Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

ESX - Sanal Makina disk sorunu

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
666 Görüntüleme
(@AliVURAL)
Gönderiler: 357
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

ESX 5.5 kullamnıyorum. Sanal sunucularım için de storage kullanıyor ve dataların tamamını storage üzerinde tutuyorum. Sanal sunucular çok fazla olmadığı için her sunucu için ayrı bir LUN kullanıyorum storage üzerinde.

Veeam ile her gün yedekleme yapıyorum. Sanal sunucudan bahsedersek; 

Storage üzerinde bu sunucu için tahsis ettiğim LUN, Thick Provision ile set edilmiş 320 GB kapasiteye sahip.

Sunucudaki disk yapısı ise;

C diski ==> 100 GB (34 GB free)

D diski ==> 280 GB (30 GB free)

Soruna gelirsek;

Salı sabahı geldiğimde veeam backup raporlarımda SQL sunucularımdan birinin "yetersiz disk" nedeniyle hata verdiğini gördüm. ayrıca sanal sunucu yer bittiği için erişime kapalıydı. (summary de "cancel" / "retry" sorusu vardı)

bunun üzerinde storage üzerindeki kapasiteye 320GB den 325GB ye expand ettim ama 5GB lık yeni alanı anında tüketti.

böyle böyle arttırarak toplamda 30GB expand ettiğimde ise toplamda LUN kapasitesini 320GB den 350GB' a yükseltmiş oldum.

bu şekildeyken sunucu açıldı ve hizmet vermeye başladı. Ancak ara ara kontrol ettiğimde (summary deki disk bilgisinden) free alanın minin değerlerle süreki azaldığını gördüm.

Bu sabah da yine veeam backup bu sunucu için hata verdi ve yine backup alamamış ve yine sunucu erişime kapalı. 

aynı işlemleri tekrar ederek toplamda 400GB' a yükselttim LUN kapasitesini ama yine minik de olsa azalma devamm ediyor.

VMDK dosyası şiştiği için bu sorunun olduğunu düşünüyorum. çünkü sunucunun disklerine baktığımda yeterince boş alan var bir şişme yok.

Ama LUN içindeki dosyalarına baktığımda VMDK dosyası şişiyor, bu neden olabilir ve nasıl çözebilirim?

Ayrıca sunucunun yine summary bölümünde "Configuration Issues: Virtual machine disk consolidation is needed" şeklinde bir mesaj var. Bu disk konsolidasyonu nasıl yapılır, yapınca sorun düzelir mi?

Teşekkürler

Ali

Ayrcıca

Gönderildi : 04/01/2017 13:14

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

https://www.cozumpark.com/forums/thread/421671.aspx

iyi çalışmalar

Gönderildi : 04/01/2017 13:16

(@AliVURAL)
Gönderiler: 357
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Vasvi bey,

bu linkleri sabah da görmüştüm ama uygulamadan önce foruma sormak istemiştim. siz de tavsiye edince yaptım ve düzeldi.

şu anda LUN üzerindeki free alan 111 GB a yükseldi konsolidasyon bittiğinde.

teşekkür ederim, iyi çalışmalar

https://www.cozumpark.com/forums/thread/421671.aspx

iyi çalışmalar

Gönderildi : 04/01/2017 15:55

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

geri dönüş için teşekkürler ve probleminizin giderilmesine sevindim.

iyi çalışmalar

Gönderildi : 04/01/2017 16:25

Paylaş: