Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Vcenter 5.5 vm disk usage alarm

4 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
471 Görüntüleme
(@servertunca)
Gönderiler: 119
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba.

Vcenter 5.5. üzerinden Datastore disk usage % şeklinde alarm tanımlanabiliyor. Bu gibi bir alarmı Vm'lerin disk doluluklarını uyarılandırmak için nasıl yapabiliriz? Vcenter üzerinde bu şekilde bir alarm göremedim. İşletim sistemi seviyesinde yapılması gerektiği belirtiliyor. 

Gönderildi : 11/01/2018 17:27

(@cahityolacan)
Gönderiler: 514
Super Admin

Merhaba;

Sanal Makine VM üzerinde VMware Tools yüklü ise (Alarım için şart ) storage ile aynı mantık ;

Cluster altındaki sanal makine ( VM ) listesinden hangi makine ise seç sağdaki üst menüden Alarm bölümünü seç Definitions bölümüne  boş alan sağ clik ve New Definitions olarak seç ve gelen ekranlar zaten hızlıca eklemek istediğin alarmı atamış olursun.

Anlatımlarım vSphere Client üzerinden yapılıyor. OK

vSpher Web Client (Flash) veya vSphere HTML 5 Web Client ile mantık aynı ama yerler farklı olabilir.    

Cahit YOLAÇAN
vExpert - vExpert NSX - CCNA- MCSE - CEH
https://www.vmwaretv.com

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 11/01/2018 19:09

(@servertunca)
Gönderiler: 119
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Cahit Bey,

Vcenter Vsphere Client arayüzden ilgili VM'i seçiyorum. Sağ üst menüden alarm sekmesine geliyorum ve new alarm diyorum. Triggers bölümünde bahsettiğim şekilde bir seçenek mevcut değil. Yani Vm'e atadığım diskin örneğin %90 dolduğunda uyarı versin gibi. Triggers için en uygun VM Disk Usage (Kbps) mevcut. Yüzdelik olarak bir değer mevcut değil.

Gönderildi : 12/01/2018 12:08

(@zaferisik)
Gönderiler: 73
Trusted Member

Merhaba

Bu bilgiyi Veeam One, VROPS, Solarwinds, Spiceworks, SCOM, Whatsup Gold  vb programlar ile görebilirsiniz.

Gönderildi : 12/01/2018 12:35

Paylaş: