Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

5 Sunuculu Exchange DAG yapısnı ESXI 6.5 Convert Etme

17 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
693 Görüntüleme
(@bilaldurmaz)
Gönderiler: 75
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Yaklaşık 40 kadar sanal makineyi Hyper-V den  yeni sunucular üzerindeki ESXI 6.5 üzerine taşıdım. Son 6 tane sunucu kaldı. Bunlar şu şekilde : 2 adet HUB/CAS, 2 adet Mailbox sunucusu (DAG içinde) bir tane, tüm rollerin olduğu Exchange sunucu ve DC02 (DC01 fizikselde). Exchange yapısı 2010. Bu son kalanları hangi yöntemle convert etmem gerekir ?

Önce HUB/CAS'ları kapatıp convert etme, sonrasında mailbox sunucuları ?

Hepsini kapatıp tek tek convert etme ?

HUB/CAS'ları offline olarak diğerlerini online conver etme ?

DC02 convert ederken Mailboxlar kapaılıyken veya HUB/CAS'lar kapalıyken veya tüm Exchange yapısı kapaılıyken convert etme ? gibi

Teşekkürler

Gönderildi : 30/06/2018 13:39

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32985
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

Tek tek taşımanız en dorusu, yani hepsini birden yapablirsiniz ama çok uzun süreceği için kesinti süreniz artacaktır.

Örnek iki hub cas var ise dns üzerinde iki A kayıdı vardır her istek için. bunlardan birer tanesini silerseniz zaten artık kapatacağınız hub cas ortamda görünmez, kapatın taşıyın, sonra açın, dns kaydını ekleyin ve sonra biraz sistem çalıştıktan sonra diğer sunucu a kaydını silin.

HUB CAS önce gitsin.

DC01 açık olduğu ve dns ler ikişer tanımlu ise PDC hariç o DC yi kapatabilirsiniz hiç bir sorun olmaz eğer AD yapınızda bir sorun yok ise, yani ister önce ister sonra yapın.

DAG içerisindeki sunucular içinde önce aktif DB leri birine taşıyın, sonra pasif olanı taşıyın ve sonra açıp replkasyonu tetiklyin, tek sorun pasif db kapalı olduğu için replikasyon olmaz, replikasyon olmadığı içinde akif DB yedek alınca bile loglar silinmez, süreç uzar ise loglar diskleri doldurabilir. bu süreçte geçici olarak circular logging açılabilir

http://sozluk.cozumpark.com/goster.aspx?id=1742&kelime=circular-logging

Tüm rolleri olan makine zaten her türlü kesint ile taşınacak.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 30/06/2018 14:53

(@bilaldurmaz)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Hakan hocam çok teşekkürler. Gece taşımaya başlıyacağım. Moral vericiydi.

DB olan sunucularda disk boyutları büyük olduğu için parti parti geçireceğim. Online convert etmek istemedim.

Gönderildi : 30/06/2018 16:09

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Rica ederim ama önce yedek biliyorsun 🙂 snapshot yedek değildir.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 30/06/2018 18:28

(@bilaldurmaz)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Hakan hocam Veeam kullanıyoruz. Yedek tarafını tamamladıktan sonra Convert yapıyorum.

Gönderildi : 01/07/2018 01:01

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Son durum nedir?

Gönderildi : 01/07/2018 14:40

(@bilaldurmaz)
Estimable Member
Konu başlatıcı

HUB-CAS Convert edildi. İlk başta mail almamkta direndi. NLB vardı. Bu yapıyı sıfırdan oluşturmak zorunda kaldım. Şimdi sırasıyla dediğiniz gibi Mailboxları convert ediyorum.

Gönderildi : 01/07/2018 17:34

(@tarkankurd)
Gönderiler: 66
Estimable Member

Merhaba

Hyper v den esx e geçişi nasıl yaptığınızı hangi tool ları kullandığınızı yazarmısınız.

neden geçiş yaptınız acaba.

bizim de bugünlerde bir geçiş projemiz olabilir.

daha karar vermedik.

Gönderildi : 02/07/2018 12:58

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

HUB-CAS Convert edildi. İlk başta mail almamkta direndi. NLB vardı. Bu yapıyı sıfırdan oluşturmak zorunda kaldım. Şimdi sırasıyla dediğiniz gibi Mailboxları convert ediyorum.

NLB ve Cas Array farklı onu da belirtmiş olsaydın yine yorum yapardım 🙂 Eline sağlık.

Gönderildi : 02/07/2018 20:19

(@cahityolacan)
Gönderiler: 514
Super Admin

Merhaba

Hyper v den esx e geçişi nasıl yaptığınızı hangi tool ları kullandığınızı yazarmısınız.

neden geçiş yaptınız acaba.

bizim de bugünlerde bir geçiş projemiz olabilir.

daha karar vermedik.

Bana Göre;

Nedeni : Reklam yapayım VMware her zaman daha fazlasını sağlayacak sanallaştırmanın her anlanında. 🙂 Bu yüzden...

Gereken araçlar sanal' dan sanal' a yada fizilksel' den sanal' a tek tool var ücretsiz VMware Converter yazılımı.
Farklı olarak Veeam ile yedek alıp restore eden var. Starwind yazılımı var ( Başarılıdır.) 

En önemli soru ? Convert ettiğiniz yapı ne ? Domain Server - SQL Server - APP server vb gibi ayırım yaparak her fiziki yada sanal makine için iyi planlama ve dikkatli olmalısınız. Mutlaka yedkeleme şart 🙂 Covert edilecek makine üzerindeki yüklü yazılımlar donanım yönetim araçları antivirüs vb gibi bir kaç kontrol yapısı mevcut.
Bir göz atmanda fayda var ok :  https://www.vmwaretv.com/2015/05/vmware-vcenter-converter-standalone-60.html  

Tavisye convert ettiğin makineyi VMware Workstaiton 14 üzerine test edebilir. Ondan sonra ortama aktarabilir. Yada aktarmadan da sadece test edebilisin.

Kolay gelsin...

Cahit YOLAÇAN
vExpert - vExpert NSX - CCNA- MCSE - CEH
https://www.vmwaretv.com

Gönderildi : 03/07/2018 11:46

(@bilaldurmaz)
Estimable Member
Konu başlatıcı

4 sunuculu Hyper-V Clusterımız vardı. Vmware'e geçiş kendi kararımız. Sunucular yenilendi Storage'a takviye yapıldı.

Hyper-V nin çıkarttığı sorunlar yüzünden geçiş kararı alındı ve hangi uygulamayı satınalmak istesek vmware üzerinde çalışır dediler.. Bir ara 4 sunucuda 3'ünü kaybettim, mavi ekran hatası verip açmadılar kendilerini. Farklı sıkıntılarda yarattılar.

Yaklaşık 45 sanal sunucu var. Şu an Hakan hocamın da tavsiyeleri ile son Mailbox'ı taşımaya hazırlanıyorum. Tool olarak ücretsiz olan Vmware standalone converter'ı kullandım. Bazı sunucularda offline convert yapamadım. Mecburen Online çektim. Şimdilik sıkıntı yok.

Gönderildi : 07/07/2018 02:04

(@FerhatIndi)
Gönderiler: 467
Honorable Member

4 sunuculu Hyper-V Clusterımız vardı. Vmware'e geçiş kendi kararımız. Sunucular yenilendi Storage'a takviye yapıldı.

Hyper-V nin çıkarttığı sorunlar yüzünden geçiş kararı alındı ve hangi uygulamayı satınalmak istesek vmware üzerinde çalışır dediler.. Bir ara 4 sunucuda 3'ünü kaybettim, mavi ekran hatası verip açmadılar kendilerini. Farklı sıkıntılarda yarattılar.

Yaklaşık 45 sanal sunucu var. Şu an Hakan hocamın da tavsiyeleri ile son Mailbox'ı taşımaya hazırlanıyorum. Tool olarak ücretsiz olan Vmware standalone converter'ı kullandım. Bazı sunucularda offline convert yapamadım. Mecburen Online çektim. Şimdilik sıkıntı yok.

Malesef Microsoftun en buyuk bas belasi bu BSOD mavi ekran, eger microsoft server kullaniyorsaniz bu BSOD kesinlikle karsimiza cikar, cogu iyi yazilmayan driverlardir, hp dell, kime ticket acarsaniz en son driverli guncelleyin der her zaman , Cluster yapsan bile bu BSOD gercekten cok buyuk kayiplar verebiliyor. 

Gönderildi : 07/07/2018 07:44

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Çözüm belli core kurmak, benim çok büyük müşterilerim var, örnek 12 node hyper-v var üzerinde 1000 e yakın sanal çalışıyor ama hepsi core olduğu için hiç sorun yaşamıyor bir nevi esx gib 🙂

Gönderildi : 07/07/2018 22:34

(@FerhatIndi)
Gönderiler: 467
Honorable Member

Çözüm belli core kurmak, benim çok büyük müşterilerim var, örnek 12 node hyper-v var üzerinde 1000 e yakın sanal çalışıyor ama hepsi core olduğu için hiç sorun yaşamıyor bir nevi esx gib 🙂

ooo  cok iyiymis 1000 tane hocam, core hele cluster,fcoe,vlan,storage  her baba yigidin harci degil. Powershelin varsa paylas sana hocam , bizde faydalanalim :))

Gönderildi : 07/07/2018 22:58

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Aslında ESX gibi aynı mantık, nasıl ESX de CLI kullanan çok az ise ve genelde Vcenter ile çözüyor ise işlerini Hyper-V içinde server manager veya SCVMM ile çözüm üretebilirsin.

Gönderildi : 09/07/2018 02:11

(@bilaldurmaz)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Geçiş tamamlandı. TEşekkürler Hakan hocam.

Gönderildi : 09/07/2018 08:51

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Hayırlı olsun, geri dönüş ve bilgilendirme için teşekkürler.

Gönderildi : 10/07/2018 02:03

Paylaş: