Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Esxi raid 1 disk eklemek

8 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
821 Görüntüleme
(@EmirYorulmaz)
Gönderiler: 64
Estimable Member
Konu başlatıcı

Ibm server üzerinde 2 adet 500 gb disk takılı. Bu 2 disk raid 1 ile yapılandırılmış. Bu disklere esxi 5.5 kurulu ve içerisinde 5 adet sanal makina var.

Şimdi ben bu makinaya 300 gb disk takacağım. Sistemi kapatıp bu diski taktığım zaman raid 1 e dahil etmeden ikinci bir disk olarak görür mü.

Amacım bu diski takınca diğer disklerde bir değişiklik olup da sanal makinalarıma bir zeval gelmesin.

yardımlarınızı bekliyorum.

Gönderildi : 11/01/2016 13:05

(@sercansadikoglu)
Gönderiler: 547
Honorable Member

Merhaba,

Diski taktıktan sonra muhtemelen raid 0 olarak kendisi ayarlayacaktır.Siz yine de kontrol edin.Ardından taktığınız diski esxi üzerinde ikinci disk olarak görürsünüz.

Gönderildi : 11/01/2016 13:50

(@EmirYorulmaz)
Estimable Member
Konu başlatıcı

sanal makinalarımın vdmk dosyalarını yedek almalı mıyım? Çünkü çok uzun sürecek yedek almam.

Gönderildi : 11/01/2016 15:08

(@sercansadikoglu)
Honorable Member

Dedğim gibi sunuyu kapatıp yaparsanız normal şartlarda bir sıkıntı çıkmaz ama siz her ihtmale karşı yedeğinizi alın.

Gönderildi : 11/01/2016 16:22

(@EmirYorulmaz)
Estimable Member
Konu başlatıcı

teşekkür ederim. 

Konuyla alakalı değil ama bir sorum daha olacak,

esx sanal makinaların konfigürasyonunu saklayan vmx dosyasını başka bir diske kopyaladığımız zaman nasıl açabiliriz? 

vmdk dosyalarını hard disk gösterirmiş gibi açabiliyorum ama vmx i nasıl açabiliyoruz. 

Gönderildi : 11/01/2016 16:37

(@sercansadikoglu)
Honorable Member

vmx dosyasını açmaktan kastınız nedir? Ne yapacaksınız?

Gönderildi : 11/01/2016 20:31

(@EmirYorulmaz)
Estimable Member
Konu başlatıcı

başka bir storage e sanal makinayı taşıdıktan sonra tekrar sanal makina oluşturup hard disk olarak vmdk dosyalarını gösteriyorum. Fakat yeniden etkinleştirme istiyor. Bu etkinleştirme olmasın istiyorum ve bunun için de vmx dosyasından açsam tüm donanımlar aynı olduğu için etkinleştirme istemeyektir diye düşünüyorum.

Ya da hdd değiştiği için mi etkinleştirme istiyor.

Gönderildi : 11/01/2016 20:43

(@tolgaasik)
Gönderiler: 383
Illustrious Member

Merhaba;

Sanal makineyi envanterden çıkarıp başka bir yere taşır ve yeni yerinde envantere ekleyip açtığınızda size sanal makinenin UUID numarasını tutayım mı, yoksa değiştireyim mi anlamına gelen "I moved it", I copied it" sorularını sorar. Eğer makineyi taşıdıysanız I moved it seçeneğini seçip ilerlersiniz.

Başka bir etkinleştirme aklıma gelmedi. Tek bu soru ile karşılaşacaksınız.

Gönderildi : 12/01/2016 02:03

Paylaş: