Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Citrix Folder Redirection Hakkında

5 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
525 Görüntüleme
(@muratyorulmaz)
Gönderiler: 295
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Sistemimizde Windows Server 2008 R2 üzerinde XenApp 6.5 kullanıyoruz. Kullanıcıya publish ettiğimiz Excel uygulamasını kullanıcı açıyor ve olması gerektiği gibi program server da açılıyor fakat uygulama localde açar gibi ekranına geliyor. Kullanıcıda dosyayı kaydederken desktopunu seçiyor ve kaydediyor. Bu dosya server üzerindeki desktopta kalıyor. Localdeki masaüstüne kaydetmesi için save as yaptığı ekranda local disk c$ olan computer'ı seçerek sonrasında c:\Users\xxx\desktop yoluna girmesi ve öyle kaydetmesi gerekiyor. Bu yanlış kaydetme işlerini nasıl düzeltebilirim. bunun bir kolayı ya da kısayolu ya da citrix policy vs var mıdır? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Gönderildi : 31/08/2015 17:00

(@EnginBacak)
Gönderiler: 169
Estimable Member

Merhaba,

İstediğiniz işlem special folder redirection olarak geçmektedir. Aşağıdaki şekilde yapabilirsiniz. Web interface li bir yapı için belirttim yönergeleri eğer Storefront kullanıyorsanız başka işlemler yapmamız gerekir SF tarafında.

İlk once XenApp server da (Worker serverlarda) local policy de (gpoedit.msc ) kullanıcı dokuman kayıt etmek istedigin de sol tarafda ki menude favorite ve library gelmesin istiyosak ki bu admin kullanıcısını da etkiler aşağıda ki işlemi yapmamız gerekmekte.

1. For Favorites, the key is:

[HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID\{323CA680-C24D-4099-B94D-446DD2D7249E}\ShellFolder]

Attributes=dword:a0900100

Changing a0900100 to a9400100 will hide Favorites from the navigation pane.

2. For Libraries, the key is:

[HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID\{031E4825-7B94-4dc3-B131-E946B44C8DD5}\ShellFolder]

Attributes=dword:b080010d

Changing b080010d to b090010d will hide Libraries from the navigation pane.

Daha sonra kullanıcın sadece kendi localine dosya kaydetme hakkı vermek için ilk once local gpo dan gene aşağıda ki işlemi yapmak gerekir bununla erişim hakkını keseriz.

User Configuration\Policies\Administrative Templates\Windows Components\Windows Explorer:

Prevent access to drives from My Computer. Enable this setting to prevent users from accessing the chosen combination of drives. Use this setting to lock down the RD Session Host server for users accessing it for their primary desktop.

Ayrıca gene local gpo da driverleri hide edebiliriz fakat bu işlem gene admini de kapsar ve admin de diskleri görememz ama run dan giriş yapılabilir.

User Configuration\Policies\Administrative Templates\Windows Components\Windows Explorer:

Hide these specified drives in My Computer. You can remove the icons for specified drives from a user’s My Computer folder by enabling this setting and using the drop-down list to select the drives you would like to hide. However, this setting does not restrict access to these drives.

Daha sonra XenApp server da user policy tabına geçip Client drive redirection Allowes yapalim daha.

Daha sonra web interface tarafına geçip her iki site da da session options dan Local resources tabına seçip orada ki special Folder redirection secelim böylelik le de client driverlarini otomatik bi şekilde redirect etmiş oluruz.

Kolay gelsin.

Gönderildi : 01/09/2015 22:46

(@muratyorulmaz)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Hocam Selamlar,

Öncelikle bilgilendirme için çok teşekkür ederim yarın hemen deneyeceğim. Tek sormak istediğim şey şu; Client driveları zaten kullanıcının bağlı olduğu server' düşüyor. Her dosya kaydetmesinde kullanıcnın makinasından gelmiş olan C: nin içine girip users\xxx\desktop klasörüne giriş yapması gerekiyor ki localdeki desktop a dosya kaydedebilsin. Benim asıl yapmak istediğim sizin bahsettiğiniz gibi save as ekranında solda favorites kısmında kullanıcının local desktop kısayolu görünemez mi? Kısayolu ekliyorum logoff olup tekrar logon olduğunda gidiyor ya da local desktop kısayolunu bağlandığı serverdaki desktop a shortcut atıyorum logoff logon sonrası ilk açılışta local desktop kısayoluna bağlanamadığı için kısayolu siliyor. Sizin bahsettiğinizde yanlış kaydetmeye süper bir çözüm ve illaki deneyeceğim ama benim düşündüğüm şekilde uygulama olmuyor mu ya da her xenapp üzerinde uygulama publish eden firmalar böyle mi yapıyor? 

Gönderildi : 01/09/2015 23:28

(@muratyorulmaz)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Hocam selamlar,

Web Interface ekranından dediğiniz gibi NA Agent için "Allow Special Folder redirection" ve "provide folder redirection" check boxlarını işaretledim ve tam istediğim oldu şimdi. Diğer registry ayarlarını yapmadım. Kullanıcı word u çalıştırdığında ve kaydetme yaptığında save as ekranında solda çıkan dektop ve documents default olarak local desktop ve documents oluyor ve sorunsuz kaydediyor. Bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim.

İyi Çalışmalar.

Gönderildi : 02/09/2015 16:27

(@EnginBacak)
Gönderiler: 169
Estimable Member

Geri dönüş için ben tşekkür ederim. Kolay gelsin hocam.

Gönderildi : 02/09/2015 16:49

Paylaş: