Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Hyper-v Linux Sorunu

13 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
616 Görüntüleme
(@BilalSoyalp)
Gönderiler: 69
Estimable Member
Konu başlatıcı

Selamlar,

Mevcut bir e ticaret sitemiz var, onunla birlikte birde linux hosting kuracağız üzerine plesk panel. E ticaret hizmetini aldığımız firma hyper-v nin linux ile ilgili sorunları olduğunu söyle, özellikle network kartıyla ilgili. Şuanki işlemtim sistemi windows server 2012 r2 datacenter. Tüm güncellemeleri yaptım.

Centos ile ilgili mevcut bir sorunu var mı? güvenlik veya uyuşmama gibi.

Ayrıca windows server 2016 yı mı beklesem

Gönderildi : 08/10/2016 20:38

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Azure üzerinden bir deneme hesap oluşturun. İsteğiniz işletim sistemi ile sanal makina oluşturun. Test edin emin olun.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 08/10/2016 23:08

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

Merhaba,

Rıza hoca'nın da belirttiği gibi azure veya local hyper-v üzerinde test edebilirsiniz.

ek olarak ms linux distrolar ile ilgili sorunlarda, linux integ. serv./lis 4.0 ve devamı sürümlerde gelişme kaydetti.

aşağıdaki referans adreslerde, sürüm notları ve desteklenen dağıtım sürümlerini incelemenizi tavsiye ederim.

https://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=46842

https://technet.microsoft.com/en-us/windows-server-docs/compute/hyper-v/supported-centos-and-red-hat-enterprise-linux-virtual-machines-on-hyper-v

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 09/10/2016 02:29

(@evrenbanger)
Gönderiler: 2439
Üye

Selamlar ;

Centos , Ubuntu, Oracle Linux, Suse ve Redhat Hyper-V ile en sorunsuz kullanılan linux dağıtımlarıdır.

Aşağıdaki linkte kullanmak istediğiniz sürümün hangi özellikleri desteklediğini görebilirsiniz.

https://technet.microsoft.com/en-us/windows-server-docs/compute/hyper-v/supported-centos-and-red-hat-enterprise-linux-virtual-machines-on-hyper-v

Network kartı ile ilgili sorunlar eskiden di artık böyle sorunlar yok ben kendi sistemlerimde Hyper-V üzerinde birçok linux sunucu kullanıyorum.

Burada dikkat etmeniz gereken tek nokta ethernet kartının MAC adresinin Static olması.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 10/10/2016 02:29

(@BilalSoyalp)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Selamlar ;

Centos , Ubuntu, Oracle Linux, Suse ve Redhat Hyper-V ile en sorunsuz kullanılan linux dağıtımlarıdır.

Aşağıdaki linkte kullanmak istediğiniz sürümün hangi özellikleri desteklediğini görebilirsiniz.

Network kartı ile ilgili sorunlar eskiden di artık böyle sorunlar yok ben kendi sistemlerimde Hyper-V üzerinde birçok linux sunucu kullanıyorum.

Burada dikkat etmeniz gereken tek nokta ethernet kartının MAC adresinin Static olması.

İyi çalışmalar.

Bilgi ve bilgiler için teşekkür ederim.

Gönderildi : 13/10/2016 12:22

(@okanozbey)
Gönderiler: 1308
Okan ÖZBEY

Merhaba, 

Sorun cevaplanmış ancak belirtmek isterim. Size bu bilgiyi veren eticaret sitesi baya geçmişte kalmış 🙂 Centos 5 ve Windows server 2008 r2 zamanlarında uyuşmazlık vardı network tarafında ve bu tarz durumlarda legacy olarak baglanıp ethernet kartı yine çalıştırılabiliyordu. Centos 'un üst sürümleri ve Hyper-v'nin yeni sürümleri ile birlikte bu sorun tamamen ortadan kalktı şu an Centos 7 ve Hyper-v 3 + tarafında 50 'den fazla linux vm kullanıyoruz hiç bir sorun yaşamadık eskilerdeki gibi. 

Yani gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

www.okanozbey.com

Gönderildi : 13/10/2016 12:33

(@BilalSoyalp)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba, 

Sorun cevaplanmış ancak belirtmek isterim. Size bu bilgiyi veren eticaret sitesi baya geçmişte kalmış 🙂 Centos 5 ve Windows server 2008 r2 zamanlarında uyuşmazlık vardı network tarafında ve bu tarz durumlarda legacy olarak baglanıp ethernet kartı yine çalıştırılabiliyordu. Centos 'un üst sürümleri ve Hyper-v'nin yeni sürümleri ile birlikte bu sorun tamamen ortadan kalktı şu an Centos 7 ve Hyper-v 3 + tarafında 50 'den fazla linux vm kullanıyoruz hiç bir sorun yaşamadık eskilerdeki gibi. 

Yani gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Ziya Hocam Merhaba,

Geçen sene Sivasta bir proje için sunucu vermiştik, sunucunun birine hyper v 1 adet sanal makina oluşturuldu onun üzerinede cağrı merkezi yazılımı kuruldu, aramayı voip üzerinden yapıyor. Daha sonra bir deneme çağrısı yapıldı 20 kişilik bir liste eklendi 4 kişi bilgisayarın başına geçti ve aramalar başladı karşı taraf cevap veriyor ve ses 5 sn sonra geliyordu, günlerce araştırdık bir şey bulamadık. Voip serveri değiştirdik metro etherneti dinlettirdik en son yazılımı yapan mühendis vmware exsi kurun dedi, isteği üzerine ücretsiz sürümünü indirdik ve kurduk sonuç 🙂 mükemmeldi ses 1,5-2 sn arasında ulaşıyordu 🙂 arkadaş bana bu bilgiyi verince aklıma bu projede yaşağım sorun geldi 🙂

Gönderildi : 13/10/2016 15:49

(@evrenbanger)
Gönderiler: 2439
Üye

Selmalar;

Eğer musaitseniz aşağıdaki sorulara cevap verebilirmisiniz. Teşekkürler.

1. Kurulumda hangi distro kullanıldı ?
  2. Kurulumu nasıl yaptınız LIS versiyonu neydi.
  3. Network conf. dedigim gibi static mac kullandınızmı.
  4. Hyper-V ve Fiziksel sunucunun firmware ve update durumu neydi ?

Gönderildi : 13/10/2016 19:03

(@okanozbey)
Gönderiler: 1308
Okan ÖZBEY

Merhaba,

Buradaki sorun Network Adaptorunun driverindan kaynaklanıyor olabilir, mesala dell R720xd sunucumuz var bunda broadcom ethernet kartı bulunuyor ethernet firmware yüklü ancak hyper-v olarak fizikseli yapılandırdıktan sonra vm'ler network'a yavaş çıkma gibi bir sorun yaşıyordu. Yani fiziksel sunucudan speedtest yapıyorsunuz 800 900 mbit görüyorsunuz ancak vm'den test yapıyorsunuz 5-10 mbit. Sorun'u fiziksel sunucudaki network adaptorunun driverini guncelleyerek çözmüştük. Sizinki de buna benzer birşey olabilir 🙂

www.okanozbey.com

Gönderildi : 13/10/2016 19:04

(@farukgeyik)
Gönderiler: 35
Eminent Member

Selamlar,

Mevcut bir e ticaret sitemiz var, onunla birlikte birde linux hosting kuracağız üzerine plesk panel. E ticaret hizmetini aldığımız firma hyper-v nin linux ile ilgili sorunları olduğunu söyle, özellikle network kartıyla ilgili. Şuanki işlemtim sistemi windows server 2012 r2 datacenter. Tüm güncellemeleri yaptım.

Merhaba,

sanal makinenin özelliklerinden network kartını legacy olarak değiştirip dener misiniz.

Gönderildi : 13/10/2016 19:36

(@BilalSoyalp)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Selmalar;

Eğer musaitseniz aşağıdaki sorulara cevap verebilirmisiniz. Teşekkürler.

1. Kurulumda hangi distro kullanıldı ?
  2. Kurulumu nasıl yaptınız LIS versiyonu neydi.
  3. Network conf. dedigim gibi static mac kullandınızmı.
  4. Hyper-V ve Fiziksel sunucunun firmware ve update durumu neydi ?

Enver Hocam Merhaba,

O zamanları çok çaylaktık 🙂 şimdi çok bir farkımız yok yine.  windows serveri kurduk daha sonra roller üzerinden hyper v yi kur demiştik ve sanal makinayı oluşturup hiç bir ayar yapmadan ve güncelleme yapmadan teslim etmiştik. Linux centos kurmuşlardı ama hangi sürümü hatırlamıyorum. onlar bu işten anlıyorlardı bizi hiç uyarmamışlardı. Mac adresleri manuel ve güncellemeleri yapsaydık belki bu sorun olmayacaktı.

Şimdiki San + Cluster yapısında bir şey daha kurmadık, San gelmedi bekliyoruz. Aklımda bu sorunlar vardı, şimdi tüm sorularım cevaplandı 🙂 çok teşekkür ederim. Hyper-v ile devam edeceğim.

Gönderildi : 13/10/2016 21:25

(@BilalSoyalp)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Buradaki sorun Network Adaptorunun driverindan kaynaklanıyor olabilir, mesala dell R720xd sunucumuz var bunda broadcom ethernet kartı bulunuyor ethernet firmware yüklü ancak hyper-v olarak fizikseli yapılandırdıktan sonra vm'ler network'a yavaş çıkma gibi bir sorun yaşıyordu. Yani fiziksel sunucudan speedtest yapıyorsunuz 800 900 mbit görüyorsunuz ancak vm'den test yapıyorsunuz 5-10 mbit. Sorun'u fiziksel sunucudaki network adaptorunun driverini guncelleyerek çözmüştük. Sizinki de buna benzer birşey olabilir 🙂

Aynen hocam hiç bir güncelleme yapmadık. cd tak windows serveri kurduk bıraktık 🙂 eğer dediğiniz gibi yapsaydık sorunumuz olmayacaktı.

Gönderildi : 13/10/2016 21:27

(@BilalSoyalp)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Selamlar,

Merhaba,

sanal makinenin özelliklerinden network kartını legacy olarak değiştirip dener misiniz.

Merhaba Faruk Hocam,

henüz kurmadım kurulum öncesi uyarı almıştım. o uyarıyı alınca bir sorayım demiştim, şimdi gerekli bilgillendirmeleri aldım 🙂 20 - 30 güne san gelmiş olacak geldiğinde veya bir tane giriş seviyesi nas alıp bir deneyim.

Gönderildi : 13/10/2016 23:55

Paylaş: