Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

hyperv avhdx dosyası hkk

7 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
2,470 Görüntüleme
(@DenizVerman)
Gönderiler: 1289
Noble Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar merhaba server 2012 r2 hostum var ve bunun üzerinde koşan dc ve slqsunucu rolü olan 2 adet Vm var fakat bu vm'lerde kendi kendine avhdx snapshot file oluşmakta ama ben snapshot hiç bir koşulda kullanmıyorum , bu zaman zaman avhdx dosyaları kendi kendine kaybolup tekrar çıkıyor nedeni ne olabilir acaba...ayrıca hyperv manager console da bu vm için status tabında backing up diyor ...

Gönderildi : 27/02/2015 21:41

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Ortamda cluster varmı? Cluster içinde yedeği alınan makina var mı?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 27/02/2015 22:16

(@okanozbey)
Gönderiler: 1308
Okan ÖZBEY

Arkadaşlar merhaba server 2012 r2 hostum var ve bunun üzerinde koşan dc ve slqsunucu rolü olan 2 adet Vm var fakat bu vm'lerde kendi kendine avhdx snapshot file oluşmakta ama ben snapshot hiç bir koşulda kullanmıyorum , bu zaman zaman avhdx dosyaları kendi kendine kaybolup tekrar çıkıyor nedeni ne olabilir acaba...ayrıca hyperv manager console da bu vm için status tabında backing up diyor ...

Merhaba,

Acronis VM yedeği alırken vhd dosyalarını kilitler ve status durumunda Backing Up yazar üstelik bu statude iken sunucuyu kapatırsan tekrar açamazsın.. Bu statude olan sunucu çalışmaya devam eder ancak Acronis tarafından vhd dosyası kilitlendiği için Hyper-v bu dosyayı kullanamadığından dolayı bir avhdx snapshot dosyası oluşturur ve değişiklikleri oraya kaydeder. 

Sonrasında bu iki dosya otomatikmen Merge edilir ve avhdx kayıp olur. 

İyi çalışmalar dileriz.

www.okanozbey.com

Gönderildi : 27/02/2015 22:31

(@DenizVerman)
Noble Member
Konu başlatıcı

merhaba okan bey bizde veeam ile backup alıyoruz muhtemelen veeam tarafından vhd dosyası kilitlendi şimdi veeam tarafınada baktım backup planları hata vermiş tamamlanamamış. Bu şekilde vm leri start etmek için host u mu restart etmemiz gerekiyor.

Gönderildi : 28/02/2015 00:45

(@okanozbey)
Okan ÖZBEY

Merhaba,

Eğer sunucunuz backing up modunda takılı kalır ise Backup yazılımınızın servisini (services.msc üzerinden) stop ettikten sonra Hyper-V Virtual Machine Management (vmms) servisini restart edin. 

Bu servis restart olduktan sonra Hyper-v Management konsolundaki VM'ler yenilenecek ve backing up statusu kalkacaktır.

www.okanozbey.com

Gönderildi : 28/02/2015 00:52

(@DenizVerman)
Noble Member
Konu başlatıcı

merhaba okan bey teşekkür ederim düzeldi. fakat bu sorun baya yapmaya başladı veeam forumlarında bu sorunu microsoft a atmakta vss problemi diye bu sorunu tam olarak ortadan kaldıramazmıyız.

Gönderildi : 28/02/2015 02:49

(@okanozbey)
Okan ÖZBEY

Merhaba, 

Aynen dediğiniz gibi VSS probleminden kaynaklanıyor. Backup yazılımları bu konuda buyuk problem yaşıyorlar Acronis tarafındada aynı problem var. 

Aslında Veeam bu konuda destek sağlaması gerekiyor.Sonuçta VSS aktif edilebilen veya kapatılabilen birşey. 

İsterseniz bu konuda Veeam forumu değilde direk support ile irtibata geçin veya hatayı cozumpark'da bir konu açıp belirtin tecrubesi olan kişiler yardımcı olabilirler. 

İyi çalışmalar.

www.okanozbey.com

Gönderildi : 28/02/2015 02:57

Paylaş: