Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

ISCSI vs NFS ?

2 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
1,307 Görüntüleme
(@ahmetceylan)
Gönderiler: 103
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

Vmware ile sanallaştırdığım bir adet sunucum var sunucu üzerindeki disk kapasitesi yetersiz geldiği için bir pc üzerine FreeBSD tabanlı bir NAS server kurdum.Benim sorum şu kurduğum NAS storage'i vmware üzerine Nfs olarak bağladım ancak iscsi olarakta bağlayabiliyormuşum.
- Iscsı ile nsf arasında ne gibi farklılıklar var performans olarak aynı değiller mi?
- Güvenlik açısından hangisini kullanmalıyım?

Teşekkür ederim.

Gönderildi : 17/06/2016 12:59

(@tayfundeger)
Gönderiler: 1935
VMware Guru

Merhaba;

Vmware ile sanallaştırdığım bir adet sunucum var sunucu üzerindeki disk kapasitesi yetersiz geldiği için bir pc üzerine FreeBSD tabanlı bir NAS server kurdum.Benim sorum şu kurduğum NAS storage'i vmware üzerine Nfs olarak bağladım ancak iscsi olarakta bağlayabiliyormuşum.
- Iscsı ile nsf arasında ne gibi farklılıklar var performans olarak aynı değiller mi?
- Güvenlik açısından hangisini kullanmalıyım?

Teşekkür ederim.

Merhaba,

Sormuş olduğunuz soru kullanmış olduğunuz ESXi'in sürümüne göre değişkenlik gösterebilir. Ayrıca kullanmış olduğunuz uygulamalara görede değişkenlik gösterir. Her ikiside TCP/IP protokolu üzerinden işlem yapar. NFS'in performans olarak ISCSI'den daha iyi olduğu yönünde çeşitli görüşler var. Ancak tabi iş storage'da bitiyor. ISCSI'de tanımlayacağınız disk 64TB olabilirken NFS'de böyle bir sınır yoktur. Her ikiside vMotion, DRS, Storage IO control her ikiside destekler. Ancak ISCSI'de multipath yapabilrken NFS'de böyle birşey yapamazsınız. ISCSI'de load balancing yapabilirken NFS'de bu işlemi yapamazsınız.  Ayrıca NFS kullanıyorsanız VLAN ile bu network'u izole etmelisiniz, ISCSI'de bu işi CHAP ile basit bir şekilde çözebilirsiniz. Hepsini yazmıyorum ama baya bir fark var.

Bence ISCSI kullanın NFS ile uğraşmayın. Aralında performans farkı var evet ancak uçurum bir fark yok.

Teşekkürler.

Tayfun DEĞER
Cisco Champions, vExpert, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud
https://www.tayfundeger.com
Mail: [email protected]

Gönderildi : 17/06/2016 13:42

Paylaş: