Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

usb sanallaştırma

7 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
1,693 Görüntüleme
(@erdem_ustun)
Gönderiler: 31
Eminent Member
Konu başlatıcı

Doğru konu yeri burası mı bilemiyorum.Sormak istediğim şey şu.Bazı yazılımların çalışabilmesi için o bilgisayarda usb nin takılı olması gerekiyor.firma tarafından yazılımla birlikte verilen bazı yazıcılarda,güvenlik kart okuyucu yazılımlarında,bekçi kart okuma yazılımlarında..vb.

Öyle bir şey sanallaştırma ile mümkün olabilirmi?.

Usb takılı olan sürücüyü sanallaştırp daha sonra usb olmasa dahi bu sürücü orada varmış gibi kullanılabilirmi?

Örneğin usb yi taktığımda F harfine atanmış durumda ve içinde bir takım dosyalar mevcut.Bunu bir hardisk gibi düşünüp sanal yapabilirmiyiz? Yapabilirsek bunu usb yi takmadan daha sonra kullanabilirmiyiz?

Bu konuda yardımlarınızı rica ediyorum.

Gönderildi : 12/12/2016 21:05

(@ersincan)
Gönderiler: 975
Illustrious Member

O tür cihazların ismi Dongle olarak geçmekte ve kullanılmış olan yazılımın Lisans bilgilerini kontrol etmektedir. Eğer bu aracı sanki ordaymış gibi gösterirsek birnevi lisanslama sürecini değiştirmiş oluyoruz. Şahsi fikrim bu durumun yasal olmayacağıdır.

Gönderildi : 13/12/2016 03:17

(@erdem_ustun)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Ersin bey cevabınız için teşekür ederim.Öncelikle bunun olup olmayacağı noktasında teknik bir soruydu.İkinci olarakta yasal olarak alınmış ve her yılda parası düzenli olarak yatırılmaktadır.

Usb/dongle olarak kavramlaştırılan durumun kaybedilmesi,görevli kişinin cebinde unutması,güvenlik nedeni ile sürekli makinenin üzerinde tutulaması nedeni ile insandan kaynaklı sorunlar yaşanmaktadır.Her  makinenin ki farklı usblerle çalışmaktadır.Onun için yasal olarak alınmış ve parası ödenmekte olan bir durum sözkonusudur, yasal olmayan bir durum olduğu kanatinde değilim.

ilgi ve alakanıza teşekür ederim.

Gönderildi : 13/12/2016 16:40

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,

Sanal ortamda ne kullanıyorsunuz? Hyper-v için bu iki metotla mümkün durumda.

Hyper-v ise gerekli linkleri aylaşabilirim.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 15/12/2016 11:48

(@erdem_ustun)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Sanal ortamda ne kullanıyorsunuz? Hyper-v için bu iki metotla mümkün durumda.

Hyper-v ise gerekli linkleri aylaşabilirim.

Rıza bey windows 7 prof. kullanılıyor kişisel olarak.Kişisel bilgisayarda bu işi yapmak istiyorum.Belki çok alakasız olacak ama hatırlarmısınız iso uzantılı dosyaları bir yere açmadan bir yazılımla(clone muydu neydi ,kyun resimliydi) bir tür sürücü gibi kullanabiliyorduk,özellikle cd/dvd sürücüsü olmayan pc ler için eskiden.Bu şekilde bir şey mümkün olabilirmi?

oracle virtualbox ı kişisel olarak kullandık.

Rıza bey  https://rizasahan.wordpress.com/2016/12/01/windows-10-hyper-v-sanal-disk-ve-sanal-disk-duzenleme-islemleri-bolum1/  yazınızı okudum.Ne demek istediğinizi anlamaya başladım.bir sanal disk(sabit boyutlu-VHD) oluşturmak veya usb yi komple bu hale dönüştürmek mümkün olurmu?

teşekür ederim.

Gönderildi : 17/12/2016 20:08

(@sercantek)
Gönderiler: 70
Trusted Member

Merhaba,

Aşağıdaki program usb'yi network üzerinden dağıtıyor. Daha önce kullanmadım ama kullanan kişiler aşağıdaki bilgileri bana atmıştı.

https://www.youtube.com/watch?v=_xrxDwcHuCs

Download için :  http://www.usb-over-network.org/usb-over-rdp/

benzer işi yapan diğer yazılımlarlarda aşağıdaki gibi.

http://www.eltima.com/products/usb-over-ethernet/

http://www.incentivespro.com/usb-redirector.zip

Gönderildi : 19/12/2016 12:39

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,

Evet mümkün olur.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 20/12/2016 22:05

Paylaş: