Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

ESX VMDK Problemi ve Veri Kaybı

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
599 Görüntüleme
(@malikugurisikli)
Gönderiler: 241
Reputable Member
Konu başlatıcı

Selamlar arkadaşlar,

Şimdi sorunumu elimden geldiğince anlaşılır bir şekilde açıklamaya çalışacağım.

1-Bir storage ve iki adet Esx hostum var.Tüm vm'lerimin verileri (.vmdk, .vmx vs) storage'ımın üzerindeki datastore'da ve
vm-host'lara storage üzerindeki data store'lar tanımlı.Vm-host'lar üzerinde oluşturduğumuz vm'lere git storage üzerindeki
data store üzerinde sistem dosyalarını sakla diyoruz.

2-Tüm şirket verilerimiz vm'e (FileSrv) bağladığım 3 Tb boyutundaki v-disk üzerinde.

SORUNUN BAŞLANGICI;

1.Vm'e bağlı bu disk üzerinde yer kalmadı ve alan eklemek için vm'in ayarlarından 3 Tb boyutundaki diskin özelliklerine
girdim.

2.diskin özelliklerinde "disk provisioning" bölümü pasif'di ve diskin "disk file" bölümündeki vmdk dosyasının adı xxx-
000001.vmdk" şeklindeydi.

3.Diski remove ettim ve yeniden diski eklemek istediğimde "xxx-000001.vmdk" isimli disk yerine "xxx.vmdk" isimli aynı
boyutta olduğunu gördüğüm diski ekledim ve "disk provisioning" bölümü aktif oldu.

4.Sunucu yeniden başlattım sıkıntısız lakin !; yaptığım işlem sonucunda, diski genişletme işlemi yapmamama rağmen yaklaşık
diskte 300 gb'a yakın yer açıldığını ve dosyalarımın tamamına yakınının hatta shadowcopy'nin bile 8. aya geri döndüğünü
tespit ettim.

Şimdi;

Esx; diskte bir skıntı olduğunu fark etmiş ve 8. aydan itibaren parent vmdk'yı çalıştırmak yerine cache vmdk'nın üzerinde
mi verileri saklamış ?

Bu "xxx-000001.vmdk" dosyası hala datastore üzerinde, yaklaşık 300 gb'lık bir size'ı var.Verilerimin burada olduğunu
düşünerek; buradaki verileri mi nasıl kurtarabilirim ?

Yedeklerimden bu ayın 19.11.2016 tarihine kadar datalarımı döndün lakin,geçen haftaki verilerim kayıp.Vm'in bu probleminden
dolayı geçen haftaki yedeklerimide alamadım.

Umarım sorunumu anlatabilmişimdir.Değerli fikir öneri ve desteklerinize ihtiyacım var.

Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

Gönderildi : 29/11/2016 12:41

(@ersincan)
Gönderiler: 975
Illustrious Member

Malik Bey Merhaba,

Sunucunuzda 8. ayda snapsht alınmış ve silinmediği için o şekilde kalmış. Snapshot sizin tarafınızdan alınabileceği gibi 3rd party yedekleme yazılımları tarafındanda alınmış olabilir. Siz bu snapshot zincirini  manupule ettiğinizden dolayı aradaki değişen 300 Gb erişemiyorsunuz. Tekrar snapshot zincirini manuel oluştura bilirsiniz fakat ana vmdk dosyanızıda kaybetmeniz muhtemel. bu konuda uzman birisinden danışmanlık alabilirsiniz. 

https://kb.vmware.com/selfservice/microsites/search.do?language=en_US&cmd=displayKC&externalId=1002511

Gönderildi : 29/11/2016 22:33

(@malikugurisikli)
Gönderiler: 241
Reputable Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler Ersin bey,

Peki bir sorum olacak size; Bu şekilde çalışan bir vm'i clone'layarak başka bir host üzerinde çalıştırmak istesem başarılı olur muyum ? Çünki bu şekilde çalışan vm'lerimiz olduğunu tespit ettik.Başka önerebileceğiniz bir çözüm var mıdır ?

Gönderildi : 30/11/2016 15:38

(@ersincan)
Gönderiler: 975
Illustrious Member

Merhaba, Snapshotları silmek için clone yapmanıza gerek yok. Snapshot Manager menüsünde Snapshotlar gözüküyor mu? Eğer gözükmüyorsa Consolidate işlemi yapabilirsiniz. 

Gönderildi : 30/11/2016 22:35

Paylaş: