Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Esxi Multiple iSCSI

4 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
317 Görüntüleme
(@emrahyilmaz-2)
Gönderiler: 1087
Noble Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Esxi 5.5 üzerinde 1 adet iscsi tanımlı ve içerisinde 3 adet lun bulunmakta. Storage cihazını deiştireceğimden dolayı önce yeni storage üzerinde iscsi oluşturup esxi ye tanımlayıp, daha sonra datastore üzerinden sanal makinaların disklerini taşımak istiyorum.

Esxi üzerine ikinci bir iscsi tanımlanabilir mi? 

Ya da taşıma işlemi için  alternatif bir öneriniz var mıdır?

Gönderildi : 11/05/2015 15:53

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

Emrah bey merhaba,

Mevcut durumda da yeni storage'de mevcut iscsi ayarlarınız ile bağlanabilirsiniz bunun için bir engeliniz yok.

Saygılarımla. 

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 11/05/2015 16:52

(@burakvardar)
Gönderiler: 495
Honorable Member

Merhaba,
En doğru yöntem storage vmotion olucak.
Performans arttırmak istrerseniz eğer iscsi için vmkernel tarafında iyileştirme yapıp her iki interface aktif/aktif çalışacak şekilde konfigure edersiniz başarılı bir şekilde taşımanızı tamamlarsınız. Sanırım forumda daha önce aktif/aktif iscsi konuştuk küçük bir arama ile bulunabilir.
En önemli kısım ise yeni ekleyeceğiniz storage ile vmkernel aynı subnette olmalı. Zira iscsi routing support etmez.
Selamlar.

Gönderildi : 11/05/2015 17:42

(@emrahyilmaz-2)
Gönderiler: 1087
Noble Member
Konu başlatıcı

Merhaba,
En doğru yöntem storage vmotion olucak.
Performans arttırmak istrerseniz eğer iscsi için vmkernel tarafında iyileştirme yapıp her iki interface aktif/aktif çalışacak şekilde konfigure edersiniz başarılı bir şekilde taşımanızı tamamlarsınız. Sanırım forumda daha önce aktif/aktif iscsi konuştuk küçük bir arama ile bulunabilir.
En önemli kısım ise yeni ekleyeceğiniz storage ile vmkernel aynı subnette olmalı. Zira iscsi routing support etmez.
Selamlar.

Teşekkür ederim Burak hocam. Fakat yapıda tek host var ve vsphere client ile yönetilmekte. Vcenter kurulu değil. Bu durumda 60 günlük olarak vcenter kurulum yapsam ve taşıma işlemi sonrası vcenter ile bağlantıyı kessem nasıl olur? Taşınacak sunucuda exchange yüklü ve taşıma sonrası server lisanslarının etkilenmemesini istemiyorum. Ayrıca kesinti de olmamasını istemiyor müşterim.

Şu anda ikinci storage üzerinde lun oluşturup esxi üzerine ekledim. Önemsiz olan bir sunucuyu kapatıp dosyalarını kopyala yapıştır şeklinde taşıdım. Daha sonrasında yeni virtual mach. ekleyerek vmdk dosyasını gösterdim ve sunucu sorunsuz açıldı. Tek sorun tekrar lisans etkinleştirme istemekte. Ama exchange için riske girmek istemiyorum. 

Özetle; bu durumda vcenter kurulumunu 60 günlük olarak yapıp datastore taşıma işlemini kesintisiz gerçekleştirebilir miyim?

Gönderildi : 13/05/2015 12:26

Paylaş: