Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Cluster Hk

7 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
509 Görüntüleme
(@burakcankaya)
Gönderiler: 17
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar, 

Çalıştığım firmada sunucularımız Raid5 yapı üzerinde. 2 adet fiziksel sunucu üzerinde hyper-v platformu mevcut ve üzerinde sanal işletim sistemleri bulunuyor. 

Var olan yapıyı değiştirmek istiyoruz ve SAN alt yapısına geçeceğiz. Bu esnada tüm sunucularımızı Cluster mode olarak çalıştıracağız. 

Sormak istediğim hyper-v sunucularımı cluster olarak kurabiliyorum fakat fiziksel sunucularımı cluster olarak çalıştırabilirmiyim? Fiziksel sunucular tek başınamı çalışır. 

Değerli yorumlarınız için teşekkürler. 

Gönderildi : 22/12/2017 19:32

(@cenkercetin)
Gönderiler: 407
Famed Member Yönetici

Selamlar,

fiziksel sunucularınızı bir konteyner yardımı ile disk katmanında cluster yapabilirsiniz. Yani iSCSi yada fiber ile disklerinizi cluster yapabilirsiniz. Ancak öncelikli olarak sizin hangi katmanda cluster yapmaya karar verdiğinizi çıkartmanız gerekiyor. 

Cenker Çetin

Dijital Dönüşüm Danışmanı

Gönderildi : 22/12/2017 19:39

(@cumhuraltan)
Gönderiler: 703
Üye

Selamlar ;

Fizikselde  çalışan  sunucularınızı servis  bazında  cluster mimarisine  dahil  etmeniz  mümkün. Örneğin SQL Server  çalışan bir  fiziksel sunucu var ise 2. bir fiziksel  sunucu ile SQL Failover Cluster  çalıştırmanız mümkün veya Fiziksel üzerinde Exchange Server var ise Dag mimarisi ile Exchange  yapınızı da  Failover cluster mimarisinde  çalıştırabilirsiniz.

Fiziksel sunucuların adet ve  rolleri nelerdir SAN STORAGE mimarisine geçmeniz ve Hyper-V sunucularınızın  durumuna  göre P2V convert opsiyonunu da  gözardı etmeyin derim.

Merhabalar, 

Çalıştığım firmada sunucularımız Raid5 yapı üzerinde. 2 adet fiziksel sunucu üzerinde hyper-v platformu mevcut ve üzerinde sanal işletim sistemleri bulunuyor. 

Var olan yapıyı değiştirmek istiyoruz ve SAN alt yapısına geçeceğiz. Bu esnada tüm sunucularımızı Cluster mode olarak çalıştıracağız. 

Sormak istediğim hyper-v sunucularımı cluster olarak kurabiliyorum fakat fiziksel sunucularımı cluster olarak çalıştırabilirmiyim? Fiziksel sunucular tek başınamı çalışır. 

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 22/12/2017 20:06

(@burakcankaya)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Verdiginiz bilgiler için teşekkür ederim .

Gönderildi : 22/12/2017 20:28

(@burakcankaya)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Selamlar,

fiziksel sunucularınızı bir konteyner yardımı ile disk katmanında cluster yapabilirsiniz. Yani iSCSi yada fiber ile disklerinizi cluster yapabilirsiniz. Ancak öncelikli olarak sizin hangi katmanda cluster yapmaya karar verdiğinizi çıkartmanız gerekiyor. 

Cenker bey vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim. 

Gönderildi : 22/12/2017 20:29

(@burakcankaya)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Selamlar ;

Fizikselde  çalışan  sunucularınızı servis  bazında  cluster mimarisine  dahil  etmeniz  mümkün. Örneğin SQL Server  çalışan bir  fiziksel sunucu var ise 2. bir fiziksel  sunucu ile SQL Failover Cluster  çalıştırmanız mümkün veya Fiziksel üzerinde Exchange Server var ise Dag mimarisi ile Exchange  yapınızı da  Failover cluster mimarisinde  çalıştırabilirsiniz.

Fiziksel sunucuların adet ve  rolleri nelerdir SAN STORAGE mimarisine geçmeniz ve Hyper-V sunucularınızın  durumuna  göre P2V convert opsiyonunu da  gözardı etmeyin derim.

Merhabalar, 

Cumhur bey merhabalar

2 adet fiziksel sunucu mevcut olacak.Sunucular üzerinde Sanal işletim sistemleri bulunmakta. Herbir sanal işletim sisteminin farklı rolleri evcut (AD,SQL Server,ERP gibi.. )

Sanal İşletim sistemlerini geçirebiliyoruz fakat belirttiğim gibi Fiziksel Kısımda tereddüt içerisindeydim. 

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. 

Gönderildi : 22/12/2017 20:41

(@cumhuraltan)
Gönderiler: 703
Üye

Selamlar Burak Bey ;

Bende onu sordum zaten fiziksel sunuculardaki  roller nedir  ve  toplamda  kaç adet fiziksel  sunucunuz var, Fiziksel  sunucuların olduğu gibi Physical To Virtual olarak sanallaştırılması mümkün.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 23/12/2017 04:53

Paylaş: