Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Şirket için sanal sunucu tavsiyesine ihtiyacım var

5 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
1,078 Görüntüleme
(@iLYASBAYRAM)
Gönderiler: 165
Reputable Member
Konu başlatıcı

Şirketimizdeki fiziksel sunucuyu bırakıp sanal sunucuya geçmek istiyoruz. Muhasebe kullanıcıları sunucuya bağlanıp muhasebe programını kullanacaklar. Ayrıca sunucuda sql server kurulu olacak.

Sanal sunucu nasıl kullanılır, uzak masaüstü ile bağlanarak mı?
Hangi özellliklerdeki sunucu yeterli olur?
İyi hizmet veren/ tavsiye ettiğiniz firmalar hangileridir?

Gönderildi : 03/02/2016 21:59

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Bu yapıda kullanılacak olan server sayısı, bunların kaynak ihtiyacı disk alanı ve sanal senaryonun yüksek erişilebilirliği gibi kriterlere göre yol almak lazım. Basit yani standalone olarak tabir edilen yapıda iyi bir sunucu örnek olarak Hp Dl380 Gen 8, İhtiyaç kadar ram ve disk ile sanallaştırma mümkün.

Ancak iyi bir yedekli sistem olmasında yarar var. Bunun maliyeti yüksek ancak firmanın finansal gücü ve sistemlerin önem dereceği buradaki yapıyı belirler. İdeal yapıda bir storage, 2 sunu olur. Sanal makinalar storage üzerinde tutulur iki makinaylada yüksek erişilebilirlik sağlanır.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 03/02/2016 22:21

(@emrahyilmaz-2)
Gönderiler: 1087
Noble Member

Ek olarak sql i sanallaştıracağınız için storage yüksek okuma yazma hızında olmalı. Yoksa darboğaza düşebilirsiniz.

Ayrıca şu makale yol gösterir;

http://www.cozumpark.com/blogs/sql/archive/2016/01/24/sql-server-virtualization-sql-server-sanallastirma.aspx

Gönderildi : 04/02/2016 13:04

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Selamlar,

Hp sunucu seçerek, vmware tarafında virtulization kullanmanızı öeririm. Özellikle vmware esxi kullanabilirsiniz.

Kolay gelsin.

Gönderildi : 20/02/2016 22:46

(@cahityolacan)
Gönderiler: 514
Super Admin

Merhaba; 

Eğer iş yerinizde projeyi siz yapılandırakcanız. Bir kaç duruma bakmafnız sizin için faydalı oalcaktır. Mesala muhasebe yazılımı diyosunuz.

Hangi muhasebe yazılımını kullanacaksınız daha önce aynı yazılımı başka firmada sanal ortamda kullanmışlar mı bunu yazılım firmasından öğrenebilirsiniz yada ek bir paket yada desteği ile ililgi ne gibi durumları mevcut bakmalısınız.

Sanallaştırma ortamında kullanacağınız SQL server I/O durumu ne kadar DC - DNS - FILE server vb gibi yapılarınız var mı varsa I/O yükleri nelerdir gibi soruları cevaplamanız gerekmekte başlangıç için.

Var olan donanımızdan neden vazgeçesiniz. Var olan CPU ve alacağınız yeni server CPU RAM vb durumlarda ek yazılım olarak ise lisanslama yaparak CPU farkı yaşasanız bile var çok rahat sanallaştırma yapabilirsiniz. Bunları araştırn elinizdeki var olan yapıyı iyi bilmelisiniz.

Daha bir çok deatyı vardır. Projeyi yüklencek firma ile sürekli aklınıza takılanları sormanızı tavsiye ederim.

Sanal sucunlara ister RDP ile Kuracağınız yapıya göre Clinet arayüzünden hatta web browser arayüzünü kullanarak bağlanabilirsiniz.

Sizin donanım ihityacınızı çıkarmadan hangi server yada storage size uygun kimse bilemez. Ama burada tek tavsiyem maliyeti etkiler ama SQL - ORACLE yada benzeri veritabanı çalışan bir yapınız var ise EML SSD HDD kullanmanız ve sanal makinelerinizi bu yapı üzerinde konumlandırmanız.

İyi hizmet veren firmayı sizin o firmanın referansları sizinle olan iligsi ve tecrübesi belirler diye düşünüyorum....

Cahit YOLAÇAN
vExpert - vExpert NSX - CCNA- MCSE - CEH
https://www.vmwaretv.com

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 22/02/2016 14:40

Paylaş: