye biliyorum hangisini secmeliyim sanal makinaları silmeden. uzak ofisde esxi update için sunucu yada client bulmamda sıkıntı var. uzakdan il oya iso yu gösterip yapsam sorun olurmu sizce

Gönderildi : 10/12/2018 01:27

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

ilo üzerinden iso veya dvd ile işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

referans adres fikir verecektir, öncesinde mutlaka yedek almanızı öneririm.

https://www.parlakyigit.net/vmware-esxi-5-1-den-vmware-esxi-5-5-gncelleme/

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 10/12/2018 01:48

(@hakankaplanoglu)
Gönderiler: 482
Honorable Member

Merhaba,

Kolay olması açısından eğer ilo lisansınız aktif ise esxi isosu ile boot edip upgrade yapabilirsiniz. Tabi upgrade öncesi sunucunuzun ve üzerinde bulunan tüm donanımların esxi 5.5 uyumluluğunu kontrol etmelisiniz. Ayrıca backup veya izleme yazılımları kullanıyorsanız bu ürünlerinde uyumluluğunu mutlaka kontrol edin. 

Son bir şey mutlaka öncesinde yedek alın. 

Kolay gelsin. 

Gönderildi : 10/12/2018 01:52

(@tayfundeger)
Gönderiler: 1935
VMware Guru

uzak ofisimde bir tane esxi 5.0 var bunu 5.5'e upgrade edeceğim ve local disklerde calışıyor sanal makinalar. update seceneğinde 3 secenek var diye biliyorum hangisini secmeliyim sanal makinaları silmeden. uzak ofisde esxi update için sunucu yada client bulmamda sıkıntı var. uzakdan il oya iso yu gösterip yapsam sorun olurmu sizce

Merhaba,

Sizin karşınıza çıkan seçenekler;

Upgrade ESXi, preserve VMFS Datastore: Datastore içerisindeki verileri korur ve upgrade eder.

Install ESXi, preserve VMFS Datastore: Yeni bir ESXi kurulumu yapar, datastore içerisindeki veriler korunur. Yeni ESXİ kurulacağı için konfigurasyonunuzu kaybedersiniz.

Install ESXi, overwrite VMFS Datstore: Yeni bir ESXi kurulumu yapar ve datastore içerisindeki tüm verileri siler.

ESXi 6.5 to ESXi 6.7 Upgrade

Örnek ekrana yukarıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

ILO ve IDRAC üzerinden ISO ile upgrade işlemini yapabilirsiniz. Ek olarak vSphere 5.5'in EOL olduğunu unutmayın.

vSphere 5.5 – End Of General Support

İyi çalışmalar.

Tayfun DEĞER
Cisco Champions, vExpert, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud
https://www.tayfundeger.com
Mail: [email protected]

Gönderildi : 10/12/2018 02:01

(@GokhanTas)
Gönderiler: 8
Active Member
Konu başlatıcı

uzakdan derken merkez ofisdeki iso yu uzak ofisdeki esxi'e bağlayıp update edeceğim mesafe yaklaşık 300 km . data giderken sorun olurmu acaba ? rdp yapacağım sunucu yok orada yada client. esxi update ederken uzeirndeki sanal sunucular kapanacak.

Gönderildi : 10/12/2018 02:05

(@tayfundeger)
VMware Guru

uzakdan derken merkez ofisdeki iso yu uzak ofisdeki esxi'e bağlayıp update edeceğim mesafe yaklaşık 300 km . data giderken sorun olurmu acaba ? rdp yapacağım sunucu yok orada yada client. esxi update ederken uzeirndeki sanal sunucular kapanacak.

Hayır herhangi bir sorun olmaz. Uzak lokasyon sunucuların ugprade'ini bizlerde bu şekilde yapıyoruz.

Tayfun DEĞER

Gönderildi : 10/12/2018 02:08

(@serdarkaya-2)
Gönderiler: 3
Active Member

@tayfundeger 

hocam şimdi vm de root şifresini bulamıyoruz.  bunun için vmi repair olarak kurun deniyor.  yalnız ordaki  3 seçenekten hangisi seçilmeli yani hiçbir yapıya zarar vermeden vm i yeniden kurmalı ve şifre yeni yazılan şifre olmalı. upgrade di denedim şifre falan sormuyor direk vm esxi yi güncelliyor. diğer iki seçenekte overwrite diyor mevcuttaki vm in üzerine yaz diye algılıyorum ama içerdeki diske vs sanal servera zarar verir mi kararsız kaldım  yardımcı olurmusunuz

Gönderildi : 17/09/2021 21:40

(@tayfundeger)
VMware Guru

Gönderen: @serdarkaya-2

@tayfundeger 

hocam şimdi vm de root şifresini bulamıyoruz.  bunun için vmi repair olarak kurun deniyor.  yalnız ordaki  3 seçenekten hangisi seçilmeli yani hiçbir yapıya zarar vermeden vm i yeniden kurmalı ve şifre yeni yazılan şifre olmalı. upgrade di denedim şifre falan sormuyor direk vm esxi yi güncelliyor. diğer iki seçenekte overwrite diyor mevcuttaki vm in üzerine yaz diye algılıyorum ama içerdeki diske vs sanal servera zarar verir mi kararsız kaldım  yardımcı olurmusunuz

Upgrade ESXi, preserve VMFS Datastore: Datastore içerisindeki verileri korur ve upgrade eder.

Install ESXi, preserve VMFS Datastore: Yeni bir ESXi kurulumu yapar, datastore içerisindeki veriler korunur. Yeni ESXİ kurulacağı için konfigurasyonunuzu kaybedersiniz.

Install ESXi, overwrite VMFS Datstore: Yeni bir ESXi kurulumu yapar ve datastore içerisindeki tüm verileri siler.

Sanal sunucuların zarar gormemesini istiyor ve şifreyi yeniden belirlemek istiyorsanız 

Install ESXi, preserve VMFS Datastore Seçeneğini seçmeniz gerekiyor. Bu seçenekte ESXi yeniden kurulur ve datastore’daki veriler silinmez. Ancak esxi yeniden kurulacağı için IP vs ayarlarını yapmanız gerekmektedir.

Tayfun DEĞER

Gönderildi : 18/09/2021 01:28

(@serdarkaya-2)
Gönderiler: 3
Active Member

@tayfundeger 

çok teşekkürler oldu .stresli bir andı ama başarılı oldu ...

Gönderildi : 18/09/2021 13:17

Paylaş: