Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

thin disk

6 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
445 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

sanal sunucularımın coğu thin disk . örneğin vcenter uzerindeki lun 2 tb ve bunun içinde 4 tane thin disk sanal sunucu var .  bu sanal sunucuların içlerinden zaman zaman dosya siliniyor bu fiziksel storage uzerindeki alanın azalmaması gibi bir soruna yol acarmı sağlamasını nasıl yaparım.yani dosya siliniyor ama fiziksel storage tarafında hala kullanılan alan var diye görünürmü ve nasıl çözülür bu sorun.

ayrıca lunlar içinde kullanılmayan zombi diskler buldum bunlar gercekten yer kaplıyormu anlayamadım. bunları sildikten sonra fiziksel storage uzerinde bir işlem yapmalımıyım yada lun uzerinde yer acılıp acılmadığını nasıl kontrol edebilirim.

tum merak ettiğim konular hakkında yardımlarınızı bekliyorum. 

Gönderildi : 05/12/2016 03:07

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

thin disk yapısında, disk üzerine veri transferi yapıldıkça büyüme gerçekleşir.

ancak aynı veriyi sistem üzerinde sildiğinizde, vm disk küçülmeyecektir.

vm seviyesinde thin disk'leri yönetme noktasında sorun yaşıyorsanız, thick kullanmanızı tavsiye ederim.

storage lun seviyesinde thin devam edilebilir.

portalda thin/thick yapısı ile ilgili birçok post mevcut, tek tek incelemenizi tavsiye ederim.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 05/12/2016 04:00

(@Anonim)
Konu başlatıcı

hocam 2 tb datastore olsun. bunun içine bir sanal actım 1.8 tb thin disk. bu sanal sunucu c diski 1.8 tb doldu ve 1.7 tb alanı sildim sanal sunucudan. şimdi bu sanal sunucu datastore alanında hala 1.8 tb alan mı kaplayacak ? ve ben bu datastore uzerine yeni vm acamayacakmıyım . peki fiziksel storage tarafında map edilen bu lunun boyutu kaç olarak kalacak.

Gönderildi : 06/12/2016 02:53

(@turancoskun)
Üye

kullandığınız esxi versiyonu ve storage tercihi nedir ?

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 06/12/2016 11:58

(@Anonim)
Konu başlatıcı

5.5 ve 3par

Gönderildi : 06/12/2016 23:46

(@turancoskun)
Üye

vmware tarafında işletim sistemi 2012 ise otomatik olarak düzenlenerek, kullanılan alan yeniden hesaplanacaktır.

işletim sistemi daha düşük bir versiyon ise, referans adresi incelemenizi tavsiye ederim.

https://mcloudinfo.wordpress.com/2015/02/11/how-to-reclaim-storage-on-hp-3par-systems/

Gönderildi : 07/12/2016 02:09

Paylaş: